Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

6.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KOLEKSİYON TABLOLARIM

 

Eczacıbaşı armağanı: FERRUH BAŞAĞA…

Ferruh Başağa ( 1914 - 2010) nefis bir Türk ressamıdır.

96 yıla sığdırdığı eşsiz yaşamını üstün sanat yapıtlarıyla donatmıştır. Koleksiyonumda geometrik formda bir kadırga veya yelkenli imgesi taşıyan nefis bir Ferruh Başağa yapıtı bulunmakta.

Bülent Eczacıbaşı dostumun armağan ettiği bu yapıt, 100x100 boyutunda tuval üzerine yağlıboya bir şaheser.  Orijinali Eczacıbaşı Koleksiyonunda bulunan bu tabloyu Eczacıbaşı Holding, Vitra kurumunda Karo Seramik olarak bastırıp çok yakın dostlarına armağan etti.

Ben, Bülent Eczacıbaşı’nın dedesi Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın yaşamını “Bir KentBir İnsan (İzmir’in Son Yüzyılı, Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın Yaşamı ve Anıları)”kitabımda kapsamlı olarak araştırarak gözler önüne sermiştim. Kitabımı, 1986’te Dr.Nejat Eczacıbaşı Vakfıbastırdı. İlk yapıtım Halikarnas Kadırgası kitabımdan sonra, hayatımın en önemli ikinci kitabıdır.

Bu yüzden Eczacıbaşı Ailesi beni pek sever… Dr.Nejat Eczacıbaşı, Kemal Eczacıbaşı, Şakir Eczacıbaşı yakın dostlarımdı. Şimdi Bülent Eczacıbaşı ile dostuz.

İsteği üzerine İstanbul Kanyon’daki Eczacıbaşı Holding binasına gidip çalışanlara dedeleri Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nı ve İzmir’deki Şifa Eczanesi’nin kuruluşunu konferans biçiminde anlatırım. Çok sevinirler.

Ferruh Başağa yapıtı, bana 1981- 82 yılları boyunca çalakalem yazdığım “Bir Kent Bir İnsan” kitabımı ve çalışmamın eşsiz editörü sevgili Ali Gevgilili’yi hatırlatır… Ferruh Başağa, kadırga yapıtıyla şu an bana bakmakta… Rahmetle.

YAŞAR AKSOY

Devlet Tiyatroları perdelerini açıyor

Devlet Tiyatroları, tiyatro sezonunu 1 Ekim'de açmaya hazırlanıyor. 160 oyun izleyiciyle buluşacak. 13'ü yerli 18'i yabancı olmak üzere 31 oyun prömiyer yapacak. 

Devlet Tiyatroları, William Shakespeare’den ‘Romeo ve Juliet’, John Steinbeck’den ‘Fareler ve İnsanlar’, Lev Tolstoy’dan ‘Anna Karenina’, Haldun Taner’den ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’, Turgut Özakman’dan ‘Bir Şehnaz Oyun’ ve Tarık Buğra’dan ‘Osmancık’ın da aralarında olduğu yerli ve yabancı yaklaşık 160 oyunu 1 Ekim´den itibaren seyircilerle buluşturacak. İlk turda 13’ü yerli 18´i yabancı olmak üzere toplam 31 oyun prömiyer yapacak.

Devlet Tiyatrolarının ilk tur repertuvarında en fazla yeni oyun Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak. Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlar şunlar: ‘İkinci Katil’, ‘Osmancık’, ‘Şempanzeler’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Muhteşem Diva’, ‘İhanet’ ve ‘Anna Karenina’.

İSTANBUL’DA, 5 YENİ OYUN

İstanbul Devlet Tiyatrosu yeni sezonda 5 yeni oyunla perde açacak. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in daveti üzerine İstanbul’a gelen Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü Dejan Projkovski de William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’ adlı oyununu 10 Ekim’de sahneye taşıyacak. Ray Cooney’in yazdığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyacağı ‘Karmakarışık’ın yanı sıra ‘Bayrak’, ‘Günün Çorbası’ ve ‘Avrupa’ da İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlar arasında bulunuyor.

 

ARKAS’ta “Su Manzaraları”..

 

İzmir Arkas Sanat Merkezi, tamamı Arkas Koleksiyonu'na ait 'Su Manzaraları' seçkisi ile yeni sezonunun ilk sergisinin kapılarını açtı. 9. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan süreçte ortaya çıkan eserlerden oluşan bu seçki, Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini tek çatı altında toplarken Eugéne Boudin'den Jean-Baptiste- Camille Corot'a, Maurice de Vlaminck'ten, Francis Picabia'ya, Henri Lebasque'tan Hippolyte Camille Delpy'e kadar 70 önemli ressamın 88 eseri yer aldı.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, "Neden su? Çünkü odalardan çıkıp dışarıda tasvire başladığınız zaman su çekici bir şey; sudan, denizden, gölden, deniz kenarından, nehir kenarından, göl kenarından etkileniyoruz. Su, hayat ama aynı zamanda güzellik. Benim mesleğim deniz üzerine olduğu ve çocukluğum da deniz kenarında geçtiği için denizle, suyla ilgili konulara hep özendim. Arkas Sanat Merkezi ile bu serüvene 6 yıl önce başladık. Her yıl üç ayrı tema ile sergiler gerçekleştiriyoruz" dedi. Sergi 29 Aralık’a kadar sürecek.

Foça’nın Antik Gemisi ’Kybele’ye Özel Ödül

Foça Belediyesinin desteklediği ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin yarattığı Kybele Gemisi, İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 15. kez düzenlediği Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödüllerinde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “360 Derece Tarih Araştırmaları Derneğimize, başkanı, arkeolog, kaptan Osman Erkurt’a, Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesinde tüm emeği geçen akademisyenlerimize ve paydaşlarımıza çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.’’ dedi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hayat Erkanal’ın onursal başkanlığında, arkeolog Osman Erkurt’un yaptığı proje ile Kybele Antik Gemisi, 360 derece Tarih Araştırmaları Grubunca Urla’da yapılmıştı.

Tiyatro Festivali Onur Ödülü Zeynep Oral’ın

İKSV tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivalin Onur Ödülleri gazeteci Zeynep Oral ile senarist ve yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verildi. 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı Zorlu PSM Sky Lounge’da yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.

Basın toplantısı ve ödül törenine, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri’den Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz konuşmacı olarak katıldılar. Ayrıca Mert Fırat’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Dünyaca ünlü bale topluluğu Moscow State Ballet Topluluğu Eylül ayında yeniden Türkiye’de.

SGF–İzmir, Açık Stüdyo tarafından bu yıl Lokall İzmir Kent Rehberi iletişim sponsorluğuyla, Civil Society Exchange, Spaces of Culture, Seferihisar Belediyesi desteğiyl...

Akademisyenler Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay, 10 Youtube fenomeninin videolarını inceleyerek yoğun etkileşim alıp ilgi görme nedenlerini araştırdı.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Ahlat Ağacı’ filminin Fransa’da vizyona girmesi Fransız medyası ve kamuoyunda büyük takdir topladı.

Yazarlar
Website Security Test