Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Meral Akşener ve Yuriko Koike!..

13.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yuriko Koike, Japonya’da iktidarda olan Liberal Demokrat Parti(LDP)’nın eski Savunma ve Çevre bakanlarından… 65 yaşında 25 yıllık bir siyasetçi.. 1970’li yıllarda “okumak için” Mısır’a gitmiş, Kahire Amerikan Üniversitesi’nde “Arapça” ve Kahire Üniversitesi’nde “sosyoloji” okumuş ve mezun olmuş, ana dili gibi Arapça biliyor. LDP’de siyasete atılmış ve “bakanlıklardan sonra” liderliğe aday olmuş, kazanamamış.

Dünyanın en kalabalık ve en büyük kentlerinden biri olan Tokyo’nun Valisi “hakkındaki yolsuzluk iddiaları” sebebi ile istifa edince, “valilik için” aday olmak istemiş, ama LDP Lideri Başbakan Şinzo Abe ona destek vermeyince, “bağımsız” olarak adaylığını koymuş, ana muhalefet dahil muhalefetteki partiler onu desteklemiş. Ve iki rakibinin toplam oyundan neredeyse bir misli fazla oy alarak seçimi kazanmış.

Şimdi, yeni bir parti kurdu, “muhalefetin büyük bölümünün temsilcileri” de bu partide yer aldı. 22 Ekimdeki “erken seçimde” iktidara oynuyor. Partisinin adı da, Umut Partisi (Kibo-no-to)!..

Başbakan Abe, erken seçime giderken “dolaylı vergileri yükselten ve buradan gelecek para ile halkın, yaşlıların, ailelerin sosyal ihtiyaçlarına katkı yapacak” vaatlerde bulunurken, Yuriko Koike “kendisi valiliğe getiren” kozlarını oynamaya devam ediyor; “Gelir dağılımında en büyük adaletsizliği doğuran ‘Dolaylı’ vergileri, daha açıkçası ‘Alış veriş’ vergilerini en aza indirmek gerek. İktidara gelirsek, çıkarılan kanunu erteleyeceğiz. Ayrıca nükleer santralleri de kapatacağız!..”

Mecliste üçte iki çoğunlukta olan Liberal Parti’ye karşı 22 ekimde “sandıktan iktidar çıkarabilecek” mi, Yuriko Koike, yorumcular “zor ama mümkün” diyorlar ve Liberal Demokrat Parti’nin 1993’te iktidardan düşüşünü hatırlatıyorlar; kim bilir?..

Yukarıdan beri “bunları” neden yazdım; “benzer” bir yolculuğa çıkan Meral Akşener’e iki öneride bulunmak için yazdım. Önerilerimi, “Dolaylı Vergiler ve Özfatura” başlığının altında okuyabilirsiniz!..

 

Dolaylı Vergiler ve Özfatura!..

Meral Akşener, “yeni bir parti” kuruyor; 61 yaşında, koalisyonlarda bakanlıklar yapmış, Meclis Başkan Vekilliğinde bulunmuş bir siyasetçi. Milyonlar, hem onu ve hem de yeni partisini “umut” ile bekliyor!..

Bence, Yuriko Koike’yi iyi araştırmalı ve iyi incelemeli!..

Hele hele “dolaylı vergileri”; vergi adaletsizliğinin en bariz sebeplerinden biri olan dolaylı vergilerle savaşını!..

Salt vergiler içinde, Türkiye’de dolaylı vergilerin (Alış veriş vergileri; KDV – ÖTV) payı, yıllara göre “artı / eksi 4” olmak üzere yüzde 65 oranında. Yani; “Dolaylı Vergilerde Dünya Şampiyonuyuz”; Dünya!..

Eğer “Sosyal Güvenlik Primlerini de toplam vergilere katar ve bir toplam ortaya koyarsak”; Dolaylı vergi oranının, toplam vergiler + sosyal güvenlik primleri içindeki payının, “artı / eksi 4” ile” yıllık ortalama yüzde 49 olduğunu görüyoruz; Avrupa ülkelerinin 2.5 / 3 misli!..

Dikkat buyurun, Yuriko Koike’nin “karşı çıktığı” ve de “En aza indireceğiz, yeni çıkarılan yükseltme kanunu erteleyeceğiz” dediği oran, ülkesinde yüzde 19 / 24!..

Bu konu programınızda var mı, bilmiyorum. Yoksa, ilgilenmenizi ve hatta “meydanlarda da sloganlaştırmanızı” öneririm.

Ve “ikinci” önerim; gerek siyaset, gerek yerel yönetimler, gerek “ekonomi / maliye / vergi” konularında “tecrübeli ve uzman olan”  İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından ve İzmir defterdarlarından Burhan Özfatura’yı davet dip, “baş başa” birkaç saat konuşmalısınız. GÖZLEM’de iki hafta üst üste yazdığı önerileri “yüz yüze” dinlemelisiniz. Tanıdığım “vatanını, milletini, devletini ‘Hakk adına’ en çok seven insanlardan biridir” sayın Özfatura, “doğrudur, dürüsttür”, kimsenin önünde eğilmez, kimseden “hiçbir şey beklemez”; onu nasıl hatırlamazsınız; çok yazık!..

 

Haftanın Adamı

Tuğçe Kazaz!..

Kim olduğunu, neden meşhur olduğunu az çok biliyordum, Türkiye Güzeli olmuştu, ülkenin en ünlü mankenlerindendi; “top model!”

Bir Yunanlıyla evlenirken Hıristiyan olduğunu, sonra boşandığını ve Müslümanlığa döndüğünü de hatırlıyorum, AKP’ye de yıllardır “yoğun destek verdiğini” de!..

Geçen hafta bir açıklamasını okudum ve de “Neden AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a baş danışman olmamış” diye hayıflandım.

Okumuşsunuz ya da TV’de dinlemişsinizdir, ama “söylediklerini” sütunuma “gene” de alıyorum, “helal olsun” ona, bakın neler demiş:

  • ABD gerilimini için; “Ütopik gelecek belki ama bence Doları Türkiye'de yasaklayalım. Uluslararası ilişkilermiş, ekonomiymiş gerisini Dolar'ı basan onlar düşünsün!..”
  • “Türkiye'nin maddi olarak sömürülüyor. Maddi olarak dolarcılar, manevi olarak da dolarcıların iti FETÖ tarafından kandırıldık!..”
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FETÖ tarafından kandırıldık” sözlerine atıf yaparak; “Umarım Cumhurbaşkanımızdan ‘Milli irade tarafından kandırıldık' cümlesini duymayız!..”
  • “Üç gündür kendi kendime ‘Sus Tuğçe konuşma’ dedim. AK Parti güçlensin’ diye ciddi destek verdik. Ama artık o kadar güçlendi ki neredeyse kendini yiyecek. Çünkü güç zehirlenmesi önce gücü yutar. Bu zehirlenmeden kurtulmanın tek yolu, güçlüye uygulanan adaletin güçsüze, güçsüze uygulanan adaletin de güçlüye uygulamasından geçer!..”
  • “Ak Parti bir devrim hareketi ama bu gidişle ilk kendini yutacak. Yutmaması için devrime engel olan içindeki sözde devrimcilere devrim yapacak. Ülkemizde babadan oğula geçen bir güç yok; ama damatlara geçen güçler var. Bu damatların damatlıkları Türkiye’ye mal edilmemeli. Metal yorgunu gibi gözükmeyenlere metal yorgunluğu yükleyerek istifa ettirmemek lazım. Onları yargılayıp düşüncelerimizde aklatmak lazım!..”
  • “Cumhurbaşkanım, bugün öyle bir noktadayız ki siz sistemden güçlüsünüz. Bize insanın sistemden daha güvenli ve şefkatli olduğunu gösterin!..”

Cümle âlem biliyor ki, “bunları Cumhurbaşkanına söyleyecek” ne bir danışman, ne bir AKP yöneticisi ve ne bir AKP milletvekili var”, ortalıkta. Zaten demokrasimizin de, iktidar partisinin de bugün “en büyük sorunlarından biri” bu değil mi?..

 

Sözün Özü

Neden sayın Valilerimizin bazıları, tam da “milli bayramların olduğu aylar da” illerinde toplantıları, yürüyüşleri, toplu gösterileri, maytapları, havai fişekleri yasaklıyorlar; işte “Cumhuriyet Bayramı geliyor”; gene başladılar. Yoksa “sayın” dememizi istemiyorlar mı?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test