Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kilisede Shakespeare anması

25.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

402 yıl önce yaşama veda eden İngiliz şair-yazar William Shakespeare anısına Alsancak St. John Anglikan Kilisesi’nde 'Shakespeare ve Müzik' adlı bir anma etkinliği düzenlendi.

Dünyanın en önemli oyun yazarlarından biri kabul edilen İngiliz şair-yazar William Shakespeare 402’inci ölüm yıldönümünde İzmir’in kalbi Konak’ta çok farklı bir etkinlikle anıldı. Konak Belediyesi tarafından düzenlenen 'Shakespeare ve Müzik' adlı anma gecesine Alsancak St. John Anglikan Kilisesi ev sahipliği yaptı. 23 Nisan 1616 yılında hayata gözlerini yuman Shakespeare’in tarihi kilisede anıldığı etkinliği çok sayıda davetli izledi.

MÜZİK VE TİYATRO BİR ARADA

Halen ibadete açık olan kilisedeki gecede İzmir Barok Topluluğu üyelerinden soprano Linet Şaul, viola da gamba sanatçısı Bülent Oral ve Avrupa'nın önde gelen lut sanatçılarından Diego Leveric üçlüsü sahne aldı. Sanatçılar edebiyat alanında adeta bir deha olan William Shakespeare’in Shakespeare'in eserlerinden esinlenen Barok bestecilerin ortaya çıkardığı eserleri yorumladı. Etkinlikte tiyatro oyuncusu Ayşe Lebriz Berkem de Shakespeare'in oyunlarından derlenen metinleri seslendirdi. Shakespeare’in yaşadığı dönemin müzikler Berkem’in oyunculuk performansıyla bütünleştiği gece izleyicilerden tam not aldı. Yaklaşık bir saat süren gecede sanatseverlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunuldu. Etkinlik sonunda davetliler sahnedekileri ayakta alkışlandı. Etkinliğe ev sahipliği yapan St. John Anglikan Kilisesi Papazı James Buxton, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a göstermiş olduğu ilgi ve verdiği destekten ötürü teşekkür etti. 

HER ÇAĞIN VAZGEÇİLMEZİ

Shakespeare, yarattığı karakterlerde insan doğasının en değişmez özelliklerini benzersiz bir şiir diliyle yansıtması dolayısıyla yaşadığı yüzyıldan bu yana her çağda ve her ülkede tiyatro oyunları en çok sahnelenen yazar olmuştur. 1564 yılında İngiltere’de doğan, Rönesans şairlerinden olan Shakespeare, 23 Nisan 1616'da Startfort'ta, hayata veda etti.  Her biri birbirinden değişik komedi ve trajediler kaleme alan Shakespeare’in ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’,  ‘Hamlet’, ‘Macbeth’, ‘Kral Lear’, ‘Othello’, ‘Kral Lear’, ‘Romeo ve Juliet’ gibi pek çok eseri de Türkçeye çevrilerek, ülkemizde de sergilendi. Etkinlik kilise bahçesinde konuklar için verilen kokteylle son buldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tenten, Yediden yetmiş yediye bütün genç insanlar için tekrardan raflarda yerini aldı.

Bayraklı Belediyesi tarafından Türk Halk Müziğinin en önemli seslerinden Arif Sağ için düzenlenen "Ustaya Saygı Konseri" renkli görüntülere sahne oldu. Birbirinden değ...

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 3 çocuk, topladıkları kitapları okumak isteyenlere dağıtıyor

Eğitim alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan NAFSA Eğitim Konferansı ve Fuarı bu yıl Amerika’nın Philadelphia şehrinde gerçekleşti.

Müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşamı oratoryo oldu. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Or...

Yazarlar
Website Security Test