Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’de Gönüllülüğün Yaygınlaşması Toplantısı

5.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK)’nin “5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” kapsamında Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin desteğiyle organize ettiği “Türkiye’de Gönüllülüğün Yaygınlaşması” yuvarlak masa toplantısında Türkiye’de gönüllülüğün gelişmesi için yapılması gerekenleri konuşuldu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla ‘5 Aralık’ tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar verdi. Özellikle Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 2001 yılını, Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazandı.

 

Türkiye’de 2015 yılından beri Ulusal Gönüllülük Komitesi üyesi kurumlar “Gönüllüysen Renk Ver” mottosuyla “5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü”nde gönüllüğün “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ne katkısını görünür kılmak, gönüllü çalışmaların önemine vurgu yapmak ve gönüllülere teşekkür etmek amacıyla bir araya geliyor.

 

Ulusal Gönüllülük Komitesi’nin çağrısıyla 5 Aralık tarihinde gönüllülük alanında çalışan kamu, özel sektör, basın, akademi, sivil toplum alanlarından uzmanlar Türkiye’de gönüllülüğün gelişmesi için yapılması gerekenleri tartışmak üzere “Gönüllülüğün Yaygınlaşması” yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. X-Sights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi moderasyonunda gerçekleşen toplantıda yasal-yapısal, kamuoyu ve gönüllülerle çalışan sivil toplum örgütlerinin gelişimi açılarından yapılması gerekenler konuşularak bir yol haritası oluşturulmasına katkı sağlandı.

 

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında 16 ilde bireyleri gönüllülüğe davet eden etkinlikler yaparak her kesimden insana ulaşmayı hedefliyor. Eşzamanlı olarak sosyal medyada da “Gönüllüysen Renk Ver” kampanyası yürütülüyor.

 

ULUSAL GÖNÜLLÜLÜK KOMİTESİ HAKKINDA

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), Türkiye’de gönüllülüğün tanınması, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olarak 2013 yılında Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Türkiye Resmi Temsilciliği (UNV) öncülüğünde kurulmuştur. Komite, gençlik, çevre, eğitim, sağlık ve kalkınma gibi farklı alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, sosyal girişimciler, özel sektör kuruluşları ve BM temsilcilerinden oluşmaktadır. Farklı çalışma alanlarından gelen komite üyeleri ile gönüllülüğün, tüm sektörler ve toplumun her kesimini kapsayan doğasını yansıtmak amaçlanmaktadır.

 

Gönüllülük alanında Türkiye’de kurulan ilk komite olan Ulusal Gönüllülük Komitesi, vatandaşlar ile politika yapıcılar nezdindeki gönüllülük ve onun bireylerle toplumların refahı için yaptığı katkılar konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

 

Ulusal Gönüllülük Komitesi aşağıdaki hedeflere ulaşmak için çalışır:

  • Toplumun her kesiminde gönüllü katılımın artırılmasına ve gönüllülüğün yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak.
  • Gönüllülüğü destekleyecek politikaların oluşturulmasına ve yasal çerçevenin iyileştirilmesine katkı sağlamak.
  • Gönüllülüğe ilişkin görünürlüğün, toplumsal farkındalığın ve desteğin arttırılmasına katkı sağlamak.
  • Gönüllülerin çalışma koşullarının, gönüllülerin hakları doğrultusunda iyileştirilmesine katkı sağlamak.
  • Gönüllülük alanında faaliyet gösteren aktörlerin gönüllülerle çalışma kapasitelerinin artırılmasına katkı sağlamak.
  • Gönüllülük alanında sektörler arası iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak.
  • Gönüllülük alanında veri toplanmasını, araştırma yapılmasını, yayın hazırlanmasını ve bu amaç doğrultusunda farklı paydaşların işbirliği yapmasını teşvik etmek.

Ulusal Gönüllülük Komitesi Üyesi Kuruluşlar:

Anne Çocuk Eğitim Vakfı – AÇEV; Birleşmiş Milletler Gönüllüleri – UNV; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi -ÇASGEM; Gençlik Servisleri Merkezi -GSM; Gençtur; Habitat Derneği; Kanserli Çocuklara Umut Vakfı – KAÇUV; Kırıkkaleli İşadamları ve Yöneticiler Derneği – TÜRKİAD; Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı – MAG; Özel Sektör Gönüllüleri Derneği – ÖSGD; Sosyal İnovasyon Merkezi – SİM; Toplum Gönüllüleri Vakfı – TOG; Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı - Ulusal Ajans; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı – TEGV; Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı – TEMA; Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı – TÜSEV; TURMEPA - Deniz Temiz Derneği; Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği; Uluslararası Mavi Hilal Vakfı – IBC; T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı – AFAD; CARMA; Keçiören Belediyesi; Uluslararası Çalışma Derneği – ILA; Avrupa Birliği Bakanlığı; Şiddetsiz Toplum Derneği; Alternatif Yaşam Derneği – AYDER; Bilim Kahramanları Derneği – BKD; SosyalBen Derneği; İhtiyaç Haritası; Özel Olimpiyatlar Türkiye; Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – KİFDER; Ali İsmail Korkmaz Vakfı - ALİKEV

 

Ulusal Gönüllülük Komitesi çalışmalarını takip etmek için;

https://www.facebook.com/ulusalgonullulukkomitesi/

https://twitter.com/ugkturkiye

https://www.instagram.com/ugkturkiye/

www.ulusalgonululukkomitesi.org

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde, daha önce yola döşenen patlayıcının askeri aracın geçişi sırasında infilak etmesi sonucu 2 asker şehit oldu.

Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınlandığı hava durumu tahmin raporuna göre yurt genelinde yağışlar geri geliyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Gençlerimize güzel bir haber vermek istiyorum. Yakın dönemde duyurusunu yaptığımız yeni personel alımı için ilanlarımız yayınlandı. Adli...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’i ziyaret etti. İZTO seçimlerinde yönetime gelen Özgener’e tebrik...

İlki 2015-2016 eğitim döneminde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir Ticaret Borsası, TOBB İzmir Kadın Girişi...

Prof. Dr. Türkan Saylan kimdir? Türkiye'de eğitim, sağlık ve daha birçok konuda büyük emeği geçen, yerel ve uluslararası sayısız başarılı çalışmaya imza atan 9 yıl önc...

TBMM önüne gelen ve işsiz olduğu öğrenilen bir vatandaş, kendisini yakmak istedi.

Yazarlar
Website Security Test