Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Savaş Yasak!..

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

30.3.2008’de yazılmış bir yazı okuyacaksınız, birkaç cümle sonra; doğal olarak garibi kimse dinlemiyor! O zamanlar ne kadar iyimsermişim! Üşenmeden İngilizce, Almanca da yazardım. “Bias” kitabını İspanyolcaya çevirmeye başlayan bir dost da İspanyolcasını yazmıştı. O iyimser yazıda bahsettiğim 10 yıl bitti. Eh, bir on yıl daha bekleyelim, bakalım. İşte o yazı:

Savaş yasak! İsterlerse Politikacılar ve Başkomutanlar güreş yapsınlar.

“Savaş yasak” demekle olmuyor izah etmek lazım. En az okuyan, en geç anlayan insanlar bile anlayacaklar savaşın yasak olması gerektiğini, on veya yirmi yıl içinde! Ben söylediğim için falan da yasak olmayacak tabii; ortak akıl ve sağduyu gerektirdiği için olacak.

En azından “bomba atmak yasak olacak” bir 10 yıl içinde! Bir süre daha ateşli silahları kullanacak kadar zor anlayan bir türüz ama ne yapalım malzeme bu. Başka türlü insanlar yok ve bizim anlamamız gerek! Öyle sinir veya sınır harbi falan da yapmamaları gerektiğini anlayacak insanlar bu süre içinde. En azından bomba falan atarak! İsterlerse Başkomutanlar güreş tutsun, anlaşmazlık olduğunda, biz normal insanlar da gideriz seyrederiz! Biri diğerinin üstüne çıkıp burnunu patlattığında falan onu galip ilan ederiz, olur biter. Atalarımız da öyle yapmışlar uzun süre. Ölen olsa da en azından çevreye zarar vermemiş. Sonra “Silah icat edildi mertlik bozuldu” olmuş.

Evet arkadaşlar, iftihar ediyorum Türkiye’nin diplomasi ile işleri yoluna koyma çabaları ile. Biz köklü devletiz. Bakın küçük ve yeni bir devlet olan İsrael iki askeri rehin tutulduğu için sınır ötesi harekat yaptı! Ama küçük ülke sinirli idi. Ve iyi de olmadı, küçük olmayan ama nispeten yeni bir devlet olan ABD de onlardan özendi ve patlattı bombaları Iraklıların üzerine. Lancet’te çıkan ciddi bir araştırmaya göre 700.000’den fazla insanın ölümüne sebep olarak.

Eminim 10 yıl içinde falan tamamen yasak olacak bu bombalama senaryoları ve en aptal insan da bunu anlayacak.

 

Yok, yok, çok insancıl olduğumuzdan değil, olsa olsa çok insancıl olduğumuza inanan zor anlayan bir türüz. “Ayol insancıllığı” ile idare etmeyi seviyoruz. Bencil olduğumuzdan yasak olacak bomba atmak. Atmosfere çok zararlı olduğundan. 30 yıldır sera etkisi ve hava kirlenmesi üzerine nüfus ve erozyon falan üzerine çalışan bir hemcinsiniz olarak yazayım da anlayan şimdi anlasın, anlamayan 5 yıl sonra. Basit bilimsel gerçekleri anladığımız zaman bencil yaratıklar olarak hep beraber anlayacağız, bomba atacak lüksümüz olmadığını en azından “Dünya” denen yerde.

 

Bomba yasak! En aptallarımız da bunu anlayınca yasaklayacağız insanlık olarak veya hep beraber yok olacağız.  Ne kadar çok insan anlarsa o kadar çabuk bu karara  varacağız. Yok zeki olduğumuzdan değil, bencil olduğumuzdan çabucak anlayacağız. Binlerce yıl atmosferdeki CO2 oranı 250-280 ppm (parça milyonda) oranında kalmış. 1950’lerde 320 ppm’ye varmış. Şimdi 380’lerde ve her atılan bomba ile yükseliyor! Yılda en az “2ppm” yükseliyor ve enerji tüketimimizin de önümüzdeki 10 yıllarda en az iki misli artacağını düşünürsek ki, bunlar gerçekçi öngörüler.

 

“450 ppm” de geriye dönüşü olmayan noktaya geleceğimizi öngörüyor bilim adamları. Bilmem anlatabildim mi? Biraz daha bu konuyla ilgilenin. Bencil olduğumuzdan hepimiz anlayacağız! Önce hanımlar anlayacak ve beylere anlatacaklardır.

 

Neden 500.000 ABD’li Kaliforniya’daki orman yangınlarından evinden oldu sanıyorsunuz?

 

Neden sellerden ve felaketlerden bu kadar insan ölüyor, neden iklim şirazesinden  çıkıyor?

 

Büyük bir oranda insan yapımı olan küresel ısınmadan.

 

“BOMBA YASAK”; fazla zaman kalmadı anlamamız için. Bu küresel ısınmayı şaka falan sanmayın. Türümüz tehlikede. Bomba atan hapse girecek. Belki Bush’un hapse girmesini beklemek safdillilk olur ama 10 yıl içinde bir ABD başkanı bile hapse girmeden bomba atamayacak. Benden söylemesi.

 

*******

 

Yazımı okudunuz, gerçek ortada. Bir 10 yıl daha bekleyeceğiz, anlaşılan; ABD Başkanı’nın “bomba atmaktan hapse girmesi” için!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test