Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'İzmir'i serbest bölgeler şehri yapacak arazi arıyoruz'

17.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem Yayın Kurulunun bu haftaki konuğu Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.- ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler oldu.

Bugüne kadar 67 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olarak adını ilk sıralara yazdıran ESBAŞ'ta 70’i yabancı olmak üzere toplam 170 firmanın faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 20 bin kişiye de iş imkanı sağlanıyor. “ESBAŞ'ı en iyi şekilde yönetmek, daha fazla insana iş yaratmak ve daha çok ihracat yaptırmak için çalışıyoruz. Tabi bunları yaparken kaliteden de vazgeçmiyoruz” diyen Dr. Güler, Yayın Kurulunun sorularını yanıtlarken, ESBAŞ'ın yeni yatırımları ve gündeme dair merak edilenleri yanıtladı.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci geçtiğimiz günlerde serbest bölgelerdeki işletici şirketlerin uyguladıkları tüm ücretlere Türk Lirası zorunluluğu getireceklerini açıkladı. Bu konudaki düşünceniz nedir?

Eğer Türkiye ithalat ve ihracatını TL üzerinden yaparsa, kendini göstermiş ve değerini korumuş bir para olur. Dolayısıyla yurt dışı alışverişlerde de ticarette de TL ile yapılmasında fayda vardır. Ekonomi Bakanlığı, devletin yaptığı anlaşmalarla bu 20 milyar dolarlık ticaret hacminin TL üzerinden yapılabilirliğini söylüyor. Rusya ve İran’la ticaret de yerel para ile yapılmaya başlandı. Bunun 70 milyar dolara çıkması için çaba sarf ediliyor. Keşke bütün ticaret TL üzerinden olabilse…

Ekonomi Bakanlığı bu oranı daha yukarılara çekebilmek için önemli çalışmalar yürütmektedir. Serbest Bölgeler Ekonomi Bakanlığına bağlı olduğu için, serbest bölgelerde de ticaretin TL üzerinden yapılmasının daha iyi olur mu düşüncesi ile çalışmalar yapılıyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Ekonomi Bakanlığımızda yapılan bu çalışmaların serbest bölgelerin gelişmesi, ülkemizin döviz ihtiyacının giderilmesi yönünde ve fakat yasaklama ve zorlama ile değil, serbest piyasa şartlarının uygulanması ile sonuçlanacağına olan inancımız tamdır.

 

İzmir Türkiye'nin serbest bölgeler şehri olarak planlanıyor. Bu konuda da siz çalışmalar yürütüyorsunuz. Çalışmalar ne aşamada?

ESBAŞ'ı en iyi şekilde yönetmek, daha fazla insana iş yaratmak ve daha çok ihracat yaptırmak için çalışıyoruz. Tabi bunları yaparken kaliteden de ödün vermiyoruz. İzmir'in serbest bölgeler şehri olması fikrine katılıyor ve destekliyoruz. Türkiye’de farklı teşvik olanaklarına sahip endüstri alanları yer alıyor. Ancak Serbest Bölgeler bu teşviklerden yararlanamıyor çünkü bu alanlar için oluşturulmuş ayrı mevzuat ve teşvikler bulunuyor. Ekonomi Bakanlığımız bu teşviklerden yararlanma olanaklarını eşitlemek istiyor olacak ki; İzmir'i serbest bölgeler şehri yapmak üzere yola çıktı. Biz de ESBAŞ olarak bu sorumluluğu alarak, yer arayışına başladık. Ege Serbest Bölgesi hali hazırda 2 milyon 200 bin metrekare. Dolayısıyla mevcut alanın en az iki katı büyüklüğünde bir yere ihtiyacımız var. Sanayicinin fizibilitesini yaparak rahatlıkla yatırım yapabileceği bir alan olması yönünde arayışlarımız devam ediyor.

İzmir’de maalesef aradığımız nitelik ve büyüklükte bir arazi bulunmuyor. Bu nedenle arayışlarımızı İzmir ve yakın çevresinde sürdürüyoruz. Gelecek yatırımcı yerin yanı sıra iyi yetişmiş, nitelikli teknik eleman bulabileceği bir bölgeye yatırım yapmak istiyor. Bu nedenle yatırım yerini seçerken bu özelliklere sahip, parlak beyinlerin oturduğu yeri ve ulaşımlarının nasıl sağlanacağını da düşünüp değerlendiriyoruz. İzmir’in hak ettiği yere gelebilmesi için tüm tarafların bu konuda daha çok çalışması, sürdürülebilir bir gelecek için nitelikli çalışanlar yetiştirecek eğitim programlarının geliştirilmesi gerekmektedir.

ESBAŞ'ın daha fazla yatırımcıya yer sağlamak için bir süredir beklediği Ege Serbest Bölgesinin genişlemesi ile ilgili onay çıktı. Ege Serbest Bölgesinin sınırlarına 300 bin metrekarelik bir alan ilave oldu. Konuyla ilgili gelişmeler ne durumda?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Ağustos ayında Ege Serbest Bölgesinin sınırlarının genişletilmesine yönelik karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar ile 300.000 metrekare içinde yer alan 11 küçük parselin acele kamulaştırmasına yönelik ilgili taraflarca çalışmalar yürütülmeye başlandı. Acele kamulaştırma olmasına rağmen, şuan 5'inin teslimatı yapıldı, 6'sının ise mahkeme süreci devam ediyor. ESBAŞ olarak süreçte yapılması gereken tüm mühendislik çalışmalarımızı bitirdik. Gerekli altyapı çalışmaları için araştırmalarımızı da yaptık ancak henüz ihaleye çıkmadık. Ege Serbest Bölgesine yatırım yapma düşüncesi ile görüşmeye gelen aday firmalara pazarlama ve tanıtım faaliyetlerimiz içerisinde genişleme alanı ile ilgili gerekli bilgileri veriyor ancak henüz kiralamasını yapmıyoruz.   

Yurt dışındaki yatırımcılara ESBAŞ ve Ege Serbest Bölgesinin tanıtım ve pazarlamasını yapma yönündeki faaliyetlerimiz devam ediyor. Mayıs ayında Japonya’ya bir seyahatimiz olacak. Nisan ayında 25 kişilik ABD’li yatırımcı heyetini, Mayıs ayında ise Almanya’dan gelecek olan bir heyeti ESBAŞ'a getirerek kendilerine Ege Serbest Bölgesindeki yatırım olanakları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Son olarak Hollanda ile Türkiye arasında bir kriz yaşandı. ESBAŞ'ta da Hollandalı firmalar olduğunu biliyoruz. Değerlendirmeleriniz neler?

Ege Serbest Bölgesinde yatırımı bulunan firmalarda şimdi 'yatırımımız ne olacak' konusunda bir şüphe yok. Asıl endişe bu firmalardan yurtdışında mal/ürün alan müşterilerde bulunuyor. Firmaların yurtdışındaki müşterileri aldığım ürün ya da malzeme zamanında bana ulaşamazsa diye haklı endişeler yaşıyorlar. Bu durum devam ederse, uzun vadedeki satışları olumsuz yönde etkiler. Özellikle yurt dışına ürün satan firmalara baktığımızda, bu firmaların ürünleri için kolay kolay ikinci, üçüncü tedarikçileri yaratmaları oldukça zor. Türkiye'de tedarik konusunda güven problemi var mı sorusu çok soruluyor. Bu önemli bir tehlikedir. Dolayısıyla Ege Serbest Bölgesinde Hollandalı firmalar var ancak bu durumun soruna dönüşeceğini düşünmüyorum. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fenerbahçe Genel Kurulu’ndaki sandık sonucu, seçimlere çok az kala, yeni bir tartışma başlattı. Biz de “ülkenin her tarafında konuşulan ve cevabı aranan soruyu” uzmanl...

“Anayasa Mahkemesi, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun, seçimlere gölge düşürecek yolu açmasında bir mahzur görmedi’ ve ‘mühürsüz oy’ pusulalarının meşrulaştırılmasına, Güney Do...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklar yeniden yapılandırılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaldırılması öngörülüyor. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu. “O...

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın “aday olup olmayacağının tartışıldığı bir zamanda Abdullah Gül’ü ziyaret etmesinden sonra”, bu defa da İkinci Ordu Komutanı Korgener...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı. “Bu defa durumun çok ciddi olduğuna dikkati çeken” uzmanlar, “Plansız ekonomi, borca dayalı büyüme ve ithalata dayalı üretim modelinden v...

Ankara ve Washington’da başka rüzgarlar eserken, Mehmet Dözmez haklı olarak sordu; “ABD ne yapmak istiyor?”

Yazarlar
Website Security Test