Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yattığınız yerden yağ yakın !

8.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilim adamları on yıllardır bir "egzersiz hapı" üzerinde çalışıyordu ve sonunda farelerde yapılan testler umut verici sonuçlar elde ettiler.

Hepimiz düzenli olarak egzersiz yapmanın yararlarının farkındayız ve çoğumuz parklarda sabah koşusu yaparken, gerek mevcut sağlık koşullarının elvermeyişi ve gerekse, yaşlanma ve hareket kısıtlılıklarından dolayı bu zevkten mahrum kalan birçok insan da var .

Kaliforniya Merkezli Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsündeki, bir grup bilim adamı haftada üç kez koşmanıza gerek bırakmayacak şekilde egzersizin etkilerini taklit eden ticari bir ilaç geliştirdiler.  Bu yeni buluş, tabi ki eşofmanlarını giyip egzersiz yapmak yerine, yutacakları bir hap sayesinde, ellerinde TV Kumandasıyla kanalları zaplamayı  tercih edecek olan birçok tembelin çok hoşuna gidecek. 

Kaliforniya'daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsündeki  bilim adamları yaklaşık on yıldır bu "egzersiz hapı" üzerinde çalışıyor ve fareler üzerinde yapılan testler sonrasında, elde ettikleri bu yeni bileşiğin vücutta önce glukozu yakmak yerine önce yağı yakmayı sağladığını keşfettiler.  Bilindiği gibi spor yaptığımızda, vücudumuz yağ yakmadan önce karaciğerdeki glukozu kullanır. Bir diğer deyişle egzersiz ile karaciğerdeki glukozu tüketmeden yağ yakma işlemi başlamaz .

Kaliforniya'daki  Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsünden Ronald Mark Evans ve ekibi, geçtiğimiz yıl yayınlanan bir makalelerinde "yüksek enerji harcanılan dönemlerde " veya egzersiz esnasında beyin işlevselliğini sürdürmek gibi iyi bir nedeni olmadıkça vücudun glukoz yaktığını açıklamışlardı.

Bu yeni bileşik,  tipik diyet haplarından oldukça farklıdır. Xenical, Belviq ve Contrave gibi çeşitli diyet ilaçlarına ilişkin açıklamalara sahip WebMD'ye göre, çoğu diyet hapı birkaç şeyden birini yapar:

İştahınızı kesin, böylece yiyip içmeyin

Vücudunuzun tükettiğiniz yağların bir kısmını emmesini engelleyin .

Beyninizi midenizin dolu olduğunu düşünerek hile yapın .

Bu ilaçların ayrıca, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve daha birçok yan etkileri vardır.

Yine de, yukarıda sözü edilen GW1516 veya kısaca 516 olarak adlandırılan bu yeni bileşiğin ticari kullanım için aklanması henüz çok uzak bir olasılık gibi duruyor.

Çünkü, FDA egzersiz yapamamanın,  gerçekten bir hastalık olmadığına karar verirse, bu tür bir ilacı asla onaylamayabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oyuncu Gupse Özay, filmleri için hızlı şekilde kilo alıp vermesinden dolayı rahatsızlandığını ve tedavi gördüğünü açıkladı. Özay, 'Doktor kontrolü olmadan asla kilo al...

Mesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Beykent Üniversi...

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Yazarlar
Website Security Test