Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ülke imajı ve Türkiye tanıtım grubu

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küreselleşen dünyada bir ülkenin dış algısı giderek daha önemli hale gelmekte, ekonomik ve siyasal ilişkilerini doğrudan etkilemektedir. Ülkemizin bu alandaki görüntüsünün bir süredir bozulmaya başladığı da bilinmektedir. İşte bu nedenlerle, uzun yıllardır farklı tanıtım gurupları aracılığı ile yürütülen ihraç ürünleri tanıtım faaliyetlerinin tek bir elden koordine edilebilmesi için Türkiye Tanıtım Grubu adı altında yeni bir oluşuma gidilmiştir. Ana amaç, ülkenin imajını yükselterek, Türk malı algısı yaratmak ve böylece ihraç ürünlerine yeni pazarlar bulabilmektir. Grubun, Ekonomi Bakanlığı’nca belirlenen ihracat politikaları ve stratejiler çerçevesinde faaliyet göstereceği ve kadrosunun Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı bürokratlarından oluşacağı anlaşılmaktadır

Aslına bakarsanız, ülke imajının yükseltilmesi sadece ihracat sektörünü değil, yatırımlar ve turizm dahil diğer birçok alanı da ilgilendirmektedir. Dolayısıyla diğer kamu ve özel kuruluşların katkılarına ve işbirliğine ihtiyaç duyulacaktır.

Konuya önce ihracatımız açısından bakalım. Bu konudaki tanıtım için öncelikle içeride alınması gerekli, önlemler vardır. Yüksek teknoloji içermeyen ürünlerin rekabet şansı giderek kaybolmaktadır. Bu tür ürünlerin özellikleri, gelişen iletişim teknolojileri dikkate alındığında zaten bilinmektedir. Maliyet azaltıcı, rekabet gücü kazandırıcı, dış talebin gelişmesine paralel olarak sürekli yenilenen teknoloji üretimine ihtiyaç vardır. Arz, fiyat ve kalite istikrarı gereklidir. Satış sonrası hizmetler ile anlaşmazlıkların çözümünde uluslararası hukuka riayet gibi kuralları benimsemek lazımdır. Bunlar olmadan tanıtım faaliyetlerinin etkisi sınırlı kalacaktır. Ülke algısının olumsuza dönüşmesi elbette ihracat ve ithalat faaliyetlerine doğrudan bir etki yapmayacaktır. Ancak yine de bazı çekincelere ve farklı tercihlere yol açabilecektir. Ülke markası oluşturulmalıdır. Bütün gelişmelere rağmen Çin malları halen kalitesiz ve güvensiz, Alman malları ise sağlam ve güvenli olarak bilinmektedir. Yurt dışında mağazacılığın ve çeşitli dağıtım kanallarına girişin teşviki esas olmalıdır. Yurt dışındaki fuarlar ve yurt içindeki Uluslararası nitelikteki fuarlar ihraç mallarımızın tanıtımı için vazgeçilmez etkinliklerdir. Bu alandaki teşvikler anlamlı hale getirilmelidir. Bürokratik yapıya bağlanmadan önce, uluslararası ekonomik ve ticari alanlarda çok başarılı hizmetler vermiş olan DEİK eski etkin yapısına kavuşturulmalıdır. Yurt dışındaki Müşavirlerimize gittikleri ülke göz önünde tutularak tanıtım eğitimi verilmeli ve sonuçları denetlenmelidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ülke imajı sadece ihracatımızı etkileyen bir unsur değildir. Ülkeye gelecek doğrudan yabancı yatırımcıların kararlarını etkileyen ana faktörlerden biridir. Yabancı yatırımcı gideceği ülkede ekonomik ve siyasi istikrar, sık sık değişmeyen bir mevzuat, uluslararası nitelikte ve hızlı çalışan bir hukuk sistemi, kalifiye eleman ve doğal olarak karlılık istemektedir. Tanıtım Grubu, ülkedeki yatırım ortamını da çalışma konuları arasına almalıdır. Sonuçta bu yatırımlarını birçoğu mal ve hizmet üretimi ve ihracatına yöneliktir. Bu çerçevede, ülkemizin henüz tam anlamıyla yürürlüğe koymadığı Proje Bazında Teşvik Sistemi’nin sağladığı avantajlar yabancılara anlatılmalıdır.

Ülke imajının doğrudan etkilediği bir diğer alan turizm sektörüdür. 2015 yılında ülkemize 36 milyon turist gelmiş bu rakam 2016 yılında 25 milyona gerilemiştir. Bu yılın ilk 6 ayında gelen turist sayısı ise 12 milyon civarındadır. Yabancıların kişi başına yaptığı harcama ise

2015 yılında 715 dolar, 2016 da 633 dolar ve bu yılın ilk yarısında 570 dolardır. Yani turist yapısında da olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. Turist sayısındaki azalmanın ana sebebi, dış algıdaki kötüleşme ve güvenlikle ilgili olarak yurt dışında yaratılan olumsuz havadır. Tanıtım Grubu, bu algıyı da tersine çevirici çalışmalar yapmalıdır.

Ekonomi Bakanlığı ve TİM’in oluşturduğu Tanıtım Grubu’nun çalışma konuları arasında doğrudan yabancı yatırımlar veya turizmin olmadığını biliyorum. Ancak mesele ‘ülke imajı’ olunca konuların birbirlerinden kolayca ayrılamayacağını da biliyorum. Dolayısıyla imaj konusunda daha farklı ve kapsamlı bir oluşumun gerekli olduğunu düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test