Ege’den Hülya Koçyiğit’e “Türkiye’nin Uluslararası Gururu” ödülü

6.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri’nde Sahne Etkinlikleri Açılış Töreni, Semiha Yankı, Hülya Koçyiğit, Hayko Cepkin, Zeynep Casalini, Ferman Akgül, Romanya’nın Eurovision 2006 dördüncüsü Mihai Traistariu, “Naz Makamı” Müzik Topluluğu ve öğretim üyelerinin katılımıyla Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. EgeArt Sanat Günleri Bilim ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in sunumuyla başlayan törende ilk olarak “Naz Makamı” Müzik Topluluğu konser verdi.

Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışmasında 1975 yılında ilk kez temsil eden Semiha Yankı “Seninle Bir Dakika” şarkısı ile sahneye çıktı. Ardından Hayko Cepkin, Zeynep Casalini, Ferman Akgül de kendi şarkılarını seslendirdi.  Eurovision Şarkı Yarışmasının hayatını değiştirdiğini belirten Mihai Traistariu, “Yarışmadan sonra 35 ülkede konserler verdim fakat Türkiye’ye ilk kez geliyorum. Beni ağırladığınız için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Sevenleri ile olmaktan çok mutlu olduğunu vurgulayan Hülya Koçyiğit, “Biz sanatçılar sizlerin sevgisi, ilgisi ve varlığıyla var oluyoruz. Aldığım ödül ve takdir benim için çok değerli. Bizler üretmeye devam ediyoruz. Lütfen sinemaya gidin, sinema filmlerini sinema salonlarında izleyin. Onun tadı bambaşka oluyor. Çok güzel filmler üretiliyor ancak çok popüler olan filmler seyrediliyor. Bu filmler büyük başarılarla ülkemize dönüyor ama çok az yerli izleyici ile buluşuyorlar. Bu içimizde hep bir ukdedir. Bu tür filmleri genellikle festivallerde görme şansı elde ediyoruz. Ancak bu yıl Antalya Altın Protakal Film Festivali’nde ‘Ulusal Yarışma’ bölümü ne yazık ki kaldırıldı. Bu bizim içimizi acıttı. Buradan sesleniyorum, uluslararası yarışmalar yapılmalı ancak ulusal yarışmaya tekrar kavuşmak istiyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Bilgehan Gültekin ve Prof. Dr. Hakan Cevher törende Semiha Yankı, Hayko Cepkin, Zeynep Casalini, Ferman Akgül, Mihai Traistariu ve “Naz Makamı” Müzik Topluluğuna “Altın Kariyer” ödülünü verdi. Türkiye’nin ilk Uluslararası filminin başrol oyuncusu olan Hülya Koçyiğit’e ise onur ödülü olarak “Türkiye’nin Uluslararası Gururu” ödülü takdim edildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açılışı yapılan Yalçın Gökçebağ Sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Yıllar içinde Orta Doğu'nun önde gelen film festivali haline gelen ve uluslararası beğeni toplayan, Dubai Uluslararası Film Festivali’nin 14.’sü Emirates sponsorluğund...

Kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan 41 mülteci müzisyen, müzik girişimciliğini ve dünya barışını destekleyen, “Start Up Band” yarışmasında bir araya geldi. Türki...

İstanbul Anadolu yakasının yeni sanat, eğlence ve lezzet noktası DasDas tiyatro oyunlarıyla İzmir, Alaçatı’ya geliyor. DasDas prodüksiyonu “Joseph K.” ve “Çok Satanlar...

Goethe-Institut ve German Films'in beraber düzenledikleri Kino 2017: Alman Filmleri Türkiye'de başlıklı film gösterimleri İstanbul, Ankara ve Gaziantep'ten sonra İzmir...

Aile içi fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddetin ele alındığı 'Suretim ve Ben' isimli tiyatro oyunu ilk kez Konak Belediyesi sahnesinde seyirci ile buluştu.