Koleksiyon tablolarım

23.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ressamımı kaybettim...

Ressamım İhsan Arman’ı 16 Ağustos 2017 günü kaybettik. Cenazesi İzmir İlahiyat Fakültesi Camiinden kaldırılacaktır.

İhsan Arman, 1979’da düzenlediğim Hasan Tahsin Resim Yarışması’nda mansiyon kazanan değerli bir İzmirli ressamımızdır. Yarışmanın sergisinin açıldığı gün bu saygın ve efendi ressamın yanına yaklaşıp tabloyu satın almak istediğimi söyledim ve aldım. 60x80 boyutlarında tahta üzerine yağlıboya ile bu tabloda, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin ve İzmir’in Saat Kulesi birlikte görülmektedir. Pek sevdiğim bir tablodur.

En son Hürriyet gazetesinde 6 Temmuz 2005 tarihinde söyleşimizi yayınladığım İhsan Arman beyefendi mümtaz ressamlarımızdan biridir. İhsan Arman büyüğümüz yıllarca önce benim de bir tablomu yaptı. Ehh, bayağı yakışıklı yapmış. Ellerinden öperim. 50x60 boyutlarında tuval üzerine yağlıboya bu tablo, İhsan Arman’dan bana çok değerli bir hatıradır.

Tabloda her şey güzel, ancak gözlerim zeytin yeşili. Oysa babamın gözleri açık renkli olmasına karşın benim gözlerim üzüm karasıdır. Tıpkı anam gibi.. Zaten anneme Darülfünun’da (İstanbul Üniversitesi’nin ilk ismi) arkadaşları, hocaları “Üzüm Zehra” derlermiş.. ressamımın  özgeçmişini takdim ediyorum.

İHSAN ARMAN ÖZGEÇMİŞİ

1919’da Aydın Çine’de doğdu. Yunan işgalinde çocukluğu geçtiği için aile çok acılar çekti. İlk ve ortaokulu Aydın’da okuduktan sonra Balıkesir Necati Bey öğretmen Okulu’na girdi. 1939’da mezun oldu. Askere alındı. Doğubeyazıt  Sürehan Köyü 235.Hudut Alayı’nda görev yaptı.

İlköğretimde çalıştıktan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne girdi. Yurdun çeşitli yörelerinde (20 yıl Nazilli Ortakolu’nda) , İzmir Suphi Koyuncuoğlu Lisesi ve Namık Kemal Lisesi’nde hizmet verip emekli olduğunda birçok resim öğretmeni yetiştirmişti.

Karma sergilere katıldı. Kişisel sergiler açtı. Resimlerinde doğa hayranlığını ifade eder. Resim sanatını müzik tamamlar diyerek, bazı enstrümanlarla da meşgul oldu.

2005 yılındaki sergisinde çok yaşlıydı. Bu benim son sergim olabilir, demişti. Aradan 12 yıl geçti.

   

1.Uluslararası Turkcell  Bodrum Caz Festivali kaçmaz!

İsim sponsorluğunu Turkcell’in üstlendiği Turkcell Bodrum Caz Festivali, Caz Derneği ve Bodrum Belediyesi’nin kurumsal destekleri ile 1-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Festival, Bodrum Kalesi’nde yer alacak büyük konserlerin yanısıra, Kulüp Konserleri Off Gümüşlük’te yer alacak. Milta Marina, INA – Sualtı Araştırmaları Merkezi, Savra, Dibeklihan gibi Bodrum’un özel mekanlarında yer alan konserlerle ülkemizin önemli caz sanatçılarından bir bölümünü kucaklıyor.

Gençlerin sahnesi olacak Meydanda Caz Sahnesi, Pazarda Caz, Sokakta Caz gibi etkinliklerinin ücretsiz olacağı festival için Eylül’de Bodrum’da buluşalım. LEO Organizasyon tarafından gerçekleştirilen festivalin küratörlüğünü Özlem Oktar Varoğlu yapıyor.

PROGRAM

4 EYLÜL - Istanbul Funk Unit - Off Gümüşlük

5 EYLÜL - Eva Klesse Quartet - Off Gümüşlük

6 EYLÜL - Raci Pişmişoğlu MUS461 - Off Gümüşlük

7  EYLÜL - BS Quartet - Kefi Beach & Suites

8 EYLÜL - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası feat. Sibel Köse - Bodrum Kalesi

9 EYLÜL - Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars - Bodrum Kalesi

10 EYLÜL – Karsu - Bodrum Kalesi

11 EYLÜL - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Yıldızlar Hafif Müzik ve Caz Orkestrası feat. Ömür Göksel -Club Catamaran

11  EYLÜL - Ferit Odman Quintet - Off Gümüşlük

12 EYLÜL - Ayşe Sicimoğlu New Music -Su Altı Arkeoloji Enstitüsü

12 EYLÜL - Çağıl Kaya - Off Gümüşlük

13 EYLÜL - Can Çankaya & Kağan Yıldız Duo - Off Gümüşlük

14 EYLÜL - Önder Focan Şallıel Brothers Funkbook - Off Gümüşlük

15 EYLÜL - Ece Göksu Quartet feat. Neşet Ruacan - Off Gümüşlük

16 EYLÜL - Jülide Özçelik Bodrum Konseri - Bodrum Kalesi

17 EYLÜL - Jehan Barbur - Off Gümüşlük

Turhan Günay’a Voltaire Ödülü..

İstanbul ve İzmir Kitap Fuarları’nın önemli siması ve Cumhuriyet Kitap dergisinin yönetmeni, dostumuz Turhan Günay’ın uluslararası bir ödül almasına çok sevindik, kutluyoruz.

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) yayınlama özgürlüğü alanında cesur tavırlarıyla öne çıkan yayıncılara verdiği Voltaire Ödülü’nün bu yılki sahipleri açıklandı. 14 kişinin aday olduğu 2017 Voltaire Ödülü Türkiye’nin ifade özgürlüğüyle ilgili zorlu koşullarına dikkat çekmek üzere, 268 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci, yayıncı Turhan Günay ve KHK ile kapatılan 30. yayınevi olan Evrensel’e ortak olarak verilecek.

IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi, bu ödülün 11 yıllık tarihinde ilk kez iki kişiye ortak olarak verildiğini ve bu kararın, Türkiye’de medyada, akademide ve kültürel hayatın her yerindeki tüm eleştirel seslerin bastırılmasına karşı IPA’nın tepkisinin bir ifadesi olduğu belirtildi. Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson, yaptığı açıklamada, “Turhan Günay ve Evrensel, Voltaire Ödülü’nü hak ediyor zira her ikisi de otoritenin onları susturmak için her şeyi yapmadan durmayacağı bir ülkede özgürce yayınlamaktaki kararlılıklarını muhafaza ediyorlar” dedi.Ödül, Göteborg Kitap Fuarı’nda 29 Eylül 2017 tarihinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

 

TINA’nın yeni sayısı yayınlandı

Yılda iki kez hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayınlanan TINA’nın amacı başta Anadolu kıyıları ve Akdeniz olmak üzere dünyadaki denizcilik arkeolojisi çalışmalarını bir arada sunmak. Arkeologlar, arkeoloji bilimine katkı sunan diğer bilim dallarında çalışan bilim insanları ve arkeolojiye ilgi duyanlar için doyurucu bilgiler sunan yayın alanında bir ilki temsil ediyor.

Editörlüğünü Mehmet Bezdan’ın yaptığı TINA Denizcilik Arkeolojisi Dergisi, Türkçe ve İngilizce olarak hem basılı hem de dijital olarak yayın yapıyor. Dergi, dijital platformlarda ücretsiz olarak arkeoloji meraklıları ve bilim insanlarıyla buluşuyor. Basılı olarak da yurtiçi ve yurtdışıda birçok üniversite ve müzeye ulaşıyor.

TINA Denizcilik Arkeolojisi Dergisi’nin 7. sayısı Türkçe ve İngilizce olarak www.tinaturk.org adresinden okunabilir. Ayrıca yılın ikinci yarısında çıkacak sekizinci sayının ardından 2017 yılı bir cilt halinde bilim dünyasına basılı olarak sunulacak. Dergi Türkiye’deki üniversitelere, müzelere, enstitülere ulaştırılırken dünyanın önde gelen üniversitelerine ve uluslararası bilimsel toplantılarına da gönderilmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası projelerde de yer alarak Anadolu müziğini dünyaya tanıtan, katıldığı folk müzik ve dans yarışmalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülükler alarak önemli...

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, yeni eseri “Yürüyen Köşk - Atatürk Anısına Opus 72" eserini İzmirli sanatseverler için seslendirecek. Konser, 15 Ocak Paz...

Senaryosunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yazdığı ve yönettiği, “İki Yaka Yarım Aşk” adlı kısa film 29 Ocak’ta saat 20.00’de İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde gösteri...

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bu yıl 12’inci kez düzenlenen ve kadınların hayata bakış açılarını fotoğraflarıyla yansıttıkları ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fot...

Resimlerini, varla yok arası bir mekan algılaması içindeki varlıkların yeni ve çok boyutlu bir yaşam-ilişki arayışlarının eşzamansal ve görsel saptanmaları olarak değe...