Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirliye vapurdan sonra otobüs şoku!

2.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan işten çıkarmalara tepki gösteren DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası, 'uyarı' eylemine çıkacak. Otobüsler yarım gün çalışmayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde geçtiğimiz ay yaşanan işten çıkarmalara tepki gösteren DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası'nın 1, 2, 3 nolu şubelerine üye 10 bin işçi, yarın sabah yarım gün iş bırakacak. Otobüslerin 06.00-08.00 arasında çalışmayacağı bildirildi.

Ege'de SonSöz'ün haberine göre İş bırakan Genel İş ve Sosyal İş üyeleri saat 10.00'da Konak Pier önünde toplanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyecek ve burada yapacakları açıklama ile işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması istenecek. Büyükşehir önündeki açıklamaya Genel İş'in diğer şubeleri de katılarak destek verecek. 

Eylemin uyarı amaçlı olduğu, işten çıkarmalarla ilgili yaşanan sorunlar çözülmediği taktirde, otobüslerin  tam gün kontak kapatacağı açıklandı. 

Genel İş Sendikası'ndan yapılan basın açıklaması ise şöyle: 

"Son 1 yıldır ülkemizde yaşanan haksız ve hukuksuzluklar insanları adalet, hak, hukuk arayışına yönlendirmektedir. Başta Hükümet KHK’ larla Fetö’ yu bahane ederek, bilim adamlarını, eğitimcileri, işçileri, memurları ihraç ederek, işinden ekmeğinden etmiştir. Üreten insanları açlıkla terbiye etmeye çalışmaktadır.

Adalet arayışını en yüksek perdeden ana muhalefet partisi genel başkanı uzun bir yürüyüşten sonra İstanbul Maltepe de hak hukuk adalet herkese lazım diyerek sonlandırmış ve tüm adaletsizliklere kendisiyle birlikte milyonlar ses vermiştir.

Tam da bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı 13 şirkette daha iyi yaşam koşullarını sağlamak ve geleceğine güvenli bakmak adına ucuz emek gücünü yükseltilmesini isteyen işçiler çeşitli davalar açmış, hak arayışına girmiştir. İşçilerin en demokratik hakkı olan bu davalara karşı, listeler tespit edilip, toplu işten çıkarmalar yapılmaktadır.

İBB’ nin işten çıkarmalar ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar performans düşüklüğü, verimsizlik ve çok rapor almaları açıklanmıştır.

DİSK Genel-İş Sendikası olarak yapılan açıklamaya karşı cevabımız;

İNSANİ VE AHLAKİ DEĞİL

Sağlık insanların en temel hakkıdır. İşe girerken heyet raporu ile sağlıklı olduğumuz tescillenip, işbaşı yaptırılmaktadır. Uzun yıllar çalışmanın sonucunda ve ağır iş koşullarında çalışmanın getirmiş olduğu sebeplerden dolayı, yaşanan rahatsızlıklarımız heyet raporlarıyla belgelenmiş, ameliyat olmuş, tedavi görmüş ve işine devam etmekte olan işçileri heyet raporu aldın, işime yaramıyorsun diye işten çıkarmak insani ve ahlaki değildir.

Özellikle zehirli guatr (kanser) hastası olan bir üyemizin ameliyatından dolayı, almış olduğu raporu bahane göstererek, işten çıkarılacak listeye konulmasının hiçbir izahı, hiçbir insanı yani olmamakla birlikte, başta Eshot Genel Müdürü ve Genel müdür yardımcıları senin kaşın kara, gözün ela anlayışı içerisinde bilinçli olarak beğenmedikleri, hoşuna gitmeyen işçileri de işsizlikle, açlıkla terbiye etme yoluna gitmiştir. Buradan soruyoruz. Yıllardır İzmir halkının en zor koşullarda ulaşımını sağlayan, hizmet eden  işçilerin mi emeği daha çoktur, Yoksa Eshot bürokratlarının mı?. Takdiri İzmir halkına bırakıyoruz.

Uzun yıllar 10-15 yıldır hizmet veren işçilerimiz ve üyelerimiz şimdiye kadar verimliydi de, son 2 ay da mı verimsiz hale dönüştü. Tüm bu yaşananların arkasında büyük bir aldatmaca, belediye bürokratlarının kendi iç çatışması yatmaktadır.

Raporu bahane gösterenler, çalıştıkları süre içerisinde hiç rapor almayan üyelerimiz hakkında hangi bahaneleri öne süreceklerini merakla beklemekteyiz.

Tüm dünyada olduğu gibi bilim adamlarının kabul ettiği ve ülkemizde de gerçekliği olan meslek hastalıları söz konusudur. Her ne kadar ülkemizde meslek hastalıkları ile ilgili sağlık kuruluşu olmasa da bu bir gerçekliktir. Çalışanlar bir meta gibi, yedek parça gibi arıza yaptı kullanmayalım, iade edelim mantığıyla eşleştirilemez. İnsanlar işe girerken sağlam bir şekilde işbaşı yapmakta, yapmış oldukları işten dolayı da çeşitli meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Bunun sorumlusu sağlıklı çalışma koşulları oluşturmayan işveren vekilleridir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bu sebeplerden dolayı, DİSK’ e bağlı Genel-İş Sendikası 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu şubeler olarak bu haksızlığa, bu adaletsizliğe karşı Perşembe günü sabah yarım gün iş bırakıyoruz.

Yaşanan bu olumsuzluklar dan  Hak, Hukuk, Adalet arayan üyelerimiz ve  sendikamız sorumlu değildir. 

Yaşanan bu sorunu çözmek için İzmir Büyükşehir Belediyesinin yetkili ve etkili tüm bürokratlarıyla 2 gündür sorunun çözümü  için görüşmelerde bulunulmuş, olumlu bir sonuç alınamamıştır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’ na sesleniyoruz.  Yanlış yönlendiren, kendi içindeki çatışmalardan dolayı tüm suçu emekçilere atan bürokratların hiç mi suçu yok.

Amacımız burada İzmir Halkını alınacak hizmetlerden mahrum bırakmak değil, hak, hukuk, adalet anlayışının bir parçası olan ve taleplerimizin yerine getirilmesi için uyarı niteliğinde bir eylem olup, haksız bir şekilde işten atılan üyelerimiz tekrar işe başlatılmalı, yoksa adalet yerine gelene kadar bu tür eylemlerin süreceğini belirtir, kamuoyuna paylaşırız.

Adalet halkın ekmeği, İşçinin Alınteridir."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Milli Savunma Üniversitesi'ni tercih edenler dikkat... Sonuçlar bugün açıklanacak.

Uzun süredir gündemde olan ABD ile F-35 savaş uçağı ticaretimiz için bir iddia ortaya atıldı.

Küresel İnsani Yardım kuruluşunun 2018 yılı için hazırladığı raporda en çok yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken en çok yardım alan ülke de Suriye oldu.

Bugün 21 Haziran yaz gündönümü. Peki yaz gündönümü nedir?

Hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’de çalışan işçiler Türk Metal Sendikası tarafından alınan karar doğrultusunda bu gün sabah itibari ...

ABD, 2 adet F-35 savaş uçağını yarın Teksas’da yapılacak törenle Türkiye'ye teslim etmeye hazırlanıyor.

Yazarlar
Website Security Test