Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hareketsiz yaşam kalp sağlığını tehdit ediyor

26.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, hareketsiz yaşamın kalp damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Narin, fiziksel aktivitenin, kalp ve damar hastalıkları dışında, şeker hastalığı, hipertansiyon, kemik erimesi ve kolon kanseri gibi birçok kronik hastalığın önlenmesinde olumlu katkıları olduğunun kanıtlandığına dikkat çekti.

Amerika'da her yıl 250 bin kişinin, düzenli fiziksel aktiviteden yoksun kaldığı için öldüğünün saptandığı bilgisini veren Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Düşük seviyede fiziksel aktivite yaşamı olanların, daha fazla kalp hastalığından hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir. Orta yaşlarda bile fiziksel aktivitenin artırılması, kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranını düşürmektedir. Buna rağmen gelişmiş toplumun ancak üçte biri, önerilen seviyede fiziksel aktivitede bulunabilmektedir” diye konuştu.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAŞAM KURTARIYOR

Düzenli egzersizin, kasların oksijeni alma ve kullanma yeteneğini daha yüksek seviyelere taşıdığını kaydeden Narin şöyle devam etti: “Düzenli egzersiz, kan damarlarının kapasitesini de artırır. Bu artış, efor ve hormonal stres anında kalbin yüklenmesini önleyerek, birçok kalp kaynaklı sorunun oluşmasını önleyen etkide bulunmaktadır. Ayrıca düzenli egzersizle, özellikle orta yaş sonrası sıkça görülen kemik hastalıklarının, omurga ve eklem sorunlarının oluşması engellenerek, daha zinde bir vücudun korunması sağlanmaktadır”

Bu faydaların elde edilmesi için, haftanın hemen her günü, en az 30 dakikalık orta derece egzersiz önerildiğini hatırlatan Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Orta derece egzersizden kastedilen, saatte 5 - 6 km hızda yürüyüş için sarfedilen efor eşdeğeri hareketliliktir. Bu hedefe ulaşan toplumlarda, kardiyovasküler hastalıkların görülme oranının % 30 - 40 düzeyinde azalacağı öngörülmektedir” ifadesini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oyuncu Gupse Özay, filmleri için hızlı şekilde kilo alıp vermesinden dolayı rahatsızlandığını ve tedavi gördüğünü açıkladı. Özay, 'Doktor kontrolü olmadan asla kilo al...

Mesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Beykent Üniversi...

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Yazarlar
Website Security Test