Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beyaz Zambaklar ülkesi olabilmek

29.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akademik Yıl Açılış Töreni'ndeki konuşmasında bir itirafta bulunurcasına dedi ki: “İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık; bunlar eğitim ve öğretimdir, kültürdür.”

Sayın Cumhurbaşkanı bir gerçeği saptıyor ama onun gerisindeki nedenlere dokunmuyor. Partiler koalisyonu nedeniyle gelişme sağlanamadı desek doğru olmaz. 15 yıldır tek bir Parti, AKP iktidarda. Bu süreçte değişen 6 Bakan ile 6 kez değişen bir eğitim düzeni yaşandı.

Eğitim ve kültür siyasetlerinde, laik, çağdaş bilim yolundan uzaklaşıp, geriye dönük ortaçağ zihniyeti ile yönetilen bir sisteme saplandığımız için her geçen gün geriye gidiyoruz. Ders kitaplarından ve eğitim düzeninden, Atatürkçü Cumhuriyetin kazanımları, yani bilimsel anlayış yok edilmeye çalışılıp, onun yerine hadislere, hurafelere, mezhepçi öykülere ağırlık verildiği için geriledik.

Gerileme Göstergeleri

Eğitim ve ona bağlı olarak kültürdeki gerileme, PISA gibi uluslararası değerlendirmelerin son sıralarında yer almamızda da kendisini gösteriyor. Türkiye, 15 yaş öğrenci grubunda başarı seviyeleri en düşük ülkeler arasında yer alıyor; Brezilya, Costa Rica, Meksika gibi ülkelerle birlikte.

Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Dünya İnsan Kaynakları Raporu’nda, ‘Küresel İnsan Sermayesi’nin değerlendirilmesinde, Türkiye 130 ülke içerisinde yüzde 60.33 puanla 75. sırada yer alıyor. Bu puan, küresel ölçekteki ortalama olan yüzde 62’den de düşük.(‘Herkese Bilim Teknoloji’ dergisi, 22 Eylül 2017)

Muhafazakar yazar Taha Akyol, 27 Eylül 2017 tarihli yazısında, WEF (World Economic Forum) raporuna göre, ortaöğretimde uluslararası kalite sıralamasında 2008 yılında 91’inci olan Türkiye’nin, 2016-2017 raporunda 105’inci sıraya gerilediğini belirtiyor.

Bilimden Uzaklaşınca

Sayıları, karşılaştırmaları uzatmak mümkün. Ama buna gerek yok. Rahatsız edici manzara ortada. Düşünen, üreten, sorgulayan, yurttaş olma bilincinin aşılandığı bir sistem yerine, biat etmenin, ortaçağ zihniyetinin, “kindar ve dindar” gençlik peşinde olan tarikatçı ve cemaatçi bir eğitim anlayışının egemen olduğu bir sistemde ne yapsanız boş. İster sınav sayısını azaltın, ister TEOG yerine MEOG koyun dünya gelişme düzeyini yakalayamazsınız.

Öğretmenlerin yeri de çok önemli. Eğitimin can damarı öğretmenleri hor gören, onların yaşam düzeylerini yüksekte tutmayan, öğretmenden çok imamlara yer veren bir sistem ile çağdaş bilim ve teknik düzeyini yakalamak mümkün değil. Finlandiya’da öğretmen olmak için ihtisas yapmak gerektiğini, öğretmenlerin en yüksek maaş alan memurlar arasında olduğunu biliyor muydunuz? Finlandiya’nın ‘Küresel İnsan Sermayesi’ sınıflandırmasında Norveç’in arkasından ikinci olması, boşuna değil.

Beyaz Zambaklar Ülkesi

Cumhurbaşkanının akademik yıl açılışındaki sözleri beni yıllar öncesine götürdü; Finlandiya’nın kalkınmasını sağlayan eğitim hamlesini anlatan bir kitaba: “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”. Grigoriy Petrov adlı bir Rus’un yazdığı kitap, 1928 yılında Bulgarca’danTürkçe’ye çevrildi. Atatürk’ün çok etkilendiği bir kitap bu. Kitabın tüm okullarda, özellikle de askeri okullardaki eğitim programına katılması istendi. Böylece, Türk aydınları, özellikle de Türk subayları, bu kitabı yenilenen hayatı kavramak ve yönlendirmek için okudular. Öyle ki, kitap yirmiye yakın baskısıyla, şu anda bile en çok okunan kitaplar arasında.

Kitabın 2007 yılında Koridor yayıncılıktan çıkan baskısının tanıtım yazısında şöyle deniyor: “Bu kitap tüm yoksulluğa, imkânsızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak bir şekilde gözler önüne sermektedir.”

“Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabından öğrenilecek çok şey var! Okunmasını öneririm.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test