Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sosyal medya ruh sağlığınızı bozabilir...

15.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyal medya ruh sağlığınızı bozabilir. Çözüm ise "Anonimlik"

Hayatımızın büyük bir kısmını çevrimiçi geçiren bizler bilgi kirliliğinin, sert görüşlerin, yalan ve taraflı haberlerin merkezinde yaşıyoruz. Üzerine bir de kişisel verilerimizin toplanıp tekrardan bize pazarlanması cabası. Peki bunlar bize neler yapıyor?

Bir araştırma ekibi 2 bin 100 internet kullanıcısının hangi platformu kullandıklarını ve kullandıktan sonra nasıl hissettiklerini sordu. Sonuç: sosyal medya olumsuzlukların üreme alanı. Araştırmaya katılan sosyal medya kullanıcılarının yüzde 61'i sosyal medyada çok fazla zaman harcamanın ruh sağlığı açısından kötü olduğuna; yüzde 57'si sosyal medyanın olumsuz yönünün yeterince konuşulmadığına inandığını belirtti. Nitekim büyük bir kesim “sosyal medya zararlıdır” dese de sosyal medya kullanmaya devam ediyor.

Araştırmanın devamında kullanıcıların, hangi platformda nasıl hissettikleri üzerine çalışıldı. Buna göre Snapchat kullanıcılarında uygulamayı kullandıktan sonra yüksek düzeyde FOMO (Bir şeyleri kaçırma-geri kalma korkusu) hissi; Instagram kullanıcılarında en yüksek düzeyde depresyon, yalnızlık hissi ve anksiyete; Twitter kullanıcılarında ise en fazla zorbalığa uğramış hissi oluştuğu ortaya çıktı. Bu saydıklarımızın hepsi de son dönemde yaygınlaşan anksiyete ve panik atak hastalıklarına yol açan büyük etmenler.

 

Kullanıcıların daha iyi hissetmelerini sağlayacak; eğlence ve içeriğe odaklanan birçok platform mevcut. Bunun yanı sıra sosyal etkileşimden ve kişisel kimlikten uzak platformlar bireyleri olumlu yönde etkileyebiliyor. Özetle nerede bir kimlik gösterimi varsa orada kaygı ve endişeler başlıyor.

Çalışmayı gerçekleştiren ekip çözümü kimlikle ön plana çıkmayan uygulamalarda ve anonimlikte buluyor. Kimlik tedirginliğine girmeyen kullanıcılar daha verimli, özgür paylaşımlarda bulunabiliyor bu da baskılanma hissini ortadan kaldırıyor. Kimliğinizin açık olduğu platformlar doğal olarak kıyaslama ve takipçilere uygun davranma hissi yaratırken anonim olmayı tercih ettiğinizde eğlencenin ve benliğinizin daha ön plana çıktığını göreceksiniz.

 

Kaynak: Webtekno

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Teknosa, İstinye Park mağazasında Türkiye’nin en büyük Apple Shop’unu açtı.

IBM şirketi yapay zekanın verdiği kararların neye göre verildiğini analiz edecek bir araç geliştirdi.

3. Havalimanında devam eden Teknofest'te konuşan Selçuk Bayraktar, bundan sonra üretilecek tüm savaş uçaklarının insansız olacağını söyledi.

Yeni nesil LG Telefonlar, ABD Savunma Bakanlığı’nın zorlu ortamlarda ekipman performansını değerlendirmek için hazırladığı MIL-STD 810G testlerine tabi tutuluyor. Test...

Çin’in en kalabalık şehirlerinden Hangzhou’nun trafiğini kontrol eden akıllı şehir sistemi Şehir Beyin (City Brain) sayesinde trafik kazalarına daha hızlı müdahale ede...

İngiltere'de şehir içi yolcu taşımada kullanılması hedeflenen hava taksinin 4 yıl içinde hizmete gireceği belirtildi.

Vestel Venus’ün yeni modeli V6 satışta çıktı. Türkiye’nin ilk yerli akıllı cep telefonu Venus’ün yeni modeli V6, satışa sunuldu.

Yazarlar
Website Security Test