Point Bornova Projesi mağdurları evlerini istiyor

2.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de Fetullahçı Terör Ötgütü / Paralel Devlet Yapılandırılması’na yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan işadamı Abdullah Kavuk’un sahibi olduğu şirket tarafından yapılan Point Bornova Projesi’nden daire alan ve evleri teslim edilmeyenler, mağduriyetlerinin giderilmesi için eylem yaptı.

FETÖ davasından tutuklu bulunan Abdullah Kavuk’un başında bulunduğu şirketin yaptığı Point Bornova Projesi’nden daire alanlar, parasını ödediklerini belirttikleri evlerin kendilerine teslim edilmesini istedi. Projenin tamamlanan kısmı olan alışveriş merkezi bölümünde bir araya gelen ve kendilerini “Kavuklar mağdurları" olarak adlandıran yaklaşık 100 kişi, FETÖ operasyonu kapsamında mal varlıklarına el koyulduktan sonra kayyum atanan şirketin, projeyi tamamlaması için eylem yaptı. Mağdurlar Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık. TMSF ve İzmir Valiliği’ne gönderilmek üzere hazırlanan dilekçeyi imzaladılar.

Grup adına açıklama yapan Medat Şenay, mağdurları temsilen 5 kişilik bir komite oluşturulduğunu, komitenin Kavuklar ailesi, projenin yapıldığı arsa sahipleri ve kayyum heyeti ile görüşmeler yaptığını söyledi. Point Bornova Projesinden 370 kişinin mağdur olduğunu belirten Şenay, şunları söyledi:

‘’2013 yılında temeli atılarak inşaata başlanılan proje kapsamında 2013 ve 2014 yılları içerisinde yaklaşık 370 kişi ile aynı alım-satım sözleşmesi yapıldı. Altındağ projesindeki satışlardan elde edilen finansla bu projenin inşaatına başlandığını, projede yer alan AVM’nin bu paralar ve banka kredisi ile Kasım 2015 tarihinde faaliyete geçtiğini bildirdiler. AVM’nin açılmasından sonra projenin konut inşaatlarının yapımı önce yavaşlamış, sonra çalışmalar tamamen durmuştur. 15 Temmuz sürecinde Abdullah Kavuk tutuklanmış ve şirkete TMSF kayyum olarak atanmıştır. Bizler AVM gibi bir an önce evlerimizin tamamlanarak tarafımıza teslimini beklerken yaklaşık 1,5 yıldır projenin meskenlerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Satış sözleşmesi gereğince temel üstü vizesinden itibaren 30 ay içinde inşaatın teslim edileceği yazılmasına ve bu sürenin Mart 2018’de sona erecek olmasına rağmen kalan kısa süre içinde inşaatların tamamlanması olası değildir."

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TMSF ve İzmir Valiliği’ne mağduriyetlerinin giderilmesi için dilekçe vereceklerini belirten Şenay, “Şirkete Denetim Kayyumu atanmasının mağdurları rahatlattığını ancak geçen zaman içerisinde yapılan işlemlerle inşaatların tamamlanmasının mümkün olmadığını anladık. Bu projesinde ön sözleşme ile konut satın alan 370 daire sahibinin ve arsa sahiplerine düşen dairelerle toplam 612 daire sahibinin aileleriyle birlikte 2000 kişinin mağduriyeti düşünülerek ortaya çıkan bu sorunun bir sosyal sorun olduğu gözetilerek devletimizin ilgili birimlerini, TMSF tarafından atanan Kayyum Heyeti’ni soruna çözüm bulma konusunda önemle göreve çağırır, öncelikle tapularımızın verilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantıda komide üyelerinden Avukat Cihangir Marmara, gayrimenkul değerlendirme uzmanı Sebati Altun ve diğer komite üyeleri çalışmalar hakkında mağdurlara bilgiler verdiler.

Mağdurlar da bundan sonra eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı harekatında bugün 8 köy teröristlerden temizlendi. Ele geçirilen köylerle beraber Racu-Bülbül hattı da birleşti. Kilis...

Anadolu Ajansı, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim'in, Çekya’nın başkenti Prag’da yakalandığını duyurdu. Türk yetkililer "Şimdilik hakkında geçici t...

ABD'de salgın halinde yayılan yeni fitness çılgınlığı Bungee Fitness yapanları uçuruyor. Bungee workout dans ve fitness çalışmasının bir karışımı gibi görünse de bu et...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1873 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

'Yardımcı doçentlik' kavramını içeren değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'ne yönelik yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, dernek yöneticisi 21 şüpheliye yönelik opera...

Motorin fiyatlarına 11-13 kuruş arası zam geliyor. Fiyatlar yeniden 5 liranın üzerine çıkacak.