Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şimdi döngüsel ekonomiyi öğrenme zamanı

8.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu arayıp Genel Sekreter Mete İmer ile birlikte buluşmamızı gerçekleştirmeseydi döngüsel ekonomi benim için ne olduğunu pek bilmediğim bir kavram olarak kalacaktı.

Ama öyle olmadı. Genel Sekreter Mete İmer’in verdiği bilgiye göre ÇEVKO bu kavramı 5-6 Ekim’de tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıyor. Çok önemli konuşmacılarla kavram kamuoyuna mal edilecek. Şimdi siz soruyorsunuz döngüsel ekonomi nedir diye… Bende sordum. Aldığım yanıt başlıklarla şöyleydi:

. AB’de sürdürülebilir gelişmeyi garanti altına almak için kaynakların daha akıllıca ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasının gerekliliğine inanılıyor.

. Geçmişte uygulanan “çizgisel” ekonomi modelinin bu günün küreselleşmiş dünyasında modern toplumların gereksinimlerine yanıt vermeyeceği; geleceğin, “al-yap-at” modeline göre inşa edilemeyeceği düşünülüyor.

. Pek çok doğal kaynağın sonlu olduğu; kaynakları ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde kullanma yolunun bulunması gerektiğine; kaynaklarını en iyi şekilde kullanmanın iş dünyasının da ekonomik yararına olacağı düşünülüyor.

. Döngüsel bir ekonomide ürünlerin ve malzemelerin değeri mümkün olan en uzun süre boyunca korunur, atık ve kaynak kullanımı en aza indirilir ve bir ürün yaşamının sonuna ulaştığında tekrar tekrar kullanılarak yeni değer yaratılmak suretiyle kaynaklar ekonomi içinde tutulur.

. Bu model, Avrupa’da yeni iş olanakları yaratabilir, rekabet üstünlüğü sağlayan yenilikleri teşvik edebilir ve Avrupa için gurur vesilesi olan insanların ve çevrenin korunması için bir zemin oluşturabilir.

. Aynı zamanda tüketiciler için de daha dayanıklı, para tasarrufu ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayan yenilikçi ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Özetle ÇEVKO’nun yıllardır yapmak istediği artık evrensel bir iş modeli haline gelmiş durumda.

ÇEVKO Vakfı, kuruluş amaçları doğrultusunda yaptığı tüm çalışmalarda "Entegre Atık Yönetimi" ilkelerini benimsiyor. Bu durum döngüsel ekonominin ana felsefesi ile birebir örtüşüyor.

Mete İmer bu görüşlerin üzerine şu noktalara da dikkat çekiyor:

. Sanayinin geri kazanım yükümlülüğünü üstlenen ÇEVKO Vakfı çok, sayıda ekonomik işletme ile sözleşmeli olarak çalışmalarını yürütüyor.

. Bu kuruluşlar, Türkiye'de faaliyet gösteren yerli veya yabancı gıda, tüketim, ilaç, kimya, petrol, vb. sektörlerinden cam, metal, plastik, kağıt, kompozit ambalaj kullanan, marka sahibi dolumcular, ambalaj üreticileri, ambalaj geri dönüşümcüleri, büyük ölçekli alış-veriş merkezleri ve zincir mağazalar..

Bu nedenle 5-6 Ekim’de yapılacak etkinlik ekonominin geleceğine ışık tutacak bir beyin fırtınası halinde geçecek… İlgilenen herkesin dikkatine…

İşte ÇEVKO’nun Yönetim Kurulu

Okyar Yayalar (Başkan) ….. EDİRNE YAĞ

Mehmet H. Erbak (Başkan Vekili)… ERBAK ULUDAĞ İÇECEK

Melike Özener (Başkan Vekili) …..PROCTER&GAMBLE

Levent Dinç…. ANADOLU EFES

Burcu Coşkun….COCA-COLA

Pelin Köprülü…. CROWN BEVCAN

Mert Doğan…… INDORAMA

Fügen Soykut…. OREAL TÜRKİYE

Serdar Seyhanlı….. NESTLE WATERS

Av. Esra İren……….PEPSI COLA

Hüseyin Karamehmetoğlu….PINAR SU

Emre Canoğlu………….BALL BEVERAGE

Gökhan Giray……………TÜRK TUBORG

Muhteşem Edis….. UNILEVER

 

Yürütme Kurulu

Esra İren (Başkan)….. PEPSI COLA

Burcu Coşkun …. COCA COLA

Bade Cebeci…… NESTLE WATERS

Metin Albukrek……UNILEVER

Mete İmer………..ÇEVKO VAKFI

 

Çağlar Meclis’e MÜSİAD doğru adaya güveniyor

İbrahim Çağlar’ın Meclis toplantısında yaptığı konuşmadan sonra seçimlerin en hareketli örgütü İstanbul Ticaret Odası oldu. Başkan Çağlar uzun süredir başında bulunduğu Meclis ile birlikte hareket edeceği mesajı verdi bu konuşmasında.

Çünkü bu toplantısından kısa bir süre önce İstanbul Ticaret Odası’nın en etkili kurumlarından biri olan MÜSİAD başkanlık için eğilim yoklaması yapmıştı.

Ve bu yoklamada daha önce bütün kesimlerin ortak adayı olan İbrahim Çağlar’ın adı geçmemişti.

Uzun tartışmalara neden olan bu eğilim çalışmasına Çağlar nasıl bakıyordu…

İşte bu sorunun yanıtını birinci ağızdan yani kendisinden aldık. Şöyle diyordu:

-  Bir sivil toplum örgütünün kendi adayı için çalışma yapmasını doğal karşılıyorum.

Çağlar’ın yanıtı böyleydi. Ama konuşmasından anladığımız kadarı ile çalışmayı erken bulmuştu. Şu sözleri önemliydi:

- Meclis oluşmadan, komite seçimleri yapılmadan başkan adayı olarak çıkmak doğru değil. Sizi önce sektörünüz seçecek. Bu isim beni Türkiye’nin en büyük odası İstanbul Ticaret Odası’nda temsil edecek mesajı verecek. Meclis oluştuktan sonra aday olmak, aday çıkmak bana doğru geliyor. Etik olanın da bu olduğunu düşünüyorum. Sektör sizi temsilci yapmadıysa, neyin başkanı olacaksınız. Sektör sizi oraya gönderecek ki sonra başkanlığı düşünebilirsiniz.

Peki İbrahim Çağlar seçimlerde kiminle hareket edecek? Sektörlerde kimleri destekleyecek? Yanıt net:

- Meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte olacağım. Onlar beni başkan yaptı. Şimdi seçim sürecine girdik, başarılı bir dönem geçirdik. Birlikte hareket edip yönetime talip olmak doğrusu…

Peki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında bulunan 360 oda ve borsanın seçimlerde en hareketlisi olan İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı için eğilim yoklaması yapan MÜSİAD’da neler oluyor.

Her zaman olduğu gibi MÜSİAD bu konuda çalışmaya devam ediyor. Herkesin görüşü alınmaya çalışılıyor.

Çünkü MÜSİAD İstanbul Ticaret Odası seçimleri için en fazla çalışma yapan, bu konuda taktikler geliştiren üyeleri bulunuyor.

Dernek, 1990 yılının başında kurulduğu tarihten bu yana İstanbul Ticaret Odası seçimlerine ilgi gösteriyor.

Bunun ilk sonucunu 1990’lı yılların sonlarında almaya başladılar. Sonra da MÜSİAD, 2005 seçimlerine damgasını vurdu. 10 yıldır başkanlık yapan Mehmet Yıldırım’ın karşısına çıkan MÜSİAD’ın ortak adayı Murat Yalçıntaş başkan seçildi.

Şimdi de seçimi kazanacak adayın arayışında olan MÜSİAD’ın yoklamasından eski başkanlarından Ömer Bolat, şimdiki başkan vekili Dursun Topçu ve halen Meclis Başkanı olan Şekip Avdagiç’in isimlerinin öne çıktığı söyleniyor. Ancak bu isimlerin dışında en çok oyun da  MÜSİAD Genel başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay’a çıktığı vurgulanıyor. Kuralay bu kadar desteği kendisinin bile beklemediğini herkese söylüyor ama onu destekleyenler de şu noktaya dikkat çekiyor:

- Kuralay proje adamı. Verilen işi en iyi şekilde yapar. Çalışkanlığı herkes tarafından biliniyor. Sadece İstanbul’un tanıtımı için yaptığı hazırlıklar bile çok önemli. Onun birikimi çok önemli. Bu yüzden MÜSİAD üyeleri kendisini destekliyor.

Bu arada bir dönem adaylığı en çok gündeme gelen İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz da yarıştan kopmuş değil.

Bakalım Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası’nın başına kim gelecek. Bu arada hep İstanbul’u yazıyorsunuz. Edirne’den Adana’ya kadar bir çok odada büyük çekişmeler yaşanıyor diyenlere bir Adana turu hazırladık.

Adana Ticaret Odası’nda başkanlık için 4 adaylık açıklaması var. Mevcut Başkan Atila Menevşe, önceki başkan Şaban Baş, mevcut Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve mevcut Başkan Vekili Mehmet Şahbaz.

Adana Ticaret Borsası’nda ise mevcut Başkan ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi  Şahin Bilgiç'e rakip çıktı.

İşlenmiş deniz ürünleri sektörünün önemli isimlerinde SaSu'nun sahibi Alican Yamanyilmaz borsa başkan adayı.

Adana Sanayi Odası ise Başkan Zeki Kıvanç'a karşı henüz bir aday çıkmış değil.

İşte Adana turu… Oda ve borsa seçimlerini yazmaya devam edeceğiz.

 

Siyaset gergin ekonomi rayında

Hannover Messe Ankiros Fuarcılık dünyanın ikinci büyük alüminyum fuarını 5-7 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor.

Etkinliğin tam adı 5. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı olarak biliniyor.

Fuar çok önemli… Ama fuarın güncel önemi Hannover Messe Ankiros Fuarcılık’tan geliyor. Çünkü bu şirket bir Alman kuruluşu…

Ayrıca sektörde neredeyse bütün makinelerini Almanya’dan alıyor ve ihracatının büyük bölümünü yine Almanya’ya yapıyor.

Bu durumda fuarı anlatmak için düzenlenen toplantı son siyasi gerilimin ekonomiye yansımasının öğrenildiği bir platforma dönüştü.

Bu konuya ilişkin ilk açıklama TALSAD Başkanı Ali Kibar’dan geldi. Şu noktalara dikkat çekti:

. Alüminyum,  gelişmiş ülke pazarlarının tükettiği bir ürün. İnşaat, enerji, havacılık, ulaştırma, ambalaj, beyaz eşya başta olmak üzere hayatın her alanında kullanılıyor.

. Yeni teknolojilerin daha hafif metalleri tercih etmesiyle birlikte, bazı sektörlerde demirin yerini almaya başladı.

. Türkiye’ de geçtiğimiz yıl yüzde 7 büyüme gösteren sektörümüz, 2015’den itibaren kendini rehabilite ederek, yeni yatımlarında sanayi  4.0 devrimine uyumlu gelişmelere imza attı.

. Şimdilerde, ABD, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’nde yeni pazarları hedefliyor.

. Almanya bizim en iyi müşterilerimizden biri… Siyasi tartışmaların ekonomiye yansıması pek söz konusu olmuyor.

. Siz işinizi iyi yaparsanız sizden almak durumunda müşteriniz. İş dünyası kendi rayında gidiyor.

. Önümüzdeki günlerde bir Alman kuruluşu dünya toplantısı Türkiye’de yapacak.

. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi bir Alman devi kazandı.

. Bizim ilişkilerimiz de şu ana kadar bir sıkıntı olmadı.

Sonra sözü fuarı düzenleyen firmanın yani Alman firmasının genel müdürü yani Hannover Messe Ankiros Fuarcılık Genel Müdürü İbrahim Anıl aldı…

Benzer görüşleri şöyle dile getirdi…

. ALUEXPO Fuarı güçlenerek devam ediyor… Aldığımız mesajlar bu doğrultuda.

. Daha önceki yıllardaki başarıyı yakalayacağız. Ekonomide siyasetin bir etkisini görmedik.

. Ayrıca bu yıl ki fuara eş zamanlı olarak TALSAD, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası işbirliği ile 8. Alüminyum Sempozyumu da gerçekleştirilecek.

. Sempozyum süresince sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenler alüminyum sektörü ile ilgili teknolojik gelişmeleri tanıtacak.

. Sektörde karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda dinleyicilerle bilgi ve görüş paylaşımında bulunmak için etkin bir ortam yaratacaklar.

. Fuara yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra uluslararası ziyaretçi sayısının attırılması amacıyla Ekonomi Bakanlığı alım heyeti desteği verecek.

. Bu kapsamda yurt dışından, alım heyeti kapsamında ziyaretçi olarak katılmak isteyen firma yetkilileri, bulundukları ülkedeki T.C. Büyükelçiliği’nin Ticaret Müşavirliğine başvurabilecekler.

 

Rakamlarla Türkiye Alüminyum Sektörü

. Yaklaşık 2000 firma faaliyet gösteriyor ve 280 bini aşkın kişi istihdam ediliyor.

. Yıllık ihracat tutarı 2 milyar dolar olan sektör, yine yılda 2,5 milyar dolarlık hammadde ithalatı yapıyor.

. Alüminyum %100 geri dönüştürülebilme özelliği nedeniyle de çevreci bir ürün olarak tercih ediliyor.

 . ALUEXPO 2017 Fuarı, 33 ülkeden 156’sı yabancı olmak üzere toplam 314 katılımcıyı, 77 ülkeden 11.000 sektörü yakından takip eden ziyaretçi ile buluşturacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test