Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya Siyasetine Yön Verenlere Bir Türk Başkan

5.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk siyasi tarihinde iz bırakan Limon Gibi Sıkılmak kampanyasının yaratıcılarından, iletişimin önemli isimlerinden Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği’nin dünya başkanlığına getirildi

Siyasi iletişimin önemli isimlerinden, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin 1987 Genel Seçimlerinde oylarını yüzde 12’lerden yüzde 24’lere çıkartan  “Limon Gibi Sıkılmak” kampanyasının mimarlarından Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (International Association of Political Consultants/ IAPC ) Başkanlığı’na seçildi. Mehmet Ural, IAPC Başkanlığı’na getirilen ilk Türk oldu.

 

 

 

Ural, 20 ülkeden, 200 üyesi bulunan IAPC’nin  2017- 2019 dönem başkanlığını yürütecek. Sosyal demokrat parti ve adayların çalışmalarında danışmanlık ve yöneticilik yapan Ural, 1987’de IAPC’nin İstanbul’da düzenlediği konferansta aktif görev almasının ardından aynı yıl dernek üyeliğine kabul edildi.  İlerleyen yıllarda sırasıyla; Yönetim Kurulu Üyesi,  Avrupa Sekreteri ve IAPC Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ural, IAPC Reykjavik (İzlanda) Konferansı’nın ardından başkanlık bayrağını devraldı.   

 

 

 

Mehmet Ural, kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (European Association of Political Consultants)nin de 2004-2006 yılları arasında başkanlığını yürüttü. Ural, halen İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkan Danışmanı görevini sürdürüyor.

 

 

 

IAPC Hakkında:

 

 

 

Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (International Association of Political Consultants/ IAPC) dünyada siyasi kampanya alanında öncü isimler arasında gösterilen;  ABD’li Joseph Napolitan ve Fransız Michael Bongrand’ın vizyoner bakış açısıyla 1968 yılında kuruldu.

 

 

 

Kuruluş yıllarında Joseph Napolitan Amerika’da Demokrat Parti’nin değişik düzeylerdeki seçim kampanyalarını yönetti. Napolitan, özellikle Kennedy Ailesi’nin ve Hubert Humphrey’in 1968 başkanlık kampanyası ile dikkat çekti.

 

 

 

Yine aynı dönemde Michael Bongrand ise Fransız merkez sağının devleri De Gaulle ve Georges Pompidou’ya kampanya danışmanlığı yapıyordu.

 

IAPC, demokratik süreçlerin gelişimine katkı sağlayan kişi ve kurumlara ‘’Demokrasi Madalyası’’ ödülü veriyor. Bu ödül ilk kez 1982 yılında Polonya Dayanışma Hareketi lideri  Lech Walesa’ya takdim edildi. Daha sonraki yıllarda Willy Brandt, Mikhail Gorbachev, Vaclav Havel, Nelson Mandela, Jimmy Carter, İzak Rabin, Shirin Ebadi gibi saygın isimler bu ödülün sahibi oldular. 2017 Demokrasi Madalyası ise  “Adalet Yürüyüşü”ndeki liderliği nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na  verildi.

 

 

 

Derneğin, 20 ülkeden 200 seçkin üyesi bulunuyor.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

7-18 yaş grubu öğrencilere uygulamalı uzay teknolojileri eğitimi veren Uzay Kampı Türkiye; yeni eğitim-öğretim döneminde, Mars’ta kurulması planlanan yaşam alanını ger...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Havalimanında devam eden TEKNOFEST'e F-16 savaş uçakları eskortluğunda geldi.

22 Eylül Cumartesi, hafta sonu Türkiye'de hava durumu.

Ayhan Sicimoğlu’nun kaleme aldığı ve elde edilecek gelirin tamamını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’na bağışlayacağı ‘Hastasıyım’ kitabı için imza günü düzenle...

Hava Kuvvetleri Komutanlığında FETÖ operasyonu. Çok fazla gözaltı var.

21 Eylül Cuma hava nasıl olacak?

Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yazarlar
Website Security Test