Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elektronik atıklar?!.

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Evlerimizdeki aletlerin, her gün bir üst modeli piyasaya sürülürken, biz tüketiciler de bozulan aletlerimizi onartmak yerine yenilerini almayı tercih ediyoruz. Peki, bu eskiyen elektronik aletler nereye gidiyor?

Teknolojinin hızla ilerlemesi bir yandan günlük işlerimizi kolaylaştırıyor, bir yandan da istenmeyen bir "elektronik atık" sorununu oluşturuyor. Tüm dünya artık evsel atıklarını geri dönüştürmenin yanında, elektronik atıklarını da geri dönüştürüyor. Çünkü bu atıklar, çevreye zarar vermekle kalmıyor bir yandan da ülke ekonomisine inanılmaz zararlar veriyor.

Elektronik atık, Türkiye’ de çok yeni bir kavram. Aslında son 5-6 yıl içinde adı duyulan ve işlenen bir konu.

Kullanıcısı için kullanım değeri kalmayan ya da kullanılmaz durumda olan hasar görmüş, bozuk, kırık, tamir edilemez olarak görülen elektrikli ve elektronik cihaz ve aletlerin tümüne "Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE )" denilmekte olduğunu tahmin etmek kolay!

Cep feneri, walkman, CD çalar, fön makinesi, su ısıtıcıları, her türlü beyaz eşyalar, bilgisayar parçaları v.b gibi aklımıza gelebilecek tüm elektronik eşyaları bu atıklar içinde sayabiliriz.

Peki, bu kullanım ömrünü tamamlamış elektronik atıkların, Belediyelerin kurduğu "AEEE Atölyelerinde geri dönüşüme kazandırıldığını kaçımız biliyoruz?

Ayrıca bu elektronik Ekipmanların geri dönüşümü sağlanamadığı takdirde, bazılarının kurşun, berilyum, baryum ve cıva gibi çevre ve insan sağlığını tehdit eden toksit maddeler içermekte olduğunu, mesela bilgisayar monitörleri ve televizyonların yaklaşık 4 kg kurşun içermekte olduğunu, iç yüzeydeki kaplamalarının ise tehlikeli atık sınıfına giren fosfor içermekte olduğunu hiç duymuş muydunuz?

Bütün bunların toprakta ciddi bir kirliliğe neden olduğunu, belki de yediğimiz bitkisel ve hayvansal gıdalarla vücudumuzda bir takım değişimlere, hastalıklara yol açtığını tahmin etmenin ise zor olmadığı ortada! Çünkü bunların yok olması, yüzlerce binlerce senelik süreçleri gerektiriyor.

AB uyum süreciyle birlikte ülkemizde 22 Mayıs 2012 tarih ve 28300 sayılı "Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü (AEEE) “Yönetmeliği de uygulamaya girmiştir. Yine bu yönetmeliğe göre bu atıkların konut ve işyerlerinden sağlıklı bir toplanma sistemi ile toplanıp taşınması ve "Atık Getirme Merkezleri"nin kurulması, yerel yönetimler için bir zorunluluk haline gelmiştir!

Bu böyledir de bunu başarı ile uygulayan kaç belediye vardır diye sorarsanız, işten onu cevaplandırmam çok güç!

Tanıdığım ve bilgisine güvendiğim Geri Dönüşüm Derneklerini aradım; onlar da bana ne yazık ki- bir iki şehirdeki örnek uygulamaların dışında-farklı bir isim veremediler.

İşte böyle! Denetimi yapılmayan bir işin, akıbeti de meçhul kalıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test