Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

GÖZLEM’den Atatürk için çağrı!

18.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

7’den 70’e herkese ulaşacak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dinsiz olmadığını, İslam’ı, Allah’ı, Kuran’ı, Hazreti Muhammed’i çok iyi bilen, anlayan ve anlatan bir lider olduğunu” belgeleri, konuşmaları ve “İslam için neler yaptıklarını” örnekleriyle ortaya koyan bir kitapçık hazırlansın, basılsın ve yurdun dört bir yanında halka ücretsiz olarak dağıtılsın”; görev başına!..

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaret ve karalamalar giderek yoğunlaşıyor. Son dönemde sinsi kampanyalar, TV ekranlarını, gazete sayfa ve köşelerini doldurmaya başladı. Dozu, halkımızı sokağa dökecek hâle geldi. Yeni yetişen çocuklarımızın, gençlerimizin beyinlerini “Atatürk dinsizdi” iftirası ile yıkamaya gayret eden yobaz fikriyat, Cumhuriyet’in “laiklik ilkesi” ile din tacirlerinin belini kırmasından ve halk için gerçek anlamda inancını yaşayabileceği bir ortamı yaratmasından rahatsız olduğu için bu yalanı yıllardır dillendirip duruyordu.

“Bu büyük yalanın nasıl bir iftira olduğunu” Türk halkına yurdun dört bir yanında 7’den 70’e herkese anlatılabilmesi için yazarımız Öcal Uluç geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan yazısında kolay gerçekleştirilebilecek bir öneri yaptı:

“Okuma yazma bilen herkesin, 10 yaşından 100 yaşına kadar yaşayan Türk vatandaşlarının, kadının, erkeğin, gencin, ihtiyarın okuyup anlayacağı bir üslup ile yazılmış, bir kitapçık hazırlansın ve bütün yurda BEDAVA olarak dağıtılsın. Atatürk’ün İslam dini, Kuranı Kerim ve Hazreti Muhammed için neler söylediğini, Balıkesir Hutbesi başta, İslam’ı, Kuran’ı, Muhammed’i nasıl anlattığını, Ezanı ve Kuran’ı neden TÜRKÇE OKUTMAK istediğini, İslam Dini için neler yaptığını anlatan, çok değil 70 ila 80 sayfalık bir kitap. Edirne’den Kars’a, Hakkari’ye, Sinop’tan, Antakya’ya, Datça’ya kadar her yerde, herkese ulaşacak bir dev adım! Üstelik de, bu kitap sadece Diyanet’in Atatürk ve Din ile ilgili olarak bastırdığı kitaplardan yapılacak alıntılar ile hazırlanmalı ki, bu hayasızların söyleyecek sözleri kalmasın! Ve benim halkım, benim milletim, benim gencim, bu hayasızların Atatürk’ü ‘dinsiz ve kafir olarak tanıtmak için’ ortaya attıkları iftiraları, yalanları görsün ve yüzlerine tükürsün! ‘Atatürkçü’ partiler, Atatürkçü sivil toplum örgütleri, Atatürkçülerin iktidar olduğu belediyeler, Atatürkçü yazar ve çizerler, Atatürkçü ekranlar, gazeteler neredesiniz; bunu yapmak çok mu zor?”

Bu öneriye “Türk halkı için çağrıya dönüştürerek” sahip çıkıyor ve GÖZLEM olarak kamuoyuna duyuruyoruz.

 

 ‘ATATÜRK, İSLAM’A EN BÜYÜK HİZMETİ YAPAN BİR LİDERDİR’

Yekta Güngör Özden (Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı): GÖZLEM’in çağrısını çok yerinde buluyorum. Atatürk insan özgürlüğüne, akla ve bilime çok önem verdiği için bunları destekleyen bir güç olarak inançlara her zaman saygılı davranmıştır. İslam diniyle birlikte Hıristiyan inancı ile ilgili bile Atatürk’ün menfi bir ifadesi hiçbir zaman olmamıştır. Özellikle İslam dini hakkında “Bizim dinimiz en son dindir” diye vurgu yapar ve inançlara yaklaşımındaki saygın duruşu, Atatürk’ün İslam’a en büyük hizmeti yapan liderlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun tartışılacak bir yönü yoktur. Balıkesir’deki meşhur konuşmasına “Allah’ın büyük adıyla başlıyorum” diye başlaması da bu durumun en gerçekçi örneğidir. Atatürk’ün İslam dinine karşı olduğunu söyleyen bağnazlar ve yobazlar vardır. Bunlar, Atatürk kendi istedikleri doğrultuda davranmadığı ve inancı sömürenlere karşı sert davrandığı için bunu iddia etmişlerdir.

 ‘TÜRKİYE’NİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİR GİRİŞİM’

Ali Naili Erdem (Milli Eğitim Eski Bakanı): Gözlem’in önerisini harika bir öneri olarak değerlendiriyorum. Bu, gerçekten Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir girişimdir. Atatürk’ün İslam’a yaptığı hizmet, 20’inci asırda hiçbir din veya devlet adamının yapmadığı ve yapamayacağı kadar büyüktür. Zağanos Paşa Camii Şerifi’nde yaptığı konuşma, İslam dininin gerçek kimliğini, gerçek önemini ortaya koyan bir konuşmadır. Bu konuşma, her türlü bağnazlığa ve yobazlığa cevap veren, İslam’ın aydın yüzünü dile getiren bir konuşmadır. Devlet hayatımızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dışında hiçbir devlet adamı, Kuranı Kerim’in mealini istememiştir. 1930’larda kendisine gönderilen bir kitapta, çok affedersiniz “Peygamberimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya ithaf olunur” yazısını görünce Başbakan İsmet Paşa’dan kitabın toplatılmasını istemiştir. Bu olay üzerine İslam’ın doğru anlaşılabilmesi için Kuran’ın mealinin yapılması gündeme gelmiştir. Bugün hala meal olarak kabul ettiğimiz meal, o dönem Elmalılı Hamdi’nin yaptığı çalışmadır. Gazi o tarihte şu talimat vermiştir: Bu meali gençlere 10 bin adet dağıtın ki İslam’ı doğrusundan öğrensinler. Demek ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk İslam’a dost, İslam’a inanmış, yüceliğini benimsemiş bir müstesna liderdir. Bu nedenle geri kalmış müstemleke ülkeler, Gazi’yi örnek almışlardır. Gazi’nin amacı, Kuran’ı tüccarların, bezirganların, onu satış metası haline getirmek isteyenlerin elinden kurtarmaktı. Onunla birlikte bulunmuş kişilerin hatıratlarında da Gazi’nin samimi ve mütedeyyin bir kişi olduğunu görürsünüz. Gazi’nin hayatı akıl ve bilim hayatıdır, Kuran da aklın ve bilimin öncülüğünü kabul eder. Gazi’nin ortaya koyduğu devrimlerle İslam’ın ortaya koyduğu devrimler arasında paralellik vardır.

‘GÖZLEM’İN ÇAĞRISININ İSTİSMARCILARI ÖNLEMESİNİ UMUYORUZ’

Aydın Özcan (İzmir Barosu Başkanı):Gelinen noktada Türkiye’de Atatürk ne yazık ki istismar ediliyor. Kötü niyetli kişiler ve bazı çevreler tarafından Atatürk’ün yaşamı, yaptıkları ve kişiliği çarpıtılarak yansıtılmak isteniyor. Gerçeklere aykırı olarak ve çarpıtılarak Mustafa Kemal Atatürk’ün din konusundaki görüşleri, İslam’a yaptıkları hizmetler ve Cumhuriyetimizin bu anlamda getirdiği kazanımlar yok sayılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla bu konudaki gerçeklerin su yüzüne çıkarılması ve kamuoyunun konuyla ilgili doğru bilgilendirilmesi önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün İslamiyet konusunda yaptıklarının tarihi gerçekler ışığında halkımız ile paylaşılıp gerekli bilgilendirilmenin yapılması önemli bir hizmet olacaktır. GÖZLEM’in yaptığı çağrının hayata geçmesiyle Atatürk’ü istismar eden çevrelerin önüne geçilmesini umuyoruz.

Etiketler : atatürk, islam,

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test