Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konak'ta içkili bölgeler AK Parti’yi böldü

5.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Belediye meclisinde içkili yerlerin güncellenmesine ilişkin rapor oy çokluğuyla kabul edildi. Oylama sırasında AK Parti’de çatlak yaşandı. Çekimser oy kullanan Şanlı, “Aslında çok üzüldüm. Benim grubum buna evet demeliydi” dedi.

Konak Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı Başkan Sema Pekdaş idaresinde gerçekleşti.

İlçe sınırları içinde yer alan içkili yer bölgelerinin güncellenmesine ilişkin komisyonlardan gelen sonuca bağlandı. Başkan Pekdaş’ın, “Bu kaymakamlıktan gelen görüş doğrultusunda bir yer tanzimidir” açıklamasını yaptığı rapor oy çokluğuyla kabul edildi.

Ege'de SonSöz'den Mehmet İşler'in haberine göre Mayıs ayından itibaren komisyonlarda bekletilen raporun geçtiğimiz ay Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde krize neden olduğu iddia edilmişti. Kararın bir an önce geçirilmesini istenen bazı partililerin olduğu ifade edilmişti. Türkiye İş Bankası iştiraki olan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (İŞ GYO) tarafından yapımı devam eden ve yatırım maliyeti 450 milyon lira olan Ege Perla Projesi’nin merkezde bulunması ortaya bazı iddiaların atılmasına sebep olmuştu. Araya genel merkez düzeyindeki yöneticilerin devreye girmesiyle sorunun çözüldüğü öne sürüldü.

AK PARTİ’DE ÇATLAK!
Meclis gündemine gelen rapor bu kez CHP’de değil AK Parti’de kırılma yarattı. AK Parti Grubu’ndan sadece Ömür Şanlı çekimser oy kullandı. AK Partili meclis üyelerinin diğer kısmı rapora ret oyu verirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu’nun tamamı kabul oyu kullandı.

KAYMAKAMLIK YERLERİ BELLİ OLMAYAN PLANA MI ONAY VERMİŞ?
Rapor hakkında konuşan Başkan Pekdaş, “Turizm çok faydalı bir şeydir ve kültürdür. İçki içmek de bir kültürdür. Buna inanan ve bu tür yaşayan insanlar da vardır. Kaymakamlık da böyle düşünmüştür. Şehrin içki ruhsatına uygun yerlerinde içki ruhsatının alınabileceğini belirtmiştir” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Sait Başdaş, “Biz içki düzenlemesine karşı değiliz. Yerler belli değil. Yerleri belli olsun biz de evet deriz” cevabını verdi. Bunun üzerine Pekdaş, “Kaymakamlık yerleri belli olmayan bir rapora mı onay vermiş?” diye konuştu. Pekdaş sözlerine, “Planlarda tek tek, sokak sokak belli. Eski devam eden yerler belli, yeni ilave edilen yerler belli. Kaymakamlık tek tek inceleyerek onay verdi” şekliyle devam etti. 

ŞANLI’DAN FLAŞ ÇIKIŞ: BENİM GRUBUM BUNA EVET DEMELİYDİ!
Daha sonra söz alan AK Partili Başdaş, “Komisyon toplanırken 2 tane arkadaşımız çağrıldı mı? Yerler belli olsaydı biz evet derdik” deyince bu kez rapora çekimser oy veren AK Partili Ömür Şanlı söz aldı. Şanlı, “Çağrılmadı diye bir şey yok. Ben grup başkanvekilimize defalarca izah etmeye çalıştım. AK Parti grubunun burada evet demesini isterdim. Sonuçta bu esnafı sevindiren bir şey.  Ben kendisine çok izah ettim. Aslında çok üzüldüm. Benim gurubum buna evet demeliydi” dedi. Bunun üzerine Başdaş, Şanlı’ya yüklenerek, “Ömür Şanlı arkadaşımız komisyona geldiğinde neden imza vermemiş” dedi.

İÇKİLİ YER MESELESİ OLDUĞU İÇİN ÖN YARGILI DAVRANIYORSUNUZ!
Başkan Pekdaş, “Eskiden olan yerlerin hepsi taranarak bu karar verildi. Kaymakamlık mesela Gaziler Caddesi’ne yeni yer vermeyin, varolanları koruyun dedi, biz de onu planlara şerh koyarak düzenledik” açıklamasını yaptı. CHP Grup Başkanvekili Ahmet Karadağ’ın, “Gündem gereksiz yere meşgul ediliyor. Bilgilendirme hakkı isteniyorsa gerekli müdürlüklere giderler” sözlerinin ardından konuşan CHP’li Meclis Üyesi Emrah Karamustafaoğlu ise AK Parti sıralarına dönerek, “İçkili yer meselesi olduğu için ön yargılı davranıyorsunuz. Bizim konumuz olmamasına rağmen imar komisyonunda bile konuşuldu. Ruhsatı meclis vermez. Nasıl ruhsat verildiğini zannediyorsunuz? Yetkimiz yok. Yetki müdürlüklerdedir” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Buca Belediyesi ilklere imza atmaya devam ediyor. Belediye, bünyesinde sadece zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların istihdam edileceği Kompost ve Solucan Gübre Tesi...

Amasya’da Yeşilırmak üzerinde yapımı tamamlanan yapay şelaleden elektrik üretimi de yapılıyor.

Yaz aylarında onlarca farklı branşta düzenlediği yaz okulları ile çocuklara keyifli bir tatil dönemi sunan Karşıyaka Belediyesi, ‘Engelsiz’ yaz okulları ile dezavantaj...

Arıtmanın lider kenti İzmir'de, nüfusu az olan küçük yerleşim yerleri ile kendi tesislerinin evsel atık suları içinde paket arıtma tesisi kuruluyor. Daha düşük maliyet...

Karşıyaka Belediyesi park konserlerine devam ediyor. Bostanlı Mahallesi Gode Cengiz Parkı’nda 18 Temmuz Çarşamba akşamı düzenlenen konserde Küba rüzgarları esti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak-Buca-Bornova bağlantısını sağlayacak İzmir'in en uzun tüneli, viyadük ve kara yolu geçitlerinden oluşan 7 kilome...

İzmir Karabağlar'da belediyenin düzenlediği yaz okulu başladı. Çocuklar eğlenerek öğreniyorlar.

Yazarlar
Website Security Test