Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Küresel ekonominin sorunları

25.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüz koşullarında, ekonomide yaşanan gelişmeler, hayatın birçok alanını doğrudan etkiliyor. Tabii en başta da siyaseti…

Siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmeler arasında, müthiş bir etkileşim var. Bu etkileşim, yalnızca yerel ve ulusal sınırlarla da belirlenemiyor, sınırlanamıyor. Artık her türlü ekonomik gelişme, küresel çapta birçok gelişmeyi de tetikliyor.

Yerel, ulusal ve evrensel gelişmeler iç içe geçiyor. Ekonomiye, sosyal hayata ve siyasete bakarken; küresel gelişmeleri de mutlaka hesaba katmak gerekiyor.

Bu durum, küresel ekonomideki gelişmeleri daha büyük bir dikkatle ve özenle izlememizi, mercek altına almamızı gerekli kılıyor.

İşsizlik

Son yıllarda işsizlik, hemen bütün ekonomilerin ortak derdi. İşsizlik, aynı zamanda göç olayını da tetikliyor. Bir başka açıdan bakıldığında, göç ve göçmen olayının işsizliği artırdığını söylemek de mümkün. Bir bakıma ‘yumurta - tavuk hikâyesi’ gibi…

Bu konuda herhalde en çarpıcı örneği ülkemiz oluşturuyor. Suriye savaşından kaçan milyonlarca Suriyeli göçmenin, Türkiye’nin iş piyasasına, çalışma hayatına yaptıkları etkileşimler ilginç bir örnek.

Bu yılın başında, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sürekli artan işsizlikle ilgili bir rapor yayınladı. Küresel işsizlik rakamının bu yıl 201 milyonu bulması bekleniyor. Bu geçen yıldan bu yana 3,4 milyonluk artış demek. Aslında, gerçeği tam olarak yansıtmadığını düşündüğümüz bu rakamlar bile, işsizlik sorununun küresel boyutlardaki vahametini ortaya koyuyor. Resmi kayıtlara girmeyen rakamların ise çok daha büyük oranlarda olduğu genel kabul görüyor.

Geçtiğimiz haziran ayında gittiğimiz Fas’ta, işsizlik sorununun sokaklardaki yansımalarına tanık olmuştuk. Tabii aynı zamanda, Faslı göçmenlerin, Avrupa’da, kendilerine en yakın ülke olan İspanya’da yarattıkları sorunlara da… İspanyol düşünce kuruluşu Colectivo loe’ye göre, ekonomik kriz öncesi yüzde 16,6 olan Faslıların işsizlik oranı, kriz sonrası astronomik artışla yüzde 50,7’yi buldu (Vıjay Prashad, 9 Temmuz 2017-Birgün Pazar).

Yoksulluk

İşsizlik oranlarının artışı, elbette yoksulluk sorununu büyütüyor. Yoksullukla mücadele bütün dünyanın, küresel ekonominin ortak meselesi haline geliyor. Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde ele alınan yoksulluk ve sağlık konularında, bir rapor hazırladı. Raporda yer alan verilere göre, dünya nüfusunun yarısı, günde 2 dolardan az bir parayla geçinmeye çalışıyor. Günde 1 dolardan az bir parayla yaşamlarını sürdürmeye çalışanların sayısı ise 1,2 milyar. Bu insanlar açlık, hastalık, cehalet ve işsizlik gibi sorunların yanı sıra yeterli gıda, temiz içme suyu ile eğitim, sağlık ve çağdaş enerji hizmetlerinden yoksun yaşıyorlar. 
       
Medyada da yer alan bu raporun verilerine göre; gelişmiş ülkelerde yaşayan yoksul kişilerin sayısı küçümsenmeyecek düzeylerde iken, yoksulluk genellikle gelişmekte olan ülkelerde görülüyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yaklaşık 4,6 milyar insanın, 800 milyonu, normal, sağlıklı ve faal bir yaşam sürmeye yetecek gıda alamıyor. Bu kişilerin 850 milyonu okur-yazar değil, 1 milyarı temiz sudan yoksun olarak hayatını sürdürüyor, 2,4 milyarı ise temel sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Gelişmekte olan ülkelerde her yıl, 5 yaşından küçük 11 milyon çocuk önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Diğer problemler

Elbette küresel ekonomiyi tehdit eden yalnızca işsizlik ve yoksulluk sorunları değil. Belki bu temel sorunlara, göç sorununu, yolsuzluk meselesini de eklemek gerekiyor. Bütün bu sorunların tetiklediği ve etkilediği, sağlık ve eğitim alanlarındaki yetersizlikler ile sosyal yıkımlarda işin cabası!..

Görüldüğü gibi, küresel ekonominin devasa sorunları, çözülemeyen küresel olumsuzluklar birikip, adeta bir yıkıma dönüşüyor. Bu durum küreselleşmeyi de tehdit ediyor ve geriletiyor. Artık ülkeler ve halklar yeni arayışlara yöneliyor.

İşte günümüzde, küresel ölçekte yaşanan toplumsal sancıların temelinde bu gerçekler yatıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test