Dünya Siyasetine Yön Verenlere Bir Türk Başkan

5.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk siyasi tarihinde iz bırakan “Limon Gibi Sıkılmak” kampanyasının yaratıcılarından, iletişimin önemli isimlerinden Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği’nin dünya başkanlığına getirildi.

Siyasi iletişimin önemli isimlerinden, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin 1987 Genel Seçimlerinde oylarını yüzde 12’lerden yüzde 24’lere çıkartan  “Limon Gibi Sıkılmak” kampanyasının mimarlarından Mehmet Ural, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (International Association of Political Consultants/ IAPC ) Başkanlığı’na seçildi. Mehmet Ural, IAPCBaşkanlığı’na getirilen ilk Türk oldu.

 

Ural,20 ülkeden, 200 üyesi bulunan IAPC’nin  2017- 2019 dönem başkanlığını yürütecek. Sosyal demokrat parti ve adayların çalışmalarında danışmanlık ve yöneticilik yapan Ural,1987’de IAPC’nin İstanbul’da düzenlediği konferansta aktif görev almasının ardından aynı yıl dernek üyeliğine kabul edildi.  İlerleyen yıllarda sırasıyla; Yönetim Kurulu Üyesi,  Avrupa Sekreterive IAPC Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ural, IAPC Reykjavik (İzlanda) Konferansı’nın ardından başkanlık bayrağını devraldı.   

 

Mehmet Ural,kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği(European Association of Political Consultants)nin de 2004-2006 yılları arasında başkanlığını yürüttü. Ural,halen İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkan Danışmanı görevini sürdürüyor.

 

IAPC Hakkında:

 

Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği(International Association of Political Consultants/ IAPC) dünyada siyasi kampanya alanında öncü isimler arasında gösterilen;  ABD’li Joseph Napolitanve Fransız Michael Bongrand’ın vizyoner bakış açısıyla 1968 yılında kuruldu.

 

Kuruluş yıllarında Joseph NapolitanAmerika’da Demokrat Parti’nin değişik düzeylerdeki seçim kampanyalarını yönetti. Napolitan, özellikle Kennedy Ailesi’nin ve Hubert Humphrey’in 1968 başkanlık kampanyası ile dikkat çekti.

 

Yine aynı dönemde Michael Bongrandise Fransız merkez sağının devleri De Gaulleve Georges Pompidou’ya kampanya danışmanlığı yapıyordu.

IAPC, demokratik süreçlerin gelişimine katkı sağlayan kişi ve kurumlara ‘’Demokrasi Madalyası’’ ödülü veriyor. Bu ödül ilk kez 1982 yılında Polonya Dayanışma Hareketi lideri  Lech Walesa’ya takdim edildi. Daha sonraki yıllarda Willy Brandt, Mikhail Gorbachev, Vaclav Havel, Nelson Mandela, Jimmy Carter, İzak Rabin, Shirin Ebadigibi saygın isimler bu ödülün sahibi oldular. 2017 Demokrasi Madalyası ise  “Adalet Yürüyüşü”ndeki liderliği nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na  verildi.

 

Derneğin, 20 ülkeden 200 seçkin üyesi bulunuyor.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin otomobili’ projesini yapacak 5 babayiğit çalışmalar hakkında ilk resmi açıklamayı yaptı. Buna göre proje orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3...

Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel serbest... Reuters haber ajansı, Yücel'in tahliye edildiğini duyurdu. Alman Dışişleri Bakanlığı da tahliyey...

İZMİR’deki Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan askeri eğitim uçağının düştüğü belirtildi, uçaktaki iki pilot şehit oldu. TSK'dan yapılan açıklamada, "Çiğli/İzm...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenin tercihine bıraktığı el yazısı kararında değişikliğe gidiyor. Bu yıl sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi...

Avrupa’nın en önemli moda merkezlerinden Paris’te Türk moda rüzgarı esti. Avrupa’nın en büyük hazırgiyim ve konfeksiyon tedarikçilerinden Türk Hazırgiyim ve Konfeksiyo...

TRT Çocuk kanalında yayınlanan ‘İstanbul Muhafızları’ adlı çizgi filmin bir bölümünde, kötü adamın çocuklara yapacaklarının not alındığı listenin altına ‘Gazi Mustafa ...

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü ve fakültelerin kurulması ile kapatılmasına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.