Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yattığınız yerden yağ yakın !

8.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilim adamları on yıllardır bir "egzersiz hapı" üzerinde çalışıyordu ve sonunda farelerde yapılan testler umut verici sonuçlar elde ettiler.

Hepimiz düzenli olarak egzersiz yapmanın yararlarının farkındayız ve çoğumuz parklarda sabah koşusu yaparken, gerek mevcut sağlık koşullarının elvermeyişi ve gerekse, yaşlanma ve hareket kısıtlılıklarından dolayı bu zevkten mahrum kalan birçok insan da var .

Kaliforniya Merkezli Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsündeki, bir grup bilim adamı haftada üç kez koşmanıza gerek bırakmayacak şekilde egzersizin etkilerini taklit eden ticari bir ilaç geliştirdiler.  Bu yeni buluş, tabi ki eşofmanlarını giyip egzersiz yapmak yerine, yutacakları bir hap sayesinde, ellerinde TV Kumandasıyla kanalları zaplamayı  tercih edecek olan birçok tembelin çok hoşuna gidecek. 

Kaliforniya'daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsündeki  bilim adamları yaklaşık on yıldır bu "egzersiz hapı" üzerinde çalışıyor ve fareler üzerinde yapılan testler sonrasında, elde ettikleri bu yeni bileşiğin vücutta önce glukozu yakmak yerine önce yağı yakmayı sağladığını keşfettiler.  Bilindiği gibi spor yaptığımızda, vücudumuz yağ yakmadan önce karaciğerdeki glukozu kullanır. Bir diğer deyişle egzersiz ile karaciğerdeki glukozu tüketmeden yağ yakma işlemi başlamaz .

Kaliforniya'daki  Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsünden Ronald Mark Evans ve ekibi, geçtiğimiz yıl yayınlanan bir makalelerinde "yüksek enerji harcanılan dönemlerde " veya egzersiz esnasında beyin işlevselliğini sürdürmek gibi iyi bir nedeni olmadıkça vücudun glukoz yaktığını açıklamışlardı.

Bu yeni bileşik,  tipik diyet haplarından oldukça farklıdır. Xenical, Belviq ve Contrave gibi çeşitli diyet ilaçlarına ilişkin açıklamalara sahip WebMD'ye göre, çoğu diyet hapı birkaç şeyden birini yapar:

İştahınızı kesin, böylece yiyip içmeyin

Vücudunuzun tükettiğiniz yağların bir kısmını emmesini engelleyin .

Beyninizi midenizin dolu olduğunu düşünerek hile yapın .

Bu ilaçların ayrıca, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve daha birçok yan etkileri vardır.

Yine de, yukarıda sözü edilen GW1516 veya kısaca 516 olarak adlandırılan bu yeni bileşiğin ticari kullanım için aklanması henüz çok uzak bir olasılık gibi duruyor.

Çünkü, FDA egzersiz yapamamanın,  gerçekten bir hastalık olmadığına karar verirse, bu tür bir ilacı asla onaylamayabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Özel Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, hareketsiz yaşamın kalp damar hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, Rusya'nın Moskova kentinde düzenlenen oftalmoloji sempozyumunda lazerle katarakt cerrahisi hakkında b...

Özel Tınaztepe Hastanesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden Dyt. Pınar Ongun, ramazan ayında oruç tutanlara doğru ve dengeli beslenme konusunda uyarılarda bulundu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Osman Kapkın; horlama, rahat nefes alamama gibi sorunlara yol açabilen geniz eti rahatsızlığının tedavi edilmediği takdir...

Ege Üniversitesi bilim insanları nefes yoluyla ölçüm yaparak akciğer kanserinin erken teşhisine olanak sağlayan yerli biyomedikal sistem geliştirdi

Diyetisyen Safiye Koçyiğit, oruçta geçecek 16 saatin sonunda iftarla sahur arasında ideal beslenmenin önemli olduğunu ve oruç tutarken kas kaybetmeden zayıflamanın da ...

Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikleri değerlendiren Nişantaşı Hastanesi’nden Diyetisyen Büşra Yücel, oruç tutarken dikkat edilmesi gereken ko...

Website Security Test