Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çevre koruma ve tramvay

2.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz hafta İzmir’de önemli bir çevre toplantısı düzenlendi: “Horizon 2020-Uluslararası Yeşil Alt Yapı Çalıştayı”na yerli ve yabancı çok sayıda uzman katıldı.

Konuya ilgi duyanlar anımsayacaktır. Geçtiğimiz yılsonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), 39 uluslararası proje arasından İspanya’nın Valladolid ve İngiltere’nin Liverpol kentleriyle birlikte Avrupa Birliği’nin “Horizon – Ufuk 2020” ödülüne layık görüldü. Ödül, 2,5 milyon Avro (yaklaşık 11.5 milyon TL) tutarında karşılıksız hibe idi.

Uluslararası bu ödül, İBB’nin hazırlanmasına öncülük ettiği “Urban GreenUp” projesi sayesinde kazanıldı. Projeye katkı koyanlar arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi, Bitnet ve Demir Enerji de var.

Küresel Isınma

2015 yılının sonunda 150 ülke liderinin katılımıyla Paris’te yapılan COP21 (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı - 21. Conference of Parties) toplantısında sera gazı salınımının azaltılması kararlaştırılmıştı. Buna göre, küresel sıcaklık artışı, 2 derecenin altında kalacak şekilde sınırlandırılmalıydı.

Kömür, petrol, doğalgaz bazlı yakıtların tüketimi ile oluşan karbondioksit (CO2) toplam sera gazı içinde dörtte üç paya sahip. Sera gazı salımını azaltmak için (CO2)salımını azaltmak zorunlu. İBB’nin çalışmaları bu hedefe denk düştüğü için ödüle layık görüldü.

Çalıştayın açılışında İBB Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Türkiye’de büyük kentler arasında karbon salımını azaltmaya yönelik adım atan tek yerel yönetimin İBB olduğunu belirterek şunları vurguladı:

 “İzmir Büyükşehir Belediyesi doğa esaslı çözümleri araştırıyor, toplu taşımada lastik tekerlekten elektrikli ve raylı sisteme geçme yönünde önemli adımlar atıyor. Raylı sistemler ulaşımı konforlu hale getirmenin yanı sıra karbon salımını önemli ölçüde azaltacak. Benzer şekilde otobüs filomuzu da elektrikli hale getiriyoruz. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek büyük çaplı yatırımlar yapıyoruz”

Çevreci Tramvay

İzmir 2015 yılında imzaladığı “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” çerçevesinde 2020 yılına kadar karbon salımını yüzde20 azaltacak. Elektriğe dayalı ulaşım araçlarının bu azaltmada çok önemli bir rolü olacak.

Ne var ki, Aziz Kocaoğlu yönetimine muhalefet etmek için tramvay inşaatının yarattığı geçici rahatsızlıktan yararlanarak neler söylenmiyor neler. Halk, yavaş gittiğinden Karşıyaka’da tramvayı kullanmıyormuş, tramvay hattı denizle bağı koparmış, tramvayın yaya ve diğer araçlarla aynı yolu paylaşmasının eşi benzeri yokmuş, daha neler neler... Hatta partisinde yetkili bir AKP milletvekili hızını alamayarak Büyükşehir’i ele geçirirlerse, tramvayı iptal edeceklerini bile söyledi.

Gerçekler ise başka bir yönde gelişiyor. Çiğli’de hastaneye bağlanmadan bile Karşıyaka tramvayı günde 25-30 bin yolcu taşıyor. Tahminlerin üstünde… 285 yolcu taşıma kapasitesine sahip vagonlar ile Üçkuyular-Halkapınar arasında taşınacak yolcu sayısının günde 100 bine yaklaşması öngörülüyor. Bu kadar yolcu taşımak için gereken otobüslerin ortadan kalkması trafik akışını rahatlatacak; havayı kirletmemesi de cabası…

Eleştiri Okları

Tramvay projeleri dünyada bir ara gözden düştü ise de, 1980’lerden sonra özellikle Avrupa ülkelerinde tekrar tercih edilir oldu. Meraklı okurlarımız internete girerek, Bremen, Hamburg, Grenoble, Marsilya, Toronto, Krakov, Viyana, Prag, Tokyo vb. kentlerde tıkır tıkır işleyen tramvayları görebilir. İstanbul’a da, yokuşlu yollarda çalışmadığı için çöpe atılan ithal metrobüsler yerine çağdaş tramvay ağı yapılsaydı, fena mı olurdu? Bugünkü sıkışıklık önlenirdi böylece.

Bazıları da tramvay yerine neden metro yapılmadığını sorguluyorlar. Akıllarınca o noktadan eleştiriyorlar. Doğrudur keşke zengin bir ülke haline gelip, tüm ulaşımı yer altına indirebilseydik. Bunu kim istemez ki?

Oysa hükümet bile nispeten kısa ve kolay Halkapınar – Otogar metrosunu kaç yıldır bir türlü yapamadı. Eleştiri okları, tüm güçlüklerle mücadele ederek yollara ray döşeyenlere değil de, sözlerinde durmayanlara yöneltilse daha doğru olmaz mı? Tramvay “karşıtları” bunu bir kere daha düşünmeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test