Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

En çok yardım eden ülke Türkiye

21.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küresel İnsani Yardım kuruluşunun 2018 yılı için hazırladığı raporda en çok yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken en çok yardım alan ülke de Suriye oldu.

İngiltere merkezli Kalkınma İnsiyatifleri Örgütü'nün hazırladığı rapora göre Türkiye geçen yıl 8,07 milyar dolar tutarında yaptığı yardımla dünyanın en yardımsever ülkesi oldu. En çok yardım alan ülkesi de Suriye oldu. Yardım sıralamasında; ABD 6,68 milyar dolar, Almanya 2,99 dolar, İngiltere 2,52 milyar dolar ve Avrupa Birliği de 2,24 dolar yardım ile ilk dört sırada yer alıyorlar. Türkiye milli gelir oranına göre de 0,85 puanla birinci sırada yer alıyor. 201 milyon insanın krizlerden ve savaşlardan muzdarip olup Türkiye, Yemen ve Suriye'de yaşadığı ortaya konuyor. 

En çok yardımı alan Suriye

Küresel yardımların yüzde 60'ı 10 ülkeye yapılıyor. Suriye bu oranın yüzde 14'ünü alıp birinci sıraya oturuyor. Yemen yüzde 8 ile ikinci en çok yardım alan ülke. Ayrıca raporda küresel insani yardımların 2015'e kadar sürekli arttığını, 2015'te 25,8 milyar dolara ulaştıktan sonra son iki yılda bu rakamların düştüğü açıklandı. Raporda Türkiye'nin 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığının da altı çiziliyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

7-18 yaş grubu öğrencilere uygulamalı uzay teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı Türkiye; yeni eğitim-öğretim döneminde, Mars’ta kurulması planlanan yaşam alanını ger...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Havalimanında devam eden TEKNOFEST'e F-16 savaş uçakları eskortluğunda geldi.

22 Eylül Cumartesi, hafta sonu Türkiye'de hava durumu.

Ayhan Sicimoğlu’nun kaleme aldığı ve elde edilecek gelirin tamamını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’na bağışlayacağı ‘Hastasıyım’ kitabı için imza günü düzenle...

Hava Kuvvetleri Komutanlığında FETÖ operasyonu. Çok fazla gözaltı var.

21 Eylül Cuma hava nasıl olacak?

Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yazarlar
Website Security Test