Komşu ülkeler eğitim için bir araya geldi

9.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa proje gerçekleştiren Giritli öğretmenler İzmir’de bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde hayata geçirilen ve Girit Eğitim Müdürlüğü bölgesel ortaklığı ile “Bir Eğitim Aracı Olarak Görsel Öğretim ve Dijital Öykü Anlatımı” projesi çalışmaları başladı.

Erasmus projesi olarak hazırlanan proje çalışmalarında Okul Eğitimi Stratejik Ortaklık projesi olarak yürütülmekte olup iki komşu ülkenin proje ortaklığının 2015/2018 eğitim öğretim yılları arasında devam edeceği belirtildi.

Eğitimde görsel eğitim ve dijital öykü anlatımı için Türkiye’ye ziyarette bulunan Giritli öğretmenler ve eğitim yetkilileri İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından misafir edildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen kabulde konuşan Yahşi, iki komşu ülkenin eğitimdeki iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, eğitimin evrenselliğinin önemini vurguladı.

Ülkemizdeki eğitim sistemi hakkında bilgi veren Yahşi, Giritli öğretmenlerle sohbet ederek fikir alışverişinde bulundu.

Proje çalışmaları içerisinde Öğretmen Eğitim Hareketliliği, Ulus Ötesi Proje Toplantısı ve konferans çalışmaları da yer almaktadır.

Öğrenciler eğlenerek öğrenecek…

Visi-Teaching; öğretmenlerin ders konularını dijital-görsel materyaller kullanarak işlemesi ile öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini ve bilgiyi kalıcı hale getirmesini sağlayan bir öğretim modeli olmakla birlikte; görsel öğrenmenin en etkin alanlarından biri "görsel ve dijital hikâye anlatım” yolu.

Eğitimde kültürler arası uygulama

Visi Teaching Modeli; öğrencilerin temel ve çapraz becerilerini geliştirmekte,  okul eğitimini performas arttırıcı bir hale dönüştürerek, öğretmen ile öğrenci arasında pozitif bağlar kurmayı sağlamakta, görüntülerle iletişim önermekte, yaratıcı düşünceyi desteklemekte, görsel veriler aracılığıyla alınan bilgilerin açık uçlu olması sebebiyle öğrencilerin yaratıcılığını, benlik ve kimlik duygularını geliştirmekte, kültürler arasında evrensel, görsel bir dil oluşturmaktadır.

İki ülke arasında uygulanan proje sonunda ise Visi-e-Rehber, örnek Visi-Dersleri, Visi- oyunlar ve görsel öğrenme raporu yayımlanacak. Fikri çıktılar; açık eğitim kaynağı olarak Visi-e-Platform’da öğretmenlerin kullanımına sunulacaktır.

Beş gün boyunca İzmir’de konaklayarak eğitim çalışmalarında bulunacak olan Giritli yirmi iki öğretmen, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi’ye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek Türkiye’yi çok sevdiklerini belirttiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’nin otomobili’ projesini yapacak 5 babayiğit çalışmalar hakkında ilk resmi açıklamayı yaptı. Buna göre proje orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3...

Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel serbest... Reuters haber ajansı, Yücel'in tahliye edildiğini duyurdu. Alman Dışişleri Bakanlığı da tahliyey...

İZMİR’deki Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan askeri eğitim uçağının düştüğü belirtildi, uçaktaki iki pilot şehit oldu. TSK'dan yapılan açıklamada, "Çiğli/İzm...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenin tercihine bıraktığı el yazısı kararında değişikliğe gidiyor. Bu yıl sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi...

Avrupa’nın en önemli moda merkezlerinden Paris’te Türk moda rüzgarı esti. Avrupa’nın en büyük hazırgiyim ve konfeksiyon tedarikçilerinden Türk Hazırgiyim ve Konfeksiyo...

TRT Çocuk kanalında yayınlanan ‘İstanbul Muhafızları’ adlı çizgi filmin bir bölümünde, kötü adamın çocuklara yapacaklarının not alındığı listenin altına ‘Gazi Mustafa ...

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü ve fakültelerin kurulması ile kapatılmasına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.