Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir neden hep manşetlerde?

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ege’nin incisi denir, ama ben sırf Ege’nin değil, Türkiye’nin incisi olarak adlandırmak isterim. Öncelikle yaşam tarzı ve mantalitesi hiç bir zaman Türkiye’deki şehirlerle bir benzerlik göstermedi. Farklı ve lider konumunu hiçbir zaman kaybetmeden gerek siyasette, gerekse ekonomide ve en önemlisi demokraside örnek olarak modern yaşam tarzına sahip insanların mekan olarak seçtiği bir şehir oldu.

Kuruluşundan beri yaşamak için burayı seçmiş halkların deniz ile ilgisi nedeni ile dışa açık olmasının bunda çok önemli bir yeri olsa gerek.

Ne hikmetse deniz kenarındaki şehir ve ilçeler de hep modern yaşamların merkezleri olarak ileri çıktılar.

Cumhuriyet döneminde İzmir, ekonominin de gelişim organizasyonlarına adını verdi. İlk “İktisat kongresi” burada toplandı.

İzmir, demokrasimizin başlangıcı olan 1950 seçimlerinde de ilk kıvılcımı yakan ve başı çeken il olarak kendisini hissettirdi.

Kısacası İzmir tektir ve çarpıcı bir şehir olarak ilgi odağıdır.

Hatta Türkiye’de iktidar olmak için sıralanan üç dört şehirden biridir. Bunlarda kazanan parti iktidar olur ve Türkiye’yi idare eder...

Günümüzde de bu popülaritesini korumaktadır.

Ancak İzmir’i İzmir yapan geniş olanakları kadar en önemli unsurlardan biri de insanının “Özgürlükçü yaşam tarzındaki iddiasını” devam etmekteki tutuculuğudur.

Bugün ise büyük ekseriyetle iktidar olan partinin İzmir’e olan “tutkusu ve kazanma isteğinde” bütün bu saydığımız niteliklerin oluşturduğu cazibe yatmaktadır.

Şu andaki durum...

Evet, İzmir’de CHP iktidarı vardır. Muhalefeti tercih eden bir şehir olarak iddialara, bütün gayretlere rağmen inatla CHP’yi ve Sayın Kocaoğlu’nu tercih etmiştir.

Bunu “tek nedeni” özgürlüğüne düşkünlüğüdür.

Bu aynı zamanda “engellemelerle” mücadele etme azminin ta kendisidir...

İzmir’de çok başarılı bir büyükşehir yönetimi söz konusudur. Buna rağmen engellemeler devam etmektedir, pek çok kanuni engeller ortaya atılmaktadır.

Mesela, en son İzmir Kültürpark’ın imarında ve yeniden planlamasındaki gecikmelere ne demeli? Bir yandan STK’lar bir yandan istemezükçüler ve ne yazık ki Ankara, İzmir’e ve İzmirliye sürprizlerini yapmaya devam etmektedir.

“Yeni Fuar” yapılmıştır. Çok başarılı ve güzel. Tabii eskiyen bir alan olarak “Kültürpark’ın” da ıslahı lazımdır. Ancak karşılıklı suçlamalar ve yavaşlamalar gündeme geldiğinde “İzmir Halkı” rahatsız olmaktadır.

Seçimler yaklaşmaktadır.

Evet, birkaç yıl kalmıştır. Ama zaman hızla akıp gitmektedir. Bu arada Büyükşehir, denizde bitmek üzere olan bazı ilave iskeleler kalmıştır. Karada ise “trafik” dev bir problem olarak ortadadır. Tramvay çalışmaları ise bütün hızına rağmen gecikmeleriyle bir kısım sabırsız kesim tarafından dile getirilmektedir.

AB ülkelerinde görev yaptığım yıllarda Londra, Kopenhag ve Roma’da büyük inşa yatırımları yapılırken, öncelikle üç beş ay hep halk bilgilendirilir, toplantılar ve ikazlar yapılırdı. Haliyle artacak sıkıntıların hafifletilmesi sağlanırdı.

Ne yazık ki bizim ülkemizde bakanlıklar ve belediyeler, halkla ilişkilere pek önem vermediklerinden sıkıntılar artmaktadır.

New York Belediye Reisi’nin bir sözünü hiç unutmamam; diyor ki “Bir şehirde seçim kazanmak, trafikteki mükemmelliğe bağlıdır.”

Bir başka neden...

İzmir yaşanacak yerdir ve hayat kolaydır. İnsanları zariftir. Güzeldir. Anlayışlıdır. Gezmesini de tozmasını da çalışmasını da iyi bilir.

Bu ise haliyle biraz “KISKANÇLIĞI” beraberinde getirir.

İstanbul ile arada kıyaslanmaktadır. Bu yanlıştır. İkisinin de kumaşı ve nitelikleri farklıdır. Bunu yapmak yanlış olur.

İzmir'i seviyoruz, bizi çok fazla üzmeyiniz ve dokunmayınız sayın siyasiler. Zira İzmir Ege’nin olduğu kadar Akdeniz’in de büyük ve alımlı incisi olmaya devam edecektir.

Siyasette de, ekonomide de, demokraside de, yaşam tarzında da İzmir “TEK”tir. Tek kalacaktır...

Bütün okurlarımın Kurban Bayramı’nı içtenlikle tebrik eder; sağlık, huzur ve mutlulukla geçecek günler dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

yakup uykutalp

19.09.2017 - 04:31
Yüreğinize sağlık hocam..Teşekkür ederim..
Yazarlar
Website Security Test