Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seyşeller, turizmin yanına tarımı koyuyor

12.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

38 hafta boyunca Afrika’da yatırım ve ticaret olanaklarını ele aldık, çalıştık, yorulduk. Şimdi sıra tatil yapmaya geldi. Yazı dizimizi bitirirken kıtanın turizm cennetleri olan Seyşeller, Komorlar, Cabo Verde ve Sao Tome’ye gidiyoruz. Umarız bu tatil, bir yatırım tatili olur ve bu ülkelerde yatırım yapmak anlamında fikirler meydana gelir.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Seyşel Takımadaları ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılıman bir iklime sahip. Ülkenin nüfusu yaklaşık 90 bin. Yıllık nüfus artışı yüzde 2 dolayında. Nüfusun yüzde 60'tan fazlası genç ve şehirlerde yaşayanlar üçte birden fazla. Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanıyor. Ayrıca tüketim malları ihracatı da önemli bir gelir kaynağı. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri muz, tatlı patates, manyok ve bunun ürünü olan nişasta, kokonat ve vanilya.

Ülkenin en önemli endüstrisini gıda sektörü oluşturuyor. Ayrıca deniz ürünleri önemli bir gelir kaynağı. İşgücünün yüzde 19'u tarımda, yüzde 20'si inşaat sektöründe, yüzde 14'ü kamu sektöründe ve sosyal hizmetlerde, yüzde 11'i ise lokanta ve otel işletmeciliğinde istihdam edilmekte.

 

ÜLKENİN KÜNYESİ

Resmi Adı:Seyşeller Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi:Başkanlık

Resmi Dili:İngilizce, Fransızca

Devlet Başkanı:Danny Faure

Başkent:Victoria

Nüfus:92 bin

Para birimi:Seyşel rupisi

İklim:Tropikal

Vize rejimi:Türk vatandaşları vizeden muaf.

 

EKONOMİK KÜNYE

GSYH:2,6 milyar dolar

Kişi başı milli gelir:28 bin dolar

Enflasyon:Yüzde 1,2

İhracatı / İthalatı: 625 milyon dolar / 1,22 milyar dolar

Kime satıyor:BAE, Fransa, İngiltere.

Ne satıyor:İşlenmiş balık, çimento, hayvan yemi.

Kimden alıyor:BAE, Fransa, İngiltere.

Ne alıyor:İşlenmiş petrol, balıkçı gemileri.

Nasıl gidilir:Emirates, Qatar ve Etihad’ın aktarmalı seferleri var.

 

Cabo Verde, gıda ihracatı için uygun pazar

 

Türkiye’de Yeşil Burun Adaları olarak da bilinen Cabo Verde, Batı Afrika’ya dahil edilen, Atlantik Okyanusu’nda bir ada devleti. İklimi ılıman ve kararlı sıcaklıklar ile aşırı kuraklık belirliyor. Dağlık Rüzgarüstü Adaları, erozyonun derin oluklar oluşturduğu sarp bir yapı gösteriyor ve bütün bunlar, görülmeye değer turistik manzaralar ortaya koyuyor.

Tuz, bazalt kayalıkları, pozzuolana (silisli volkanik atıklar, su basınçlı çimento üretiminde kullanılır), kireçtaşı, kaolin, balık ülkenin başlıca doğal kaynakları. Uzun süreli kuraklıklar; görüntü kirliliği yaratan rüzgarlar; volkanik ve sismik aktiviteler ülke için tehlike yaratmakta.

Cabo Verde’nin kişi başına düşen gayri milli gelirinin düşük olmasının sebepleri fakir doğal kaynakları, ciddi su sıkıntısı ve uzun ömürlü kuraklıklar olarak sıralanabilir. Milli gelirin yüzde 70’ini karşılayan ticaret, ulaşım ve kamu hizmeti sektörleri, ülkenin hizmete dayalı ekonomisini oluşturuyor. Gıda maddelerinin yüzde 90’ı ithal ediliyor. Balıkçılık potansiyeli, özellikle ıstakoz ve ton balığı, tam kapasiteyle işlenememekte.

 

ÜLKENİN KÜNYESİ

Resmi Adı:Cabo Verde Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi:Yarı başkanlık

Resmi Dili:Portekizce

Devlet Başkanı:Jorge Carlos Fonseca

Başkent:Praia

Nüfus:520 bin

Para birimi:Escudo

İklim:Tropik

Vize rejimi:TC vatandaşları vizeye tabi.

EKONOMİK KÜNYE

GSYH:3,6 milyar dolar

Kişi başı milli gelir:6800 dolar

Enflasyon:Yüzde 0,5

İhracatı / İthalatı: 130 milyon dolar / 630 milyon dolar

Kime satıyor:İspanya, Portekiz, Hollanda.

Ne satıyor:Deniz ürünleri, konteyner, gemiler.

Kimden alıyor:Portekiz, Hollanda, Fas.

Ne alıyor:İşlenmiş petrol, pirinç, çimento.

Nasıl gidilir:Lizbon üzerinden aktarmalı gidilebiliyor.

 

 

Vanilya ülkesi Komorlar’ın en önemli müşterisi Türkiye

En az gelişmiş ülkeler arasında yer alan Komorlar Birliği’nin milli gelirinin yaklaşık yüzde 40’ını tarım, balıkçılık ve ormancılık sektörleri oluşturuyor. İşgücünün yüzde 80’e yakını da bu sektörlerde istihdam ediliyor ve ihracatın büyük bölümü bu alanlara dayalı durumda.

Yurtdışında bulunan 150 bin kadar Komor vatandaşının aktardıkları paralar, ülke ekonomisine önemli katkı sağlamakta. Komorlar vanilya üretiminde dünya ikincisi konumundadır. Diğer önemli gelirleri karanfil ve “ylang ylang” yağından elde edilmekte.

Türkiye, son dönemde gelişen ilişkilere paralel olarak, Komorlar’ın ihracatında yüzde 23’lük pay ile ikinci sırada yer almakta. Bu çerçevede Türkiye, Komorlar’ın en önemli ticari ortaklarından biri. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2015 yılında yaklaşık 5,4 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın 4,7 milyon dolarını Türkiye’nin ihracatı oluşturuyor.

 

ÜLKENİN KÜNYESİ

Resmi Adı:Komor Federe İslam Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi:Federal başkanlık

Resmi Dili:Komorca, Arapça.

Devlet Başkanı:Azali Assoumani

Başkent:Moroni

Nüfus:800 bin

Para birimi:Komor Frankı

İklim:Tropik

Vize rejimi:TC vatandaşları vizeye tabi.


EKONOMİK KÜNYE

GSYH:1,25 milyar dolar

Kişi başı milli gelir:1500 dolar

Enflasyon:Yüzde 1,3

İhracatı / İthalatı: 39 milyon dolar / 365 milyon dolar

Kime satıyor:Hindistan, Fransa, Almanya.

Ne satıyor:Karanfil, esans yağları, vanilya.

Kimden alıyor:Türkiye, Tanzanya, Çin.

Ne alıyor:Kuru sebze meyve, mobilya, pirinç.

Nasıl gidilir:Etihad ve Air France’ın en az bir aktarmalı uçuşları var.

 

Sao Tome, gelecekte kıtanın petrol kralı olabilir

1975 yılında bağımsızlığının kazandıktan sonra ticari açıdan bir öneme sahip olmayan ada ülkesi Sao Tome ve Principe, kakao ticaretine bağımlı bir şekilde ekonomisini ilerletti. 2010 verilerine göre ülkenin ihracatının yüzde 80'ini kakao oluşturmakta ve ülkenin tarıma uygun topraklarının yüzde 80'i kakao üretiminde kullanılmakta. Özellikle son yıllarda yaşanan kuraklığın yanı sıra kakao fiyatlarındaki dalgalanmalar, kakaoya bu kadar bağımlı bir konumda olan ülkede sorun teşkil ediyor.

Kakaonun haricinde Hindistan cevizi, palmiye ağacı çekirdeği, tarçın, biber, kahve, muz, papaya ve fasulye gibi tarım ürünleri ekilmekte. Ada genelinde işletilen balık çiftlikleri ile birlikte kümes hayvanı yetiştiriciliği de ülke ekonomisine katkı sağlamakta.

Ada açıklarında bulunan petrol yatakları ülkenin ekonomisi için gelecekte önemli katkı oluşturacağı planlanmakta, ancak günümüzde bu alanda henüz ilerleme kaydedilebilmiş değil. 1990'lı yıllarda jeologlar, adanın altında ve etrafında 11 milyar varil petrolün bulunduğu açıkladı. Bu açıklamalara istinaden ülkeye “Kara Brunei” ve “İkinci Kuveyt” gibi isimler yakıştırıldı. Ülke offshore petrol imtiyazlık işlerinin satışı nedeniyle Nijerya ile birlikte işlettiği Joint Development Zone (JDZ) satışlarından yüzde 40 elde ediyor.

 

ÜLKENİN KÜNYESİ

Resmi Adı:Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi:Üniter yarı başkanlık

Resmi Dili:Portekizce

Devlet Başkanı:Evaristo Carvalho

Başkent:Sao Tome

Nüfus:190 bin

Para birimi:Dobra

İklim:Tropik

Vize rejimi:TC vatandaşları vizeye tabi.

 

EKONOMİK KÜNYE

GSYH:685 milyon dolar

Kişi başı milli gelir:3200 dolar

Enflasyon:Yüzde 4,9

İhracatı / İthalatı: 15,6 milyon dolar / 143 milyon dolar

Kime satıyor:Polonya, Fransa, Benelüks ülkeleri.

Ne satıyor:Kakao, kahve, çay.

Kimden alıyor:Portekiz, Angola, Çin.

Ne alıyor:Katran yağı, pirinç, otomotiv.

Nasıl gidilir:Lizbon aktarmalı seferler mevcut.

 

BİTİRİRKEN

Yalnızca Türkiye için değil, dünyanın tüm ekonomileri için geleneksel pazarların dışında yeni ihracat ve yatırım destinasyonları bulmak, günümüzün şartlarında büyük önem taşıyor. 1,2 milyar nüfuslu Afrika kıtası, sahip olduğu iktisadi değer taşıyan kaynakları ve yüksek pazar potansiyeli ile bu anlamda göze çarpıyor.

Bu düşünceden hareketle GÖZLEM Gazetesi, 38 hafta boyunca Afrika’da bulunan 53 ülkenin siyasi ve ekonomik görünümlerini, yatırım ve ticaret yapılabilecek başlıca sektörlerini ortaya koyan geniş perspektifli bir yazı dizisini okuyucularına sundu. Aldığımız geri dönüşler, yaptığımız işin doğruluğunu teyit etti.

Çalışmamız boyunca desteklerini ve yapıcı fikirlerini esirgemeyen DEİK Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu Sayın Tamer Taşkın’a, Sayın Güman Kızıltan’a, Sayın Uğur Yüce’ye, Afrika’da görevli sayın büyükelçilerimize, Afrika ülkelerinin Türkiye’deki misyonlarına, DEİK iş konseyi başkanlarımıza ve DEİK çalışanlarına teşekkür ederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test