Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege Üniversitesi geleceğini planlıyor

20.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı üniversitenin 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik planını hazırlamak için “Stratejik Yönetim Eğitimi”ne başladı. Yönlendirme kurulu ve stratejik planlama ekibi üyeleri Ege Üniversitesi’nin geleceğe emin adımlarla ilerlemesi için gerekenleri tartıştı.

Üniversitenin geleceğinin konuşulup stratejik plan taslağının hazırlandığı toplantıda ayrıca misyon-vizyon çalışmaları, durum-performans analizleri ve maliyetlendirme gibi konular ele alındı. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitimlerde üniversitelerin belirli alanlara yoğunlaşması gerektiği vurgulanırken, bunun için gerekli altyapının oluşturulmasının planlamaya bağlı olduğu kaydedildi.

STRATEJİK PLANLAMA EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Karabay yönlendirme kurulu ve stratejik planlama ekibinin önemini vurgulayarak, “Yönlendirme kurulu sürecin ana aşamalarını ve çıktılarını kontrol eder, sorumlu oldukları harcama birimlerinin stratejik planlama sürecine aktif katılımını sağlar ve tartışmalı hususları görüşüp karara bağlar. Ayrıca, alternatif misyon ve vizyon taslaklarını, taslak amaçlar ile hedef kartlarını değerlendirerek uygun görüşle rektörün onayına sunar. Stratejik planlama ekibi ise stratejik planlama sürecinin hazırlık programına uygun olarak yürütülmesi, gerekli faaliyetlerin koordine edilmesi ile yönlendirme kurulunun uygun görüşüne ve rektörün onayına sunulacak belgelerin hazırlanmasından sorumludur” şeklinde konuştu.

Stratejik planlama görevini yüklenen bu iki birimin uygun bir eğitim alt yapısı ile desteklenmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Karabay, ‘’Bu nedenle, stratejik plan eğitimlerini güncel ve kaliteli bir şekilde sunan TÜSSİDE’den eğitim talebinde bulunduk’’ dedi.

GELECEĞİMİZ STRATEJİK PLANLAMADAN GEÇİYOR

Stratejik planlamanın öneminin tartışmasız olduğunu ve ulusal-uluslararası kurumların başarısının buradan kaynaklandığını söyleyen Tübitak-Tüsside eğitmeni uzman Barış Çarıkcı, “Organizasyonu yönetmek ve kurgulamak için üst yönetimler çok sayıda metot kullanıyorlar. Ancak, en çok kullandıkları yaklaşımın stratejik planlama olduğunu görüyoruz” dedi. Üniversite sayısındaki artışla beraber farklılaşma stratejisinin ön plana çıktığını anlatan eğitmen Çarıkcı, “Üniversitelerin artık kendilerine özgü olmaları gerekiyor. Üniversitelerin farklılaşmaları ve belli konulara ağırlık vererek bu yönde altyapılarını geliştirmeleri gerekiyor. Örneğin, üniversite kendine eğitim, araştırma veya uluslararasılaşma gibi belirli bir hedef belirleyebilir” şeklinde konuştu.

Kalkınma Bakanlığı’nın üniversiteler için hazırlamış olduğu rehber üzerinden teorik ve uygulamalı çalışmaları gerçekleştirerek devam eden eğitim sürecinin Ege Üniversitesi’nin gelecekteki başarılarına katkıda bulunması öngörülüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ulus Salih Karaca ile Prof. Dr. Necil Kütükçüler 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' kitabında yer alarak b...

Yaşar Üniversitesi öğrencisi sporcular kazandıkları başarılarla, gerçekleştirdikleri ilklerle ve kırdıkları rekorlarla ülkemiz sporunun ve İzmir’in gururu olmaya devam...

Yaşar Üniversitesi’nin, mühendislikten mimarlığa çeşitli bölümlerinde eğitim gören öğrencileri, staj yazılımından ders programlarına, tercih sisteminden fuar standına ...

Türkiye’de sağlık alanında pek çok ilke imza atan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Dünya Sağlık Örgütü Referans Merkezi olma yolunda i...

2016 yılından bu yana üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren Torbalı Eğitim Vakfı (TOREV), 2018-2019 akademik yılı için başvuruları almaya başladı.

Ege Üniversitesi’nde (EÜ) öğrenim gören ön lisans ve lisans öğrencilerine akademik danışmanlık hizmetlerinin belirli bir düzen ve nitelikte verilmesini sağlamak amacıy...

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi, Marmara’dan sonra deprem riski en yüksek bölge olan Ege Bölgesi’nde 7 gün 24 saat gözlem yapıyor.

Yazarlar
Website Security Test