Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sünnet için ideal yaş nedir?

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sünnetin ideal bir yaşı olmadığını söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, sünnet için en uygun dönem hakkında görüşünü bildirdi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, bu konuda bir çok kafa karıştırıcı soru olduğunu belirterek "Ben gelen hastalarıma diyorum ki doğumdan 80 yaşına kadar her zaman sünnet yapılabilir. Tabi günümüzde artık tekniğin gelişmesi, ilerlemesi, günümüzde kullandığımız lokal anestezik ilaçların değişmesi, kullandığımız aletlerin çok ince hale gelmesi yeni doğanlarda da sünnet yapabilmemizi sağladı" dedi. 
Sünnetin tıbbi gereklilik ve ailenin ya da kişinin tercihi nedenleriyle yapıldığını dile getiren Koru Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, "Sünnet derisine çocuk doğduğunda bakılıyor. Eğer ki ileride idrar yolu enfeksiyonu olma riski var ise bunu aileye söylüyoruz ve bebekken sünnet ediyoruz. Enfeksiyon kapması böylece engellenmiş oluyor. Tercih içinse ailenin ya da kişinin kendi tercihi. Ama yaş söz konusu değil. Ama sünnet olunacaksa benim önerim çocuğun farkına varmadan olmasında fayda var. Neden?Belki de sünnet çocuğun hayatı boyunca yaşayacağı belki de tek cerrahi müdahale olacak. Belki de başka hiç bir şey olmayacak" diye konuştu. 
Can acıtıcı bütün işlemlerin çocuk bezden çıkmadan,ilk 18 aya kadar yapılmasında fayda olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, "Sonrasında doktor ve hastane korkusu olabiliyor. İlk 3-4 ay içerisinde lokal anesteziyle olabiliyor. Çocuk da fark etmiyor. Yara da çabuk iyileşiyor. Aileler de mutlu. Ama o dönem sünnetin de bir takım özellikleri var. Mutlaka deneyimli kişilerin yapması gerekiyor" şeklinde konuştu. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oyuncu Gupse Özay, filmleri için hızlı şekilde kilo alıp vermesinden dolayı rahatsızlandığını ve tedavi gördüğünü açıkladı. Özay, 'Doktor kontrolü olmadan asla kilo al...

Mesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Beykent Üniversi...

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Yazarlar
Website Security Test