Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvendiğimiz Rus Dağlarına kar yağdı!

8.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'nin Deyrizor kentinin IŞİD'den temizlenmesine ilişkin açıklamayı Rus komutan ve YPG sözcüsünün birlikte yapması, Türkiye’de tepki yaratırken, yetkililerden ses seda çıkmadı. Emekli Büyükelçi Rafet Akgünay, “Kürt meselesinde esas mücadele, dünyanın büyük güçleri arasındadır” dedi

Suriye’nin Deyrizor kentinin Fırat Nehri’nin doğusunda kalan bölümünün, IŞİD’den temizlenmesi nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı, Rus General Alex Kim ile PKK terör örgütünün Suriye’deki uzantısı olan YPG’nin sözcüsü Nuri Mahmut yaptı.

Rus bayrağı ve YPG flamasının da bulunduğu basın açıklamasında konuşan Mahmut, denetimlerinde bulunan bölgelerin demokratik Suriye’nin parçası olacağını belirterek, “Başta ABD ve Rusya olmak üzere, tüm uluslararası güçlere, Suriye’nin geleceğinin barışçıl ve demokratik bir şekilde inşası ve özgürleştirilen bölgelerin güvenliğinin korunmasının garanti altına alınması çağrısı yapıyoruz” dedi.

Suriye’de daha önce ABD askerlerinin YPG’liler fotoğraf çektirmesine Türkiye büyük tepki göstermişti.

Gözlem’in görüşüne başvurduğu Emekli Büyükelçi ve ODTÜ-KKTC Öğretim Üyesi Rafet Akgünay, söz konusu fotoğrafın Türkiye’nin dış politikada ne kadar yalnızlaştığını gösterdiğini söyledi. Akgünay, “Bu fotoğraf, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın birbirlerine karşı oynadıklarına yönelik izlenimin doğru olmadığını gösteriyor” yorumunu yaptı.

 

‘DIŞ POLİTİKADA SADECE KENDİ GÜCÜNÜZE GÜVENMENİZ GEREKİYOR’

Rafet Akgünay (Emekli Büyükelçi): 

 

Bu fotoğraf şunu gösteriyor: Dış politikada sadece kendi gücünüze güvenmeniz gerekiyor. İkincisi, Türkiye’nin giderek bir yalnızlaşma içinde olduğunu gösteriyor. Üçüncüsü, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın birbirlerine karşı oynadıklarına yönelik izlenimin doğru olmadığını gösteriyor. Bu noktada da Türkiye’nin bir gün orası ile, diğer gün burası ile ittifak ilişkisi kurmasının yanlışlığını gösteriyor. Ayrıca bu fotoğraf, Kürt meselesi gündeme geldiği zaman esas mücadelenin dünyanın büyük güçleri arasında gerçekleştiğini de gösteriyor. Bu bakımdan bizim ne yapmamız gerektiğine gelince... Bizim zaten baştan beri yanlış olan politikamızı bir kez daha gözden geçirmemiz ve yeniden kurgulamamız gerekiyor. Duygusallıktan ve kişisellikten uzak bir çerçeveye oturtmamız gerekiyor. Bunu yapmanın zamanı geldi diyeceğim; ama belki de çoktan geçti.

 

 

Etiketler : rus, ypg, kürt

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM, 81 milyonu ilgilendiren bu konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara “Ne yapılmalı” diye sordu; işte görüşleri…

Uzmanlar, “Tedbirlerdeki eksiklerin ve gecikmelerin çözümü zorlaştırdığının” altını çiziyorlar. İşte görüşleri…

GÖZLEM, siyasetin duayenlerine sordu; işte onların görüşleri…

9 Eylül; İzmir’in düşman işgalinde kurtuluş günü… Zaten “Eylül”, Ege’nin pek çok il, ilçe, kasabasının kurtuluş günlerini yaşadığı” bir ay!.. Böyle bir ayın 7’sinde, C...

GÖZLEM, “Ekonomik kriz ve alınan tedbirler” konusunu, masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; işte görüşleri…

GÖZLEM, uzmanlara sordu; “Muhalefet ne yapmalı”, işte onların görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test