Komşu ülkeler eğitim için bir araya geldi

9.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa proje gerçekleştiren Giritli öğretmenler İzmir’de bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde hayata geçirilen ve Girit Eğitim Müdürlüğü bölgesel ortaklığı ile “Bir Eğitim Aracı Olarak Görsel Öğretim ve Dijital Öykü Anlatımı” projesi çalışmaları başladı.

Erasmus projesi olarak hazırlanan proje çalışmalarında Okul Eğitimi Stratejik Ortaklık projesi olarak yürütülmekte olup iki komşu ülkenin proje ortaklığının 2015/2018 eğitim öğretim yılları arasında devam edeceği belirtildi.

Eğitimde görsel eğitim ve dijital öykü anlatımı için Türkiye’ye ziyarette bulunan Giritli öğretmenler ve eğitim yetkilileri İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından misafir edildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen kabulde konuşan Yahşi, iki komşu ülkenin eğitimdeki iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, eğitimin evrenselliğinin önemini vurguladı.

Ülkemizdeki eğitim sistemi hakkında bilgi veren Yahşi, Giritli öğretmenlerle sohbet ederek fikir alışverişinde bulundu.

Proje çalışmaları içerisinde Öğretmen Eğitim Hareketliliği, Ulus Ötesi Proje Toplantısı ve konferans çalışmaları da yer almaktadır.

Öğrenciler eğlenerek öğrenecek…

Visi-Teaching; öğretmenlerin ders konularını dijital-görsel materyaller kullanarak işlemesi ile öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini ve bilgiyi kalıcı hale getirmesini sağlayan bir öğretim modeli olmakla birlikte; görsel öğrenmenin en etkin alanlarından biri "görsel ve dijital hikâye anlatım” yolu.

Eğitimde kültürler arası uygulama

Visi Teaching Modeli; öğrencilerin temel ve çapraz becerilerini geliştirmekte,  okul eğitimini performas arttırıcı bir hale dönüştürerek, öğretmen ile öğrenci arasında pozitif bağlar kurmayı sağlamakta, görüntülerle iletişim önermekte, yaratıcı düşünceyi desteklemekte, görsel veriler aracılığıyla alınan bilgilerin açık uçlu olması sebebiyle öğrencilerin yaratıcılığını, benlik ve kimlik duygularını geliştirmekte, kültürler arasında evrensel, görsel bir dil oluşturmaktadır.

İki ülke arasında uygulanan proje sonunda ise Visi-e-Rehber, örnek Visi-Dersleri, Visi- oyunlar ve görsel öğrenme raporu yayımlanacak. Fikri çıktılar; açık eğitim kaynağı olarak Visi-e-Platform’da öğretmenlerin kullanımına sunulacaktır.

Beş gün boyunca İzmir’de konaklayarak eğitim çalışmalarında bulunacak olan Giritli yirmi iki öğretmen, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi’ye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek Türkiye’yi çok sevdiklerini belirttiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir şahsa ait evden Garnizon Komutanlığına kazılmış tünel bulundu. Bölgede inceleme başlatıldı.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde, belediyede taşeron işçi olarak çalışan S.K., bisiklete binen kadınların arasında bulunan G.G.’ye, "Filyos’ta kad...

TÜRKİYE’nin en büyük konsol viyadüklü köprüsü olan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Siirt’in Pervari İlçesi'ndeki Beğendik Köprüsü’nün bir bölümü, henüz bilinmeyen bir...

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz, İstanbul Üsküdar'da öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak. Genç ya...

Adana’da 5 ay önce ortadan kaybolan Neslihan Apa’nın (36), otoyolda aracına bindiği TIR şoförü Doğan Yıldırım (42) tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Gözaltına alına...

FETÖ’nün 'izdivaç sorumluları'na polis ve MİT ortak operasyon düzenledi. Operasyonda 62 kişi gözaltına alındı.