Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Rifat Hisarcıklıoğlu sahaya çıktı

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Daha önce yazmıştık… İş dünyası önümüzdeki 10 ay en büyük seçim heyecanını yaşayacak.

Önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsalarda seçim heyecanı yaşanacak.

Sonra da ihracatçı birliklerinde… Ancak seçimleri gelecek yılın başında yapılacak olan ihracatçı birliklerinde başkan adaylarının çekişmesinin şimdiden başladığı oda ve borsalarda ise işin sessiz ve derinden yürütüldüğünü de yazmıştık.

Çünkü odalarda önce meslek komitesi seçimleri yapılacak. Bu seçimlerde binlerce işadamı oy kullanacak ve meclis üyelerini belirleyecek.

Başkan ve yönetim bu meclis üyelerinin arasından çıkacak. Meclis üyelerinin iradesi yeni yönetimleri belirleyecek. Şimdiden başkan adaylığını ilan edenlerin kendi komitelerinde çıkmaması için bütün rakipleri yüklenecek.

O yüzden başkanlığa aday olmak isteyenler işlerini sessiz sedasız yürütüyordu ki…

Geçen hafta işler değişti… Üç önemli gelişme oldu… İkisi İstanbul’dan biri Ankara’dan…

HİSARCIKLIOĞLU TURLARA BAŞLADI

Önce Ankara’dan başlayalım… Bugüne kadar sanki oda ve borsalarda seçim yokmuş gibi davranan orta ve uzun vadeli projeleri için çalışmaya devam eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bir anda Anadolu turlarına hız verdi.

Hisarcıklıoğlu’nun Anadolu’ya büyük önem verdiği, TOBB’daki gücünü da Anadolu’dan aldığı biliniyor.

Bu yüzden zaman zaman Anadolu turları yapıyordu. Ancak bu defa farklı oldu.

Kısa sürede farklı nedenlerle çok sayıda odayı ziyaret etti. Ve bazı başkanların sanki arkasında durdu…

Rifat Başkanın son 10 gününe ilişkin kısa bir hatırlatma yapalım…

. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği bir fuarı ziyaret etti.

. Katılımcılarla tek tek ilgilendi. Sıkıntılarına ilişkin detaylı bilgiler aldı.

. Aksaray Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nın açılış törenine katıldı. Başkan Hamit Özkök’ü makamında ziyaret ederek, Meclis üyeleriyle değerlendirmelerde bulundu.

. Sinop Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı Sinop’ta TSO Başkanı Erol Derici’ye istihdama aktif katılım nedeniyle teşekkür etti.

. Bafra Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar ve Meclis Üyeleri ile görüştü.

. Bafra Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Meclis Üyeleri ile sohbet etti.

. Ürgüp ve Akçakoca’da odaların düzenlediği Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı.

 . Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, Ekonomi Zirvesi’nde konuştu.

. Niğde Ticaret Odası ve Niğde Ticaret Borsası tarafından düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı.

. Eskişehir'de fuar kongre merkezi inşaatı ve Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Müzesi'ni (ETOMÜZE) ziyaret etti.

. Ziyarete TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, ETO Başkanı Metin Güler, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mefail Ateş, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan eşlik etti.

Rifat Hisarcıklıoğlu bu etkinliklerde önemli mesajlar veriyor. Yerli otomobille ilgili çalışmaları anlatıyor. TOBB önderliğinde gerçekleşen CERN başarısını anlatıyor. Ve odaların yıldızlı hale geleceğini söylüyor.

Bunların hepsi yeni mesajlar… Yeni hikayeler yazılmasını gerektiğini düşünen iş dünyası bu mesajlarla moral buluyor.

Bütün bu çalışmalar Rifat Hisarcıklıoğlu’nun seçimler için artık sahaya indiğini, oda seçimleri için en üst seviyeden düğmeye basıldığını gösteriyor. Ve bu gelişmeler gösteriyor ki Rifat Hisarçıklıoğlu Anadolu’da oda yönetimlerinin belirlenmesinde isterse çok etkili olacak.

 

 

Deniz Ticaret Odası’nda 3K ittifakı çöktü mü?

 

 Hisarcıklıoğlu ile ilgili gelişmeleri bundan sonra da yakından takip etmeye devam edeceğiz. Gelelim diğer iki önemli gelişmeye… Oda ve borsalarda sessiz ve derinden seçim çalışmaları yürütülürken bir anda denizden farklı bir ses yükseldi.

Tamer Kıran İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanlığı için aday oldu. Ve denizde yıllardır devam eden Kaptanoğlu, Kıran, Kalkavan dengesini bir anda alt üst etti.

Denizde 3K ittifakı denilen sistem yıkılmış oldu. Şimdi her " K" kendi adayını mı çıkacak merakla bekleniyor.

Deniz Ticaret Odası Başkanlığını halen Metin Kalkavan yürütüyor. Kalkavan, Tamer Kıran'a yarışmaya hazır olduğunu ilan etti ve şu noktalara dikkat çekti:

. Tamer Kıran'la etik kurallar çerçevesinde yarışacağım.

Metin Kalkavan başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler vardı…

. Rıdvan Kartal, Sefer Kalkavan, Kaptan Alev Tunç, Ömer Faruk Okuyucu, Tamer Kıran, Süalp Ürkmez, Koray Deniz, Şadan Kaptanoğlu, Erbil Özkaya, Ali Deniz Eraydın

Görüldüğü gibi yönetim 3K’den isimler yer alıyor. Tamer Kıran da yönetim kurulunda yer alan isimler arasında… Şimdi o başkan adayı…

Hatta oda ve borsalardaki ilk resmi başkan adayı… Kıran, bu konuda denizcilik camiasının tüm paydaşlarından destek istiyor.

Tamer Kıran: 1969 yılında İstanbul doğdu. Çok iyi bir Beşiktaşlı olarak bilinen ve bir dönem yönetim kurulu üyeliği de yapan Kıran en başarılı armatörler arasında gösteriliyor.

Halen Deniz Ticaret Odası’nda Meclis Başkanı olan Cengiz Kaptanoğlu’nun bu gelişmeler karşısındaki tavrı ise merak ediliyor.

Cengiz Kaptanoğlu her zaman olduğu gibi bu defa da birleştirici olacak mı? Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bu arada kulislerde dolaşan “Ankara değişim istiyor” fısıltılarının da ne kadar gerçek olduğu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

 

İTO’da MÜSİAD’ın başkan adayı kim?

İstanbul’daki ikinci önemli gelişme İstanbul Ticaret Odası’nda gündeme geldi.

Bir çok gurubun seçim çalışmasını kimsenin ayağına basmadan yürüttüğü bir dönemde Başkan İbrahim Çağlar bombayı patlattı.

Çağlar’ın ortalığı karıştıran açıklamasını herkes farklı tercüme etti. Çağlar’ın şu sözleri öyle yenilir yutulur cinsten değildi.

. Bir seçimi onurunuzla kazanabilirsiniz, onurunuzla kaybedebilirsiniz de. İkisi arasında yüksek değerlilik açısından bana göre hiçbir fark yoktur.

. Bir seçimi arkadan dolanarak, türlü kurnazlıklarla, dava arkadaşlarına kumpas kurarak da kazanabilirsiniz. Kirli oyunlarla girdiğiniz seçimi kaybedebilirsiniz de. Bu ikisi arasında da bana göre değersizlik açısından hiçbir fark yoktur.

. İman ve inançların yansıması olarak yapacağımız tüm seçimler adil ve temiz olsun. Adaylarımız istişare ile belirlensin.

.İstişare süreçleri açık ve dürüst olsun. Yeter ki hak edenler, haksızlık etmeyenler, o koltuğun hakkını onuruyla verenler kazansın.

. Dünyada bulup dünyada bırakacağımız bu mevkilere bizim dünya görüşümüz çerçevesinde sadece ve sadece bir şekilde aday olunur.

. O da tâbi olduğumuz iradenin, yani sizlerin oluşturduğu bu Meclisin iradesiyle gerçekleşir. Bizim anlayışımızda, makamlara aday belirlerken kapalı kapılar arkasında iş çevirmek yoktur.

.Dava arkadaşlarınızın arkasından dolanmak yoktur. Devre dışı bırakmak istediğiniz kişiler hakkında iftira atmak yoktur. Tüm bunlar imanımıza göre ölmüş kardeşinin etini yemek gibidir. Bu, benim çok hassas olduğum bir konudur.

. Dolayısıyla, sizlerle İTO meclis üyeleriyle istişare etmeden adaylığım konusunda bir ifade ağzımdan çıkmamıştır. Çünkü benim sizler adına ne yapacağıma karar verecek olan yine sizlersiniz, yine bu Meclis'tir.

. İftira yayanlar, benim akçeli işlere girdiğimi iddia edenler de aynı kişiler. Ben bu konuda bir tek şey söylerim. Her kim ki iftira atar, o müfteridir. Belgeleriyle konuşması gerekir.

. Koltuk derdine düşüp hakkımda yalan haber yayanlar hesabını bu dünyada da öbür dünyada da verecek.

. MÜSİAD’ın temiz, ilkeli, dürüst üyelerinin çirkin bir oyuna çekilmelerine benim gönlüm asla razı olmaz, olamaz. Bu değerli Meclis önünde ifade ediyorum ki, mertlikle gelmeyen hiçbir makam varsın gelmesin.

Bir önceki seçimde bütün İstanbul Ticaret Odası meclis üyelerinin ortak aday gösterdiği İbrahim Çağlar’ın bu sözleri çok ilginçti.

Bir önceki seçimde ortak başkan adayı olan Çağlar neden bu kadar sert konuşmuştu…

Bütün bunların yanıtlarına ilişkin farklı senaryolar ortaya konuyor.

Mesela MÜSİAD’ın adaylık için 4 isim üzerinde oylama yaptığı ve adayını belirlediği söyleniyor.

Geçen dönem Çağlar’a tam destek veren MÜSİAD, bu defa farklı bir adayla yarışa gireceği konuşuluyor.

Yeni İstanbu Ticaret Odası Başkan adayları arasında adı geçen Ali Kopuz’un da MÜSİAD’ın listesinde olmadığı öne sürülüyor. Yine MÜSİAD’ın başkan adayını komite seçimlerinde zarar görmemisi için sakladığı öne sürülüyor.

Oda seçimlerinde çok tecrübeli bir örgüt olan MÜSİAD’ın bu defa ne kadar belirleyici olacağı da merak ediliyor.


İki döneme takılan başkanlar için yeni umut yeni birlik

Ve ihracatçı birliklerinin beklediği Anayasa Mahkemesi karar açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri yönetimlerinde görev süresinin iki dönem ile sınırlandırılmaması için yapılan itiraz reddedildi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, mahkemenin iptal kararını müspet bir gelişme olarak niteledi.

Zaten Büyükekşi gönlünün iki dönem kuralının uygulanmasından yana olduğunu daha önce ifade etmişti. Peki şimdi ne olacak?

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte 43 birlik başkanı daha iki dönem kuralına tıkıldıkları için yeniden aday olamayacak.

Bu başkanları kurtaracak tek formül yeni ihtiyaçlardan yola çıkarak hazırlandığı iddia edilen yeni birlik sistemi.

Buna göre yeni birlikler kurulacağı için başkanların iki dönem kuralı uygulanacak. İki dönem kuralına tıkılan başkanlar yeni kurulan bu birliklerden yeniden aday olma şansı yakalayacak.

Bu nedenle sektör sayısının 26’den 42 yıl çıkarma çalışmaları bir anda hız kazandı.

Ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu da bu hıza şu sözlerle isyan etti:

-  Şimdi sektör sayısının 26’dan 42’ye çıkarılması ve yeni birliklerin açılarak bir daha seçilme şansı kalmayan başkanlara yeni makamlar yaratılmak isteniyor, bu yanlıştan da bir an önce dönülmeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test