Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sanayide işler neden iyi gitmiyor?

5.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşanan durgunluk nedeniyle son bir yıl içerisinde 1077 fabrika elektrik aboneliğini sonlandırdı ve kepenk indirdi. Konuyu Gözlem'e değerlendiren uzmanlar sanayide gerileme yaşandığının altını çizerken, 2017-2018 yıllarının onarım süreci olması gerektiğini vurguladı.

GÜLÇİN KARAEGEMEN/GÖZLEM - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şubat ayı elektrik raporunu yayımladı. Rapora göre, son bir yıl içerisinde sanayi elektriği kullanan 1.077 fabrika ve üretim atölyesinin elektrik aboneliği sona erdi. Geçen yıl şubat ayında sanayi elektriği kullanan abone sayısı 62 bin 53 düzeyinde bulunurken, bu yıl bu sayı 60 bin 976'ya geriledi. Ülke genelinde elektrik abonesi sayısı toplamda yüzde 3.21 artmasına karşın sanayici sayısında yüzde 1.74 oranında düşüş yaşandı. Ekonominin nabzını tutan en önemli göstergelerden biri olan elektrik abonesi sayısı meskenlerde artarken, sanayide dramatik bir şekilde azalmasının nedeninin yaşanan durgunluk olduğu ifade ediliyor. GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; Ekonominin itici gücü olan fabrikalar tek tek kapanıyor. Yapılan yanlış ne, bundan sonrası için ne yapılmalı? 


'ADIMLAR ATILMALI'

Salih Esen (Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı): Özellikle imalat sanayinde bir hayli daralma söz konusu. Bunun sonucu olarak da organize sanayi bölgesindeki  birçok fabrika işlevsiz hale geldi. Zaten bunu işsizlik rakamları da teyit ediyor. Dolayısyla bunun nedeni rakamsal olarak da kendini çok açık bir şekilde ifade ediyor. İmalat sanayide işler iyi gitmiyor. Bundan sonrası için yapılması gerekenler belli. Üretimi, sanayiyi, imalatı, sanayiciliği özendirecek adımların atılmasının mecburiyeti var. Türkiye, büyümesindeki ivmeyi şuana kadar tamamen inşaatla, yani konut yapımıyla sürdürür pozisyonda. Ama bunun da gelip geçici olduğunu, oraya harcanan her kaynağın bir müddet sonra işlevsiz hale geldiğini biliyoruz. Dolasıyla bunun yapılmasının bir tek şartı var; üretimin bir ölçüde istediğimiz seviyeye gelmesi, ihracat rakamlarımızın büyümesi...  İhracat rakamlarımızın büyümesi için de komşularımızla sıfır politikasının yinelenmesi gibi de bir mecburiyet var. Türkiye yüzde 5, yüzde 6'ların üzerinde büyüdüğü vakit, yeni iş yerleri, yeni fabrikalar açılacaktır. Bu adımların atılması gibi bir mecburiyet de var. Neredeyse son 1,5 yıldır 4 kez sandığa gittik. Artık 2019'a kadar seçimler yok diyoruz. Bu süre zarfında da biran önce ekonominin gerçeklerine dönülmesi ve sorunlarının hallolmasına yönelinmesi gerektini düşünüyorum... Sayın Cumhurbaşkanımız bunun böyle olacağını vurgularken, 2017'nin, 2018'in bir ölçüde onarım yılı olacağını ifade ediyor. İnşallah bu adımlar atılırsa, o fabrikalar misliyle tekrar açılacaktır.

 

 

Esfender Korkmaz (Ekonomist): 1) 2003 -2008 arasındaki yıllarda  aramalı üreten iplik , deri  fabrikaları , tırna rezgahları da kapatılmıştı. pamuk gibi hammadde ekimi de  gerilemişti. o gün sıcak para baskısyla  tl nin aşırı değer kazanmış ve bu malların ithalatı daha ucıza geldiği için , ithalat tercih edilmişti. sorun yanlış kur poltikası ve hükümetin yanlış sıcak para politkasıydı..

2) 2013 sonrası kur artınca , yerli aramalı ve hammadde üretimine geçilmesi gerekirdi , ancak bu defa siyasi sorunlar , hukuki altyapının erozyona uğraması , dış poltikada sorunlar

3)       Yatırımları engeledi .  değerli kur nedeniyle finansman sıkıntısı çeken firmalar şimdi kapanıyor.

4)      siyasi iktidarın  hukuk alanında , mülkiyet  hakları ile ilgili hataları  güvensiz bir ortam yarattı.  ayrıca cari açık nedeniytle dış kaynak ihtiyacı arttı ve fakat türkiye ye  doğrudan yabancı  yatırım sermaye girişi azaldı.  borsa ve develt iç borçlanma senetleri için gelen sermaye spekülatif sermaye olduğu için , bu tür seröaye girişi  krılganlığın artmasına neden oldu .ayrıca kırılganlık dış borçların çevrilmesini zorlaştırdı. sonuçta  yatırım eğilimi düştü

5)      referandumun ohal içinde yapılması ve   verilen agit raporları gibi raporlar  nedeniyle  türkiye avrupa da ve dünyada demokrasi açısından güven kaybetti. ab ile çatışma da ekonomi için çıpa kaybı oldu.

6)      türkiye Net Dış Borç Ödeyen Ülke Konumuna Gelince , Borç Ve Faiz Ödemeleri ( Borç Mürettebatı) Nın  Gsyh  ‘YA Oranı Büyüme Oranından Daha Yüksek Olursa , Fakirleşme Olacaktır.

 

Çözüm iktisat politkalarını değiştirmekle de artık olmaz. tek çözüm yolu var. demokrasiyi , kuvvetler ayırımını , hukuk düzenini yeniden tesis etmek , mülkiyet  haklarını mutlak bir güvenceye almak.    

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test