Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirliler zafere yürüdü

9.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 
95 yıl önce işgalden kurtulan İzmir, bu anlamlı günün yıldönümünü tarihe geçecek coşkuyla kutluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül törenleri, Basmane ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki tarihi güzergahta gerçekleşen ve binlerce İzmirlinin katıldığı “Zafer Yürüyüşü” ile başladı. İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 350’şer metre uzunluğundaki Türk Bayrağı ile Atatürk posterini taşıyarak Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 95. yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlikler sabah 09.00’da Zafer Yürüyüşü ile başladı. Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922'de İzmir’e girerken kullandığı güzergâh üzerinde düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Yürüyüş başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti il başkan ve yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler, işadamları, sivil toplum örgütü başkanları ve halkın her kesiminden geniş bir katılımla gerçekleşti. İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 350’şer metre uzunluğundaki Türk Bayrağı'nı ve Atatürk posterini taşıyarak Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı. Ellerinde bayraklarla halkı selamlayarak ilerleyen korteje, yürüyüşe katılamayan vatandaşlar alkışlarla, aracında olanlar ise korna çalarak destek verdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi bandosunun marşlarla eşlik ettiği yürüyüşün ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in 95. Kurtuluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. “Yaşa Mustafa Kemal” dizeleriyle gönlümüze taht kurmuş İzmir Marşı’nın, korkulacak, utanılacak, unutturulmak istenecek bir marş olmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “İzmir Marşı bu milletin gururudur, kıvancıdır, onurudur. İstedikleri kadar silmeye çalışsınlar; biz Mustafa Kemal Paşa’nın adını o mücevher taşa defalarca yazacağız Allah’ından utansın dönenler geri.. Ama biz dönmeyiz bu yoldan!” dedi.

İzmir’in 95. kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören coşkulu ve dolu dolu bir programla gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törene katılan İzmirlilere, “Atatürk ilkelerini yaşamayı ve yaşatmayı kutsal ve milli bir sorumluluk; 9 Eylül’e ve onun değerlerine sahip çıkmayı “boynunun borcu” bilen Sevgili İzmirliler, Sevgili Hemşehrilerim, bugün sadece topraklarımızın değil; varlığımızın, namusumuzun ve hürriyetimizin işgalden kurtarıldığı bir gün” diyerek seslendi.

9 Eylül’ün sadece kurtuluş olmadığını, aynı zamanda kuruluş ve küllerinden doğuş günü, bir destan olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Emperyalizme karşı ilk kurşun 9 Eylül... Hasan Tahsin, Yüzbaşı Şerafettin, İsmet Paşa, Mustafa Kemal’dir 9 Eylül, Mustafa Kemal! 9 Eylül namus, 9 Eylül zafer, 9 Eylül bağımsızlık.. 9 Eylül inanç, 9 Eylül hürriyet, gurur, kıvanç.. Ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin mayasıdır 9 Eylül..” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nı başlatan böylesine kahraman bir kentte yaşamanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “İzmirliler olarak, Atatürk’ün “hemşehrisi” olmaktan müthiş onur duyuyoruz. Atamıza sahip çıkmayı, her şeyden önce bir yurttaşlık görevi olarak görmekteyiz. Evet; İzmirli, her şeyden önce Atatürkçüdür. İzmirli vatanseverdir, merttir. Efedir İzmirli, efe! Ülkesi ve ilkesi için ne lazımsa onu yapar; gözünü kırpmadan! Ama aynı ölçüde barışa ve özgürlüğe düşkündür. Aydındır, uygardır. Demokrattır İzmirli, hiç kimsenin olmadığı kadar..”

Atatürk’ü unutturmak isteyenlere…
İzmir’in ve Türkiye’nin kurtuluş gününde, 9 Eylül’de; Atatürk’ü silmek, unutturmak ve itibarsızlaştırmak isteyenlere Atatürk’e yapılan saldırılara kol kanat gerenlere, Atatürk’ün kenti İzmir’den önemli mesajlar veren Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsızlığın varlık sebebi; halk iradesinin, yurttaş özgürlüğünün teminatı, modernleşmeye dayalı çağdaş bir toplum olma iddiamızın en büyük dayanağıdır. Cumhuriyettir Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet! Herkes bunu böyle bilmelidir! Ve “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” dizeleriyle gönlümüze taht kurmuş İzmir Marşı, korkulacak, utanılacak,  unutturulmak istenecek bir marş değildir. İzmir Marşı bu milletin gururudur, kıvancıdır, onurudur. İstedikleri kadar silmeye çalışsınlar;  biz Mustafa Kemal Paşa’nın adını o mücevher taşa defalarca yazacağız. Allah’ından utansın dönenler geri..Ama biz dönmeyiz bu yoldan! Doğum günün kutlu olsun İzmir! Sen çok yaşa, çok yaşa İzmir!

Müzik, şiir ve folklor
Kocaoğlu’nun konuşmasının ardından şefliğini Hüseyin Çebi’nin yaptığı Kent Orkestrası sahne aldı. İzmirliler kent orkestrasının şarkıları eşliğinde coştu. İzmir Gültepe Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Can Ahmet Bingöl ve Atatürk Lisesi öğrencisi Öykü Turşucuoğlu günün anlam ve önemine uygun şiir okudu. Ege yöresi türküleri eşliğinde Gaziemir Belediyesi,  Tire Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ekiplerinin sahnelediği halk oyunları seyircilerden büyük alkış alırken,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Grubu gösterisi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Kafkas halk dansı izleyenleri büyüledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Raylı sistem yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sayıları giderek artan metro vagonlarının park ihtiyacını, Halkapınar’da yapımını sürdürdüğü iki kat...

Konak Belediyesi ilçenin farklı noktalarındaki spor merkezlerinde verdiği ücretsiz aerobik, step ve plates kurslarını havaların ısınmasıyla birlikte açık havaya taşıdı.

Bornova Belediyesi’nin sekiz branşta verdiği spor kurslarından yılın ilk altı ayında 8.965 kişi yararlandı.

Raylı sistem yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sayıları giderek artan metro vagonlarının park ihtiyacını, Halkapınar’da yapımını sürdürdüğü 2 katlı...

İzmir Belediyesi'nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında kent kültürünü ve tarihini konu alan söyleşilere evsahipliği yapan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, bu kez ...

Urla Belediyesi tarafından yapılan Zeytinalanı Kültür Merkezi – Cemevi binasının yapımını tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üreticiyi "organik tarıma" yönlendirecek.

Yazarlar
Website Security Test