Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya Siyasetine Yön Verenlere Bir Türk Başkan

5.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk siyasi tarihinde iz bırakan Limon Gibi Sıkılmak kampanyasının yaratıcılarından, iletişimin önemli isimlerinden Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği’nin dünya başkanlığına getirildi

Siyasi iletişimin önemli isimlerinden, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin 1987 Genel Seçimlerinde oylarını yüzde 12’lerden yüzde 24’lere çıkartan  “Limon Gibi Sıkılmak” kampanyasının mimarlarından Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (International Association of Political Consultants/ IAPC ) Başkanlığı’na seçildi. Mehmet Ural, IAPC Başkanlığı’na getirilen ilk Türk oldu.

 

 

 

Ural, 20 ülkeden, 200 üyesi bulunan IAPC’nin  2017- 2019 dönem başkanlığını yürütecek. Sosyal demokrat parti ve adayların çalışmalarında danışmanlık ve yöneticilik yapan Ural, 1987’de IAPC’nin İstanbul’da düzenlediği konferansta aktif görev almasının ardından aynı yıl dernek üyeliğine kabul edildi.  İlerleyen yıllarda sırasıyla; Yönetim Kurulu Üyesi,  Avrupa Sekreteri ve IAPC Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ural, IAPC Reykjavik (İzlanda) Konferansı’nın ardından başkanlık bayrağını devraldı.   

 

 

 

Mehmet Ural, kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (European Association of Political Consultants)nin de 2004-2006 yılları arasında başkanlığını yürüttü. Ural, halen İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkan Danışmanı görevini sürdürüyor.

 

 

 

IAPC Hakkında:

 

 

 

Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (International Association of Political Consultants/ IAPC) dünyada siyasi kampanya alanında öncü isimler arasında gösterilen;  ABD’li Joseph Napolitan ve Fransız Michael Bongrand’ın vizyoner bakış açısıyla 1968 yılında kuruldu.

 

 

 

Kuruluş yıllarında Joseph Napolitan Amerika’da Demokrat Parti’nin değişik düzeylerdeki seçim kampanyalarını yönetti. Napolitan, özellikle Kennedy Ailesi’nin ve Hubert Humphrey’in 1968 başkanlık kampanyası ile dikkat çekti.

 

 

 

Yine aynı dönemde Michael Bongrand ise Fransız merkez sağının devleri De Gaulle ve Georges Pompidou’ya kampanya danışmanlığı yapıyordu.

 

IAPC, demokratik süreçlerin gelişimine katkı sağlayan kişi ve kurumlara ‘’Demokrasi Madalyası’’ ödülü veriyor. Bu ödül ilk kez 1982 yılında Polonya Dayanışma Hareketi lideri  Lech Walesa’ya takdim edildi. Daha sonraki yıllarda Willy Brandt, Mikhail Gorbachev, Vaclav Havel, Nelson Mandela, Jimmy Carter, İzak Rabin, Shirin Ebadi gibi saygın isimler bu ödülün sahibi oldular. 2017 Demokrasi Madalyası ise  “Adalet Yürüyüşü”ndeki liderliği nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na  verildi.

 

 

 

Derneğin, 20 ülkeden 200 seçkin üyesi bulunuyor.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde, daha önce yola döşenen patlayıcının askeri aracın geçişi sırasında infilak etmesi sonucu 2 asker şehit oldu.

Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınlandığı hava durumu tahmin raporuna göre yurt genelinde yağışlar geri geliyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Gençlerimize güzel bir haber vermek istiyorum. Yakın dönemde duyurusunu yaptığımız yeni personel alımı için ilanlarımız yayınlandı. Adli...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’i ziyaret etti. İZTO seçimlerinde yönetime gelen Özgener’e tebrik...

İlki 2015-2016 eğitim döneminde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir Ticaret Borsası, TOBB İzmir Kadın Girişi...

Prof. Dr. Türkan Saylan kimdir? Türkiye'de eğitim, sağlık ve daha birçok konuda büyük emeği geçen, yerel ve uluslararası sayısız başarılı çalışmaya imza atan 9 yıl önc...

TBMM önüne gelen ve işsiz olduğu öğrenilen bir vatandaş, kendisini yakmak istedi.

Yazarlar
Website Security Test