Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Arakan faciası"

15.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hale Dere. İzmir’den Myanmar’a gidip orada çocuklara matematik öğreten sevgili dostumuz. Bu yaz, Karaburun’daki ‘Ütopyalar Toplantısı’nda güzel anılarını paylaşmıştık. Yoksul ama mutlu bir ülkeden söz ediyordu. Geçtiğimiz günlerde ise şunları dile getiriyordu yolladığı e-postada:

“Pakistan’ın IŞİD ile ilişkileri ortaya çıktı, daha neler çıkacak kim bilir yavaş yavaş. Şimdi de gazetelerde buradaki büyük şehirlere terör tezgahladıkları yönünde Arakanlı bazı teröristlerin eğitim gördüğü haberleri çıkıyor; bu iş daha da büyüyecek. Dün Hindistan başbakanı ilk defa ziyaret etti; Myanmar’ın bütünlüğü ve bu sorunların alt edilmesi konusunda yanında hükümetin olduklarını açıkladı. Birlikte teröre karşı mücadele edelim dedi.  Diğer Asya ülkeleri de tedirgin anladığım kadarıyla.”

 Evet tedirginler! Tedirginler çünkü ABD yayılmacılığının gizli güçleri, Asya’da Çin’in yükselen gücünü kırmak için eski adı Burma olan Myanmar’daki Müslüman azınlık içinde oluşturulan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) gibi karakollara, askeri birliklere saldıran terörist örgütleri kışkırtıyorlar. Rus kaynakları, kötü ünlü milyarder Soros’un “Burma Görev Gücü” diye bir örgüte para yağdırdığını belirtiyor.

Bu terör saldırılarına karşılık vermek üzere Budist çeteler de Müslüman halka zulüm uyguluyor. On binlerce Müslüman halk perişan durumda. Kötülüklerin merkezi CIA adlı casus kuruluşun ilk halt yemesi değil bu. Afganistan’da “El Kaide”, Irak ve Suriye’de “IŞİD”, ülkemizde PKK ve onun uzantısı YPG, Rusya’da Çeçen terör örgütleri ve diğerleri, Amerikan’ın “demokrasi”, “insan hakları” vb. kılıfı ile “eyleme” geçirdiği eli kanlı maşa örgütlerden tanıyoruz CIA’nın marifetlerini.

Zengin Madenler

Myanmar, zengin değerli madenlere ve petrol ile doğal gaz yataklarına sahip 60 milyonluk bir ülke. Budist ağırlıklı olmak üzere çok sayıda dini ve etnik azınlık barındırıyor. Müslümanların oranı yüzde 4 civarı.

Myanmar, ekonomik ve stratejik nedenlerle, Çin ve Hindistan ile iyi ilişkiler geliştiriyor. Çin, “bir kuşak-bir yol” projesi kapsamında Myanmar’ın Kyaukphyu limanındaki yatırımları sayesinde Malaka boğazını geçmeden Afrika ve Orta Doğu’ya ulaşabilecek. OdaTv’deki “Arakan kavgası CIA operasyonu mu” başlıklı yazısında Kerem Çalışkan bu durumu iyi özetlemiş:

“Müslüman-Budist kavgası denen şey… ABD-Çin kavgasıdır… ABD/CIA, Müslümanları/İslamcıları kullanıp, Çin yanlısı Budist Myanmar Hükümeti’ni sıkıştırma çabasında… Arka planda Çin’in Arakan bölgesinden geçen enerji hatları kavgası da var…ABD Çin’e uzanan bu enerji hatlarını da ‘Arakan İslam Cihadı’ ile baltalamak istiyor!... ABD/CIA, Arakan’da İslamcı azınlığı, Myanmar (Burma) devletine karşı, tıpkı bizdeki Kürt azınlığı (PKK/YPG ile), Türkiye’ye karşı kışkırttığı gibi kışkırtıyor…”

Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti Myanmar’daki Müslümanlara sahip çıkarken bu gerçeklere dikkat etmeli, Libya, Suriye’de yapılan hatayı tekrarlamamalı. Emperyalistlerin projesi olan ümmetçiliğe alet olma tehlikesini akıldan çıkarmamalı. Müslüman ümmetçiliğinden puan kazanmaya çalışmak son derece tehlikeli bir yol; en kısa zamanda terk edilmeli. Amerikan ve İngiliz derin devleti, PKK ile sarmaş dolaş olup bir Amerikan-İsrail projesi olan Kürdistan’ı kurmaya çabalarken, Türk yetkililer hala nasıl uyanmaz? Pes artık, farkına varın bu emperyalist oyunların, hemen gaza gelmeyin!

Türk Mezarları

Birinci Dünya Savaşında Arap yarımadasında Osmanlı topraklarını savunurken esir düşüp İngilizler tarafından ‘Burma’ya getirilen 12 bin Türk askerinin burada ölüp gittiğini, bu kahraman askerlerin mezarlarının bakımsız kaldığını, AKP hükümetlerinin durumu düzeltmek için girişimde bulunmaktan kaçındığını, din goygoyculuğunun, ümmet hayallerinin, Mynmar halkını perişan ettiğini 12 Eylül 2017 tarihli SÖZCÜ gazetesindeki köşesinde çok güzel anlatmış Yılmaz Özdil. Okumayanlar, internetten bulup okumalı mutlaka.

Özellikle saray danışmanları okumalı. Cumhurbaşkanını yanlış yönlendirmemek için…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test