Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alzheimer hastalığını durduran ve gerileten yeni araştırma ...

25.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, Alzheimer’a neden olarak, beyindeki nöronları öldüren amyloid plaklarının ilerlemesini tersine çevirmeyi başardılar.

Beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozan plakların azaltılmasının yanı sıra, farelerin algılamalarında da düzelme meydana geldi.
ABD'deki Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü ekibi, bu konuyla ilgili olarak elde ettikleri bulgulara ait detayları, Journal of Experimental Medicine Dergisi ile paylaştı. 
 
Bir hastaya Alzheimer'in teşhisi koymanın en somut yollardan biri, beyin beta-amiloid peptid diye adllandırılan bir tür proteinin beyinde anormal bir şekilde biriktiğinin gözlemlenmesidir. 
 
Beyinde anormal boyutlarda birikebilen beta-amiloid peptid, daha sonra büyük amiloid plaklarına dönüşerek, günümüzde hala tedavi edilemeyen hastalıklar sınıfında olan , ölümcül alzehimer hastalığına neden olmaktadır.  
 
BACE1 enzimi (aynı zamanda β-sekretaz olarak da bilinir) bu peptitlerin oluşmasında önemli bir role sahiptir. Fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda araştırmacılar, BACE1'in kademeli olarak  azaltılmasının, hem yeni plakların oluşumunda bir gerilemeye, hem de önceden oluşturulmuş plakların yok edilmesine neden olabileceğini ortaya çıkarmışlardır. 
 
Bu, böylesine etkili bir tedaviyi gerçekleştirmek için yalnızca ilk adım olabilir, ancak ilk sonuçlar göz önüne alındığında, takip etmeye değer bir yöntem. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oyuncu Gupse Özay, filmleri için hızlı şekilde kilo alıp vermesinden dolayı rahatsızlandığını ve tedavi gördüğünü açıkladı. Özay, 'Doktor kontrolü olmadan asla kilo al...

Mesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Beykent Üniversi...

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Yazarlar
Website Security Test