Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Risk alalım ama nereye kadar

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gerilim atmosferinden uzaklaşan Türkiye ve dış konjonktüründe pozitif etkisiyle dolar daha önce önemli bir destek olarak kullandığı 3,49 seviyesini aşağı yönlü kırdı.

Doların bundan sonraki destek seviyesi olan 3,44 -3,45 aralığına doğru hareket etmesini beklemek doğru olaraktır. Hali hazırda yukarı yönlü hareket için elimizde yeterli bir gerekçe olmasa da yukarı hareketlerde 3,49 ve 3,52 seviyelerinin direnç olarak çalışabileceğini söyleyebiliriz.

Kredi derecelendirme kuruluşları TL'nin daha da güçlenebileceği yönünde bazı açıklamalarda bulunsalar dahi; iç piyasada fiyat geriledikçe oluşan talebin etkisiyle ve güçlü TL'nin şimdilik ekonomik veriler üzerinde olumsuz baskı yaratma riski sebebiyle ekonomi yönetimi tarafından arzulanmayacağı düşüncesindeyim.

Avroda durum biraz daha farklı görünüyor. TL Avro karşısında Dolara nazaran daha az değer kazandı. Önümüzdeki dönemde Avrupa bölgesinden gelecek açıklamalarla ibrenin Avro yönüne dönebileceğini düşünüyorum. Avro'daki düzeltmenin en fazla  4,03-4,01 olacağı görünüyor. Almanya seçimlerini Avro için dikkatle izlemek gerekecek .

Ons altında Yukarı yönlü hareketin sürdüğünü görüyoruz, Kuzey Kore krizi ve ABD yönetimi kaynaklı sıkıntılar altına talebi diri tutmaya devam ediyor, şimdilik dönemsel bir hareket olarak değerlendirmek ve teknik göstergelere göre hareket etmekte yarar var. Hareketin üst çıtası 1330 bu seviyeye ulaşıldığında veya yaklaşıldığında dikkatli olmak gerekir.

Gram altına gelirsek Altıncılar yine maalesef diyelim, ters köşe oldular ons yukarı hareket ederken doların düşüyor olması yine onlara yaramadı gram altının iyi bir yatırım aracı olmadığını söyleyerek Altın yorumunu sonlandırayım isterseniz.(Bana kızanlar olabilir ama gram altında denklem şöyledir; ABD doları bir ekonomik yada siyasi sorundan dolayı değer kaybedecek ki ons altın talep görsün yükselsin, ayrıca içerde de Türk ekonomisi batacak ki dolar dışarda değer kaybetmesine rağmen TL karşısında değer kazansın . Takdir edersiniz ki bu hiçbirimizin arzu etmeyeceği ve kurulması zor bir denklem.)

Euro dolar paritesi ise 1,19 seviyelerine geldikten sonra bizim yukarda düzeltme dediğimiz hareketine devam ediyor. Henüz Avronun dolar karşısında gücü bariz biçimde görülebiliyor.

Hedef seviye olarak ise , önümüzdeki haftalarda 1,21 seviyelerine doğru hareket etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Aşağıda güçlü destek 1,1725 seviyesi aşağı kırılırsa tekrar değerlendirmek gerekecek.

Borsa İstanbul’a geldiğimizde ise ,''Sen neymişsin be abi'' dedirtecek kadar güçlü görünüyor. Geçen haftalarda yaşanan küçük kar satışlarında gördüğümüz satmak için birbirini ezecek yatırımcılardan ve verilen hisse senetlerin yatırımcı profiline baktığımızda Yerli yatırımcılar kendi borsalarına en az güvenen kesim . Yabancıda tık yok. Maşallah diyelim anlarlarsa.
 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test