Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üzüm diyarında anlamlı buluşma

29.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anımsayacaksınız; geçtiğimiz ağustos ayında gazetemiz Gözlem’de üç ayrı bölüm halinde yayımlanan ‘Ege’de Bağbozumu’ başlıklı yazı dizimizde; üzüm üretiminde yaşanan sorunlara dikkat çekmiş ve üreticinin beklentilerini dile getirmiştik. Tabii umutlarını da…

Ancak, üzüm diyarı olarak bilinen Gediz Ovası’nda, bu hasat döneminde de üzümcünün eli böğründe kaldı. Üzümde yaşanan sorunlar daha da büyüdü, derinleşti. Üzümcünün korkusu, giderek bu sorunların kalıcılaşıp kangrenleşmesi…

Üzümcü, Tarım Bakanı’nın kulaklarını bolca çınlatıyor!

Bu yılın hasat döneminde, üzüm rekoltesi ve fiyatı yine geç açıklandı. Normalde hasat başlamadan ilan edilmesi gereken bu bilgiler, yeni Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından Manisa’da açıklandığında, Gediz Ovası’nda neredeyse üzüm hasadının sonuna gelinmişti. Rekolte 310 bin ton olarak açıklandı. Rekolte tespit çalışmasının nasıl yapıldığı ve bu yıl neden bakanlığa alındığı anlaşılamadı. Anlaşılamayan bir başka konu da, üzümle hiçbir ilişkisi olmayan ve konuyla ilgili hazırlığı bulunmayan TMO’nun alımla görevlendirilmesiydi. Tabii bu durum tamamen sembolik ve göstermelik kaldı. Tariş’in sesi sedası ise hiç duyulmadı. Açıklanan 4 liralık fiyat da, üreticinin beklentisinin çok altındaydı.

Üreticinin maliyetini bile karşılamaktan uzak olan bu fiyat bir yana, üzümcü açısından asıl ilginç olan, Tarım Bakanı’nın  “4 liranın altında üzüm satılmayacak” sözleriydi… Öyle ki bu taahhüt pratikte tam tersine işledi. Kuru üzümün fiyatı 3,5 liraya, sofralık yaş üzümün kilosu 70 kuruşa düştü. Bir yıllık emeğini alın terini, 4 liranın altında fiyatlarla satmak durumunda kalan üreticiler, şimdilerde Tarım Bakanı’nın kulaklarını bolca çınlatıyorlar!..

CHP’nin üzüm mitingi ve çalıştayı   

İşte pek çok sorunun ve sıkıntının yaşandığı üzümde, üreticinin sesini, çığlığını duyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), doğru bir hamleyle, üzüm üretiminin merkezi sayılan Alaşehir’de ‘Üzüm Mitingi ve Çalıştayı’ düzenledi.

Gediz Ovası’nın çok geniş bölümünde üzüm hasadının tamamlanmış olması nedeniyle, biraz gecikilmiş olsa da, yine de bu miting ve çalıştay anlamlı oldu. Egeli üzümcüler, kendilerinin ve ürettikleri ürünün tamamen unutulduğunu, adeta kendi kaderlerine terk edildiklerini düşünüyorlardı. Özellikle de Karadeniz fındığının ülke gündeminde geniş yer bulmasına karşın, Ege üzümünün hak ettiği ilgiyi görmemesi, Egeli üzümcünün çığlığının duyulmaması, onları adeta kahrediyordu. İşte üzüm mitingi ve çalıştayı, böylesi bir ortamda gerçekleştirildi. Üzümcüler, yalnızca üzüm fiyatlarını protesto etmekle kalmadılar, aynı zamanda yeni çözümlerin de arayışına girdiler.

İçinde bulundukları sıkıntılı ortamda, zor günlerinde, CHP’nin onlara el uzatması ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bunca yoğun gündem içinde üzüm yöresine kadar gelip üreticileri dinlemesi; bölgede ve üreticide olumlu izler bıraktı.

Bizce CHP, bu çalışmalarla, ekonomi temelli doğru bir muhalefet hattı oluşturdu.

Kılıçdaroğlu, üzümcünün sözcüsü oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gerek çalıştayda ve gerekse mitingde yaptığı konuşmalarda; üzüme, üzümcüye sahip çıktıklarının altını çizdi. Kilo fiyatı 4 lira olarak ilan edilen ama aslında onun da altında fiyatlarla satılan üzümün, üreticinin maliyetini bile kurtaramadığına dikkat çekti. Üzüm fiyatının, dünyadaki karşılığı da dikkate alınarak iki dolar olması gerektiğini vurguladı.

Başta mazot fiyatı olmak üzere seçim zamanında çiftçiye verdikleri sözlerin arkasında durduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu; iktidarlarında, üreten insanların emeğinin, alınterinin korunacağını ve çiftçi borçlarının faizlerinin kaldırılacağını ifade etti.

Mitingde, üzüm üreticilerinin sorunlarına yönelik bir çözüm paketi de sunan Kılıçdaroğlu; Tariş’in mutlaka ayağa kaldırılıp yeniden eski görkemli günlerine kavuşturulacağı sözünü verdi. Çözüm paketinde yer alan bir başka sözü de, kooperatiflerin ve birliklerin finansman ihtiyacını karşılayacak kooperatifler bankasının kurulmasıydı.

Alanda üzümcünün tabutu

Alaşehir’de gerçekleştirilen üzüm mitingi, ilginç görüntülere de sahne oldu. Bazı üzüm üreticileri, ‘işte üzümcünün hali’ diyerek, miting alanında üzümcünün tabutunu taşıdılar. Alanda en çok atılan slogan da ‘Adalet Yürüyüşü’nün sloganı olan ‘hak, hukuk, adalet’ sloganıydı. Bu slogan, uzun yürüyüşün, ülkenin en ücra köşelerinde bile yankılandığının, derin izler bıraktığının somut göstergesiydi. Üreticiler, adalet yürüyüşünün sloganlarını haykırarak, üzümde de adalet istediler.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin pek de güçlü olmadığı Gediz havzasında, üzüm mitingi ve çalıştayı düzenleyerek, üreticiye sahip çıktığını gösterdi. Sorunlarla dolu bir hasat dönemi yaşayan üzümcülere, dostluk elini uzattı. Bizim gözlemlerimize göre, üzüm üreticisi de kendisine uzatılan eli tuttu. Zor anında kendisinin kara gün dostu olduğunu gösteren Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’lileri ilgiyle, sempatiyle karşıladı. Miting alanında en çok görülen ‘AKP gidecek, bağlarımız şenlenecek’ pankartları, iktidar partisi için kırsal kesimde de tehlike çanlarının çaldığını gösteriyordu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test