Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Büyükşehir'den Çeşme'ye yatırım rüzgarı...

20.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yarımada'yı kentin kalkınmasında bir kaldıraç olarak gördüklerini belirterek, sadece Çeşme'deki 800 kilometrelik eski su şebekesini baştan sona yenilemek ve su sıkıntısını çözmek için 3 yılda 250 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yarımada'yı İzmir'in kalkınmasında kaldıraç olarak gördüklerini vurgulayarak, "Türkiye'de örneği olmayan bir çalışmayla Yarımada Stratejik Planı'nı hazırladık. Alaçatı ve Çeşme'ye yönelik yoğunluğun dağıtılması amacıyla Urla'yı, Sığacık'ı, Karaburun'u parlatmaya çalıştık" dedi.

Kısa adı TETUSA olan Çeşme Termal Kür Merkezi’ne yüzde 40 ortak olduklarını açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, turizm sezonunun uzatılması halinde, ilçede sağlık turizmiyle birlikte birçok sektörün daha gelişeceğini kaydetti. Başkan Kocaoğlu, 400 milyon TL'ye mal olan Fuar İzmir'in kentteki hizmet sektörüne yılda 1,5 milyar katkı sağladığının da altını çizerek, "İşte kalkınma budur" diye konuştu.

KORUMA VE SAĞLIKLI GELİŞME

Başkan Aziz Kocaoğlu, gazetecilerle sohbetinde, imar konusunda Çeşme Belediyesi'ne yönelik eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine, kent dokusunun imar kirliliği ile bozulmaması konusunda son derece titiz olduklarını vurguladı; "Muhittin Dalgıç da çok titiz. Biz Çeşme'nin de, İzmir'in de korunması ve sağlıklı gelişmesi için aşırı özen gösteriyoruz" dedi.

Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükşehir belediye başkanı da, ilçe belediye başkanı da yasanın verdiği görevleri, yasanın verdiği yetki ve bütçeyle yapıyor. Ancak her ikisinin de üzerinde hükümet ve başkent bürokrasisi var. Özellikle imar konusunda bakanlıklar ve onlara bağlı müdürlüklerin, yerel yönetimin kenti götürmek istediği noktanın önünde engel oluşturacak müdahaleleri olabiliyor. Bunlara bazen görüşmelerle ya da dava açarak karşı duruyoruz. Çünkü biz bu kenti aklın ve bilimin rehberliğinde yönetmek istiyoruz. 2014 yılından sonra Çeşme gibi ilçelerde imar yetkisi Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Biz de eşgüdüm içinde çalışıp planların geçip geçmeyeceğine veya nasıl geçmesi gerektiğine karşılıklı mutabakatla karar veriyoruz. Bu şekilde çözemezsek meclisin ve komisyonların takdirine bırakıyoruz.

İĞNEDEN İPLİĞE HERŞEY ORTADA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adam gibi göğsünü gere gere görevini yapan, kimseye 'eyvallah' demeyen belediye başkanı zaten madden yıpranıyor. Bir de bu şekilde çalışan belediye başkanını manevi olarak yıpratmaya kimsenin hakkı yok. Çok şükür ki, İzmir gibi bir kentte yaşıyoruz. İzmir, insanına sahip çıkıyor. Biz onlardan aldığımız güçle, inandığımız, doğru bildiğimiz yolda devam ediyoruz. Muhittin Başkan 185 yılla yargılandı, çok şükür beraat etti. Ben 395 yılla yargılandım, beraat ettim. Daha ne soruluyor? Zaten iğneden ipliğe her şey ortada. Hepimiz İzmir çukurunda yaşıyoruz. Çeşmeliler, Alaçatılılar Muhittin Dalgıç'ı en az benim kadar tanıyor. Bana göre de, Çeşmelilere göre de Muhittin Başkan bunlara bulaşmaz. Gerisi lafı güzaftır. Bizim kimseyle kavgamız gürültümüz yok. Biz ulvi bir görev yapıyoruz."

HİÇBİR YERİ BETONLAŞMAYA AÇMADIM

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise görev yaptığı 13 sene içinde turizm planı hariç hiçbir yeri imara açmadığına dikkat çekerek şunları dile getirdi:

"Sadece geçmiş dönemlerin planlarıyla devam ediyorum. Hiç kimse beni imar değişikliği yaptı diye suçlayamaz. Bir çarpıcı örnek vermek istiyorum. Alaçatı içinde bir çarşı yapıldı. Yüzde 90 imarı vardı. Yapılaşmaya kalktıklarında yüzde 25'ten fazla imar vermem dedim ve inşaat hakkını bu seviyeye indirdim. Ben plan yapmadım. Olan planlara devam ediyorum, aksine revize ediyorum, koruma planları yapıyorum. Ben hiçbir yeri betonlaşmaya açmadım, açmam."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Amasya’da Yeşilırmak üzerinde yapımı tamamlanan yapay şelaleden elektrik üretimi de yapılıyor.

Yaz aylarında onlarca farklı branşta düzenlediği yaz okulları ile çocuklara keyifli bir tatil dönemi sunan Karşıyaka Belediyesi, ‘Engelsiz’ yaz okulları ile dezavantaj...

Arıtmanın lider kenti İzmir'de, nüfusu az olan küçük yerleşim yerleri ile kendi tesislerinin evsel atık suları içinde paket arıtma tesisi kuruluyor. Daha düşük maliyet...

Karşıyaka Belediyesi park konserlerine devam ediyor. Bostanlı Mahallesi Gode Cengiz Parkı’nda 18 Temmuz Çarşamba akşamı düzenlenen konserde Küba rüzgarları esti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak-Buca-Bornova bağlantısını sağlayacak İzmir'in en uzun tüneli, viyadük ve kara yolu geçitlerinden oluşan 7 kilome...

İzmir Karabağlar'da belediyenin düzenlediği yaz okulu başladı. Çocuklar eğlenerek öğreniyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açık hava sinema gösterimlerinde 10 önemli filmi konuk edecek...

Yazarlar
Website Security Test