Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Enflasyon çift haneli bir dengeye mi oturuyor?

5.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.87 arttı. Enflasyon artışı sekiz buçuk yılın zirvesinde gerçekleşti. TÜFE'de 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,31, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,87 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,66 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış %9,13 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde %1,26, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,23, lokanta ve otellerde %0,96 ve ev eşyasında %0,94 artış gerçekleşti.

Aylık düşüş gösteren tek grup %0,02 ile haberleşme oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan sadece haberleşme grubunda %0,02 oranında düşüş gerçekleşti.

Yıllık en fazla artış %21,65 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma %17,94, gıda ve alkolsüz içecekler %15,63, çeşitli mal ve hizmetler %13,68 ve sağlık %13,32 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları. Ayrıca aylık en yüksek artış %1,98 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye)'de oldu.

Nisan 2017'de endekste kapsanan 414 maddeden; 60 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 284 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 70 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.


‘ENFLASYONUN KAYNAĞI KUR DEĞİL, YÜKSEK PARA ARZI’

Dr. Ali Nail Kubalı:Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor; yaşadığımız enflasyonun nedeninin kurdaki yükseliş olduğunu düşünmüyorum. Bu şekilde bir algı yaratılmaya çalışılıyor ama bu yanlış. Enflasyonun yükselmesi, para arzındaki ve devlet harcamalarındaki artıştan kaynaklanıyor. Bir seçim ekonomisi geçirdik; bu süreçte oy kaygısıyla tüm toplumsal kesimlere ödeme vaatleri yapıldı. Bunlar yapılmasın demiyoruz elbette, ancak tümünün aynı döneme denk gelmesi para miktarını artırıyor ve enflasyona yol açıyor. Dahası bu durum, bir harcama mania’sı oluşturuyor. Eline havadan bir para geçen vatandaş, bu parayı doğal olarak harcıyor ve böylece paranın devir süresi de uzuyor. Bu devam ederse enflasyon da çift haneli bir dengeye oturabilir. Bütün dünyada enflasyonun sebebi, prensip olarak devlettir. Eğer maliyetlerde veya üretimde beklenmeyen bir düşü olursa ki bu nadir bir durumdur, enflasyon yine artabilir. Ancak normal durumlarda enflasyonun nedeni devlettir. Çünkü paranın muslukları ve kamu harcamalarının musluğu devletin elindedir. Bu musluğu birdenbire açarsanız, üretim aynı hızda artamayacağı için fiyatlar artar ve enflasyon ortaya çıkar. Bunun formülünü “para miktarı X paranın devir süresi, eşittir mal miktarı X malın fiyatları” şeklinde ifade edebiliriz. Bütün bunların yanında yaşanan bu süreç, elbette ki mali disiplini de olumsuz etkiledi. Ancak henüz bununla ilgili rakamları bilmiyoruz. Merkez Bankası bir başka kanaldan kemerleri sıkıp bu parayı geri toplayabilirse korkulan olmaz. Ancak insanlar “fiyatlar yükselecek, bir an önce harcama yapayım” refleksiyle hareket ederlerse, az önce de ifade ettiğimiz gibi paranın devir süresi çok hızlı artar ve ve devlet para miktarını kıssa dahi enflasyon artmaya devam eder. Buna İngilizce olarak “runaway inflation” diyoruz. Yani ipi kopmuş enflasyon. Ancak umarım iş o noktaya gelmeden hepimizin aklı başına gelir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test