Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Terminatör Gerçek Oluyor

23.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pensilvanya'da bulunan Carnegie Mellon Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yumuşak, esnek ve hasar aldığı zaman kendi kendisini otomatik olarak yenileyebilen bir elektronik devre üzerinde çalışıyor. Kurşunla delik deşik etseniz bile, kendi kendisini iyileştirebilen yeni yumuşak robotik deri, robot teknolojilerinde çığır açacak.

Kurşunla delik deşik etseniz bile , kendi kendisini iyileştirebilen yeni yumuşak robotik deri icat edildi.  

Pensilvanya'da bulunan  Carnegie Mellon Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yumuşak, esnek ve hasar aldığı zaman kendi kendisini otomatik olarak yenileyebilen bir elektronik devre üzerinde çalışıyor. 

Bu yeni "deri", esneyebilen, bükülebilen ve gerilebilen, kauçuk benzeri bir materyal üzerinde hareket eden likit metal damlacıklarından oluşuyor. Evet hemen aklınıza terminatör t 1000 robotunun geldiğini tahmin edebiliyoruz. 

Aslında "kendi kendisini tamir edebilen" demek biraz da yanlış bir tanımlama olabilir, çünkü bu esnek madde kendi kendisine dikiş atmıyor. Fakat yırtıldığında, delindiğinde veya kesildiğinde, likit metal parçaçıkları patlayarak açığa çıkıyor ve delik olan dokuların yerini alıyor. Böylece, materyal hasar alsa bile devrelerdeki elektrik akımı asla kesilmeden akışına devam edebiliyor. 

Bu araştırmayı yürüten Carnegie Mellon Üniversitesindeki ekipten Carmel Majidi yeni icatları ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söylüyor ;

"Eğer insan vücudu ve doğal ortam ile daha uyumlu makineler üretmek istiyorsak, yeni materyaller ile çalışamaya başlamak zorundayız" 

Günümüzde birçok mühendis yumuşak elektronik materyallerin, robotların işlevselliklerinde ve robotların toplum tarafından kabul görmeleri konusunda bir devrime imza atacağı hususunda hemfikir. 

Esnek ve dayanıklı materyallerin üretimi, günümüz robotlarının tuhaf ve sarsak hareketlerinin, iRobot filmindeki NS-5 gibi daha insansı bir hal almasına yardımcı olabilir. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Tesisi'nde, aylık 23 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiliyor.

Uzman Psikiyatri Dr. Sıtkı Karaca, gelişen teknoloji ile hayatımıza giren sosyal medya platformlarındaki manipülasyonlar ve bilgi kirliliği konusunda değerlendirmelerd...

Göç ettiği istikameti incelemek için leyleğe takip cihazı takıldı. Cihazın getirdiği fatura ise biraz kabarık...

Karne hediyesi vermek isteyen ve bunun için ne alacağına karar veremeyenler için BiP oldukça kolay bir çözüm sunuyor.

Çocukların hayal dünyasından yararlanılarak üretilen ve Camatte 10 Haziran’a kadar sürecek 2018 Uluslararası Tokyo Oyuncak Fuarı’nda sergilenecek.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de 2017 yılında bilişim pazarı büyüklüğünün 116,9 milyar TL olduğu ve yüzde 18,2’lik ...

Üç boyutlu yazıcıyla evlerin yapımına Hollanda'da başlandı.

Yazarlar
Website Security Test