Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

72. dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurul'u toplandı

15.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Dönem Genel Kurul çalışmaları 12 Eylül'de başladı.

72.dönem BM Genel Kurulu Başkanlığı için yapılan seçimde Slovakya Dışişleri ve Avrupa Birliği İlişkilerinden Sorumlu Bakan Miroslav Lajcak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanlığına seçildi. Bölgeler arasında dönüşümlü yürütülen genel kurul başkanlığı için Lajcak, seçimlere tek aday olarak girdi. Birleşmiş Milletlere üye 193 üyenin oy çokluğu ile seçilen Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Lajcak, 12 Eylül'de başladığı görevini Eylül 2018'e kadar sürdürecek.

Birleşmiş Milletler iç tüzüğüne göre BM Genel Kurulu başkanları oturumları yönetiyor ve Genel Kurul’un işleyişini düzenliyor. Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurulu Başkanlığına seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Lajcak, uluslararası sorunların çözümü için daha fazla çaba göstereceğini söyledi. Lajcak, kendi başkanlığı döneminde küresel bir sancıya dönüşen mültecilerin dramına daha fazla odaklanacağını kaydetti.

Lajcak, "BM'yi dünya vatandaşına daha yakın hale getirmek ve hayatlarında gerçek bir fark yaratmak için daha fazlasını yapabileceğimize inanıyoruz. Gerçekten de, üzerinde durulan çok sayıda beklentiyi yerine getirebilecek daha güçlü bir Birleşmiş Milletler yaratmak ortak hedefimizdir. Bu amaçla, üye devletler ve Genel Sekreter arasında yapıcı, bilgilendirilmiş ve açık etkileşimi kolaylaştıracağım" dedi.

BM Genel Kurulu yeni dönemde mültecilerle ilgili sorunların çözümünü, barışı sağlama girişimlerini, iklim değişikliğinin bölgesel ve küresel olarak genel bir çerçeveye sokulmasını, nükleer silahsızlanma, sürdürülebilir kalkınma hedefleri başta olmak üzere birçok konu başlığında çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

Genel Kurul Başkanlığı’na seçilmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Lajcak, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’nun en önemli gündem maddesinin mülteciler olacağını belirtti. Lajcak, sürdürebilir kalkınma hedeflerinin bu dönemde geniş olarak ele alınacağını kaydetti. Lajcak, "Zor zamanlarda yaşıyoruz ve bu nedenle Birleşmiş Milletler’e her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Güçlü ve etkin Birleşmiş Milletler’e ihtiyacımız var. Profesyonel bir diplomat olarak, gerçekten çatışmayı önlemeye, dolayısıyla insan hayatını kurtarmak ve para tasarrufu yapmak için daha fazla yatırım yapmamız gerektiğine inanıyorum” dedi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde Genel Kurul Başkanı'nın yanında Birleşmiş Milletlerin beş ayrı coğrafi bölgesinden nüfus ve ülke sayısı esas alınarak yeni başkan yardımcıları da belirleniyor. Genel Kurul'da belirlenen 16 başkan yardımcısı içinde bulunan İsrail'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danny Danon'a Arap grubundan büyük tepki gösterildi. Arap Grubu adına konuşan Katar, İran ve Suriye'nin temsilcileri Birleşmiş Milletler kararlarını tanımayan İsrail'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi'nin başkan yardımcılığı görevine seçilmesini eleştiren konuşmalar yaptılar.

Birleşmiş Milletler iç tüzüğüne göre seçilen bu 16 başkan yardımcısına BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin de otomatikman katılımı ile toplam 21 başkan yardımcısı görev yapıyor.

19- 25 Eylül arasında yürütülecek üst düzey çalışmalara üye ülkelerin liderleri katılacak.

Gazetelerden öğrendiğimize göre Cumhurbaşkanı Erdoğan da 19-25 Eylül tarihlerinde ABD New York’ta olacak ve üye ülkelerin liderleri ile birlikte üst düzey çalışmalara katılacak ve bu ziyarette ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek.

ABD'de Erdoğan’ın New York temasları öncesinde gözler karıştıkları muhtelif olaylar ve son alarak haklarında yargı süreci başlatılan korumalarına çevrildi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ed Royce ve New York Temsilciler Meclisi Üyesi Elliot Engel, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a gönderdikleri mektupta, 72. Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının yeni bir şiddet olayına karışmamaları için gerekli diplomatik adımların atılmasını istedi.

Mektupta, 16 Mayıs'ta Washington’da Erdoğan’ın korumalarının protestoculara yönelik eylemleri hatırlatıldı. Ayrıca, 2011 yılında Erdoğan’ın korumalarının New York’ta BM güvenlik personeliyle kavga ettiği, 2016 yılında da Washington’da Erdoğan’ın korumalarının Brookings Enstitüsü’nde gazetecilerle yaşadıkları hatırlatıldı.

Ayrıca ABD mahkemesinin, işadamı Reza Zarrab ile Halk Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davaya, eski Bakan Zafer Çağlayan ile birlikte Halk Bankası Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan’ın da isimlerini eklemesi ve tutuklama kararı çıkarması, Erdoğan’ın ABD gezisini daha da önemli hale getirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test