Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Yumurtada her türlü denetime açığız"

15.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AB Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru'nun, fipronil maddesi bulunan zehirli yumurtalara Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 40 ülkede daha rastlandığı iddiasına yumurtacılar sert tepki gösterdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, “Bu ölçülüp biçilebilen bir konudur. Analizler yapılır ya vardır ya da yoktur. Türk yumurta sektöründe söz konusu fipronil maddesi yoktur. Tarım Bakanlığı’nın bu konudaki sıkı denetimleri de sektörü temize çıkarıyor” dedi.

AB Komisyonunun açıklamasını manidar bulduklarını dile getiren Girit, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sektörde sıkı denetimlerinin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bir şey ya vardır ya yoktur. Yumurtada bu zehirli maddenin olup olmadığı da analiz sonucunda belirlenebiliyor. Bu iddiayı ortaya atanlar bir analiz yapmış ta ellerinde sonuç mu var. Manidar açıklama olabilir. Bizim mal sattığımız ülkeler bizde bu hastalığın olmadığını biliyor ve alımı sürdürüyor. İhracatımız arttığına göre alıcılarımız ürünümüzün temiz olduğunu bilerek alıyor.”

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, yaptığı açıklamada, son zamanlarda medyada çıkan haberlerde Türkiye'de de zehirli yumurta olduğu yönünde iddialara yer verildiğini anımsattı. Türkiye'de yumurta sektörünün, sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetleyip, izin verdiği ilaçları kullandığına dikkati çeken Tezcan, şöyle devam etti:"Sayın Bakan'ımızın da açıkladığı gibi, Türkiye'deki yumurtalarda fipronil maddesine rastlanması mümkün değil. Buyursunlar gelsinler. Yurt dışında nerede denetimini yapıyorlarsa numune vermeye hazırız. Biz kesinlikle bu ilaçlardan kullanmıyoruz. Bu açıklama bize yönelik bir ekonomik saldırıdır. Sayın Bakan'ımız Fakıbaba'nın da dediği gibi inşallah bu iftiraların üstesinden geleceğiz. Her türlü denetime açığız. Biz yumurtamıza güveniyoruz."

Tezcan, yumurta sektörünün ihracatta iyi bir noktada olduğuna işaret ederek, "İhracatımızın önümüzdeki dönemde daha da artacağına inanıyoruz. İnşallah yakın zamanda yumurtamızda herhangi bir şey olmadığını görecekler ve her yere ihracat yapacağız. Denetimlerimiz civcivden başlıyor, tavuk kesimhaneye gidene kadar her türlü şekilde denetleniyor. Yumurtalar da aynı şekilde denetleniyor." diye konuştu.

Türkiye'de 110 milyon tavuktan, günde ortalama 80 milyon yumurta üretildiğini anlatan Tezcan, şunları kaydetti: "Başmakçı'da günde 5 milyon civarında üretimimiz var. Bu da Türkiye'nin tüketiminin yüzde 7'sini oluşturuyor. Yazın tüketim az olduğu için yumurta fiyatları biraz düşüyor. Bu hafta 28 kuruştan satılıyor. Kışın biraz daha artmasını bekliyoruz. Bu söylentiler ihracatımızı etkilemedi. Yumurtamız, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Orta Asya ülkelerine gidiyor. Şu anda Avrupa Birliğine ihracatımız yok. İnşallah oraya da yapılmasını bekliyoruz. Avrupa'daki zehirli yumurta krizinin Türkiye'ye sıçraması kesinlikle mümkün değil. İnşallah Avrupa'ya da yumurtamız gidecek."

Leventler tavukçuluk sahibi Levent Palen, Türk yumurta sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğini, sektördeki denetimin çok sıkı olduğuna işaret ederek, “Şu ana kadar biç birimiz bu maddeyi kullanmadık. Bakanlığın bu konuda sıkı denetimi de vardır. Tavukçulukta çok büyük takip var. Her yere bu sektörün ürünü satabiliyoruz. AB’de bu konu çıkınca, bizde yumurta fiyatları yüzde 30 arttı. Bu fiyatı bizden ürün alanlar artırdı. Demek ki bizim ürünün sağlıklı olduğunu biliyorlar ki alımlarını artırdılar” dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM bu soruyu uzmanlara sordu, işte Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek, Ertuğrul Yalçınbayır, Yekta Güngör Özden, Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Can Pulak, Muzaffer Tunça...

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in, ülke için açılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümetli” yeni sayfa ve CHP’deki kavga konusundaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Ana Muhalefet, ülkenin çok kritik bir döneminde, “bölünme işaretleri” veriyor; GÖZLEM durumu uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Uzmanlar, GÖZLEM’in “Kritik eşiğin aşılabilmesi için ne yapılmalı” sorusuna cevap verdiler. İşte görüşleri…

İçişleri Bakanı’nın “Şehit Cenazeleri, parçalanan CHP çelenkleri konusundaki tutumunu” uzmanlara sorduk. İşte cevapları…

Yazarlar
Website Security Test