Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başbakan Yıldırım: "Hocalı Katliamı'nın Failleri Yargı Önünde Hesap Vermelidir"

26.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Hocalı soykırımının 26. yıldönümünde yapılan bir açıklamada, Hocalı trajedisinin failleri kanun önünde yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

Hocalı katliamından bu yana geçen 26 yılın geçmesine rağmen, bu kanlı trajediye katılanların kanun önünde henüz hesap vermediklerini de sözlerine ekledi.

Ermenistan'ın uyguladığı işgal politikası ile bir milyondan fazla kişiyi evlerinden çıkardığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım ; 

"Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgalini şiddetle kınıyoruz ve bir kez daha Azerbaycan'la olduğumuzu vurguluyoruz." diye ekledi. 

25-26 Şubat 1992'de, Ermeni silahlı kuvvetleri Azerbaycan'ın Hocalı kasabasına karşı bir soykırım eylemi gerçekleştirdi. Katliamda 63 çocuk, 106 kadın ve 70 yaşlı olmak üzere 613 sivil öldürüldü.  150'sinin akıbetinin meçhul olduğu 1.275 masum Hocalı sakini rehin alındı. 

 1992 yılında Ermenistan silahlı kuvvetleri, Dağlık Karabağ Bölgesi ve çevresindeki 7 bölge dahil olmak üzere, Azerbaycan'ın yüzde 20'sini işgal etmişti. 

1994 ateşkes anlaşması sonrasında barış görüşmeleri yapıldı. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerden çekilmesiyle ilgili, dört adet BM Güvenlik Konseyi kararını henüz uygulamadı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye’de kentsel dönüşüm master planı yapan ilk belediye olduklarını belirterek, “Depreme dayanıklı binalarla yaşama alanl...

Küçük arılar arkadaşlarına saldıran yaban arısını öldürdüler.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY kapsamında 10 şüpheliyi gözaltına aldı.

Büyükada davası kapsamında Şakran Cezaevi’nde tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç, tahliyesine karar verilmesinin ardında...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, komiser yardımcılarının mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, "Vicdan ve kanun. Bu ikisinden asla ayrılmayın. Kanunsuz hiçbir işin içi...

PKK'dan kaçan kadın militanlar örgütte yaşanan cinsel istismar olaylarını itiraf ettiler.

Bayram tatiline denk gelen tüm ödemeler erken tarihe alındı.

Yazarlar
Website Security Test