Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla İskele Sahili ve vapur!..

4.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kum denizi plajı düzenlendi. Epey masraf ile güzel bir sahil şeridi oluştu. Halk istifade ediyor.

Fakat? “Mülki erkan” yanlarında koruma olmadan ortalarda dolaşmadığından olacak farkında değiller. Gelin akşam saat 22’de veya sabah 07’de oralarda tek başınıza yürümeye kalkın bakalım. Sürü halinde köpekler. Ve tabii kulaklarında küpe de olsa ve insanların çok olduğu saatte sakin ve uyur hâlde bir kenarda yatsalar da gece vakti tabiatları ve sürü güdüleri gereği tek tük insan görünce sarıyorlar.

Köpeklerle ayni plajı kullanmaktan tiksinmeyen insanlar oldukça, plaj büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor ama bu plaja köpekler pisledikçe en azından yabancı ve para harcayacak turist gel – mez!

Bu yaz vakti serinlikte bu güzel şeritte tek başına yürümek de Urla’da yaşayan insanların hakkı değil mi?

“Doğayı anlamak gerek. Sokaktaki kedi ve köpekler insanların parazitleridir, doğal süreç içinde oluşan bir popülasyon değildirler!”

Hep ayni hikaye, bisiklet binen çocuk ısırılır. Sabahın saat dokuzunda meydanda bir köpek, Sini Börek önünde bir yayaya dişlerini gösterir. Gece saat 23’de bisiklet ile bir insan tam belediyenin önünde ısırılır. Veya işçiler erken ve geç saatlerde ancak grup olarak sokaklarda dolaşabilirler.

Araba ile geçenler, yürümeyenler veya koruma ve şakşakçıları ile yürüyenler bu olaylara bizzat şahit olamazlar. Çocuklar serçe göremez olurlar çünkü avcı tabiatları gereği kediler küçük kuşları ve sincapları avlarlar. Sadece martı ve karga, bir de güvercin bilen nesiller yetiştiriyoruz farkında mısınız?

Vapur İskelesi…

Urla’ya vapur iskelesi Pier ile Migros arasına sıkış tepiş yapıldı, sonra “Mayıs ayında seferler başlayacak” dendi. Sonra bayram sonrası. Sonunda başladılar. Bana sorarsanız Vapur iskelesi için seçilen yer çok doğru değil. Er veya geç taşınacaktır o daracık yerden. O iskele de barınağın, belediyenin istifadesine sunulacaktır.

Bir kere araç park yeri yok İzmir’e gidecekler için. Günü birlik İzmir’den gelecekler için ise tuvalet yok. En yakın halka açık tuvaletler İskele Camiinde. Sahildeki esnaf ise ya tuvaletlerini paralı hâle getirecek, müşterileri haricinde ya da girenleri önleme durumunda kalacak.   Ki son derece sevimsiz bir ilk izlenim Urla’ya gelenler için.

Halbuki güzel binaları olan Balıkçı kooperatifinin balıkçı kantoru yapılan yerinin yanına iki portatif tuvalet koyabilir belediye. Tasarlanan araç park yerlerine de tuvalet koymak gerek.

Esas iki daha uygun yer var İskele için, şu an kapalı olan Cumhur Kaptan’ın mekanı ve en uygunu ise kanaatimce Karantina Adasına giden yolun Doğu tarafı. İnsanlar Bay Balıkçı’nın veya Kocasahil – Kum Denizi’nin park yerlerine araçlarını park edebilirler. Biraz kum, vapur için güzergah açmak üzere, örneğin mavnalarla Güzelbahçe sahiline taşınabilir ve bu da Kumsahili’ndeki plajın bir kısmına yüzme amaçlı girilmesi için bir alan da açarak plajın kalitesini arttırır. Hem de İzmir - Urla vapur yolu epeyce kısalır.

Biliyorsunuz jeologların çalışmaları, Ada Köprüsünün altına daha fazla menfezler açılması gereğini ortaya koydu.   Biraz da dost kazanmak için bir cümle yazayım da en azından “Çok düşman, çok onur” Alman Atasözünün gerçek olup olmadığını deneme şansım olsun: bu tür kararlarda araştırmalardan faydalanmak iyidir. Tüm kararları bu ve benzeri araştırma yapanlara bırakmak ise yöneticilik değildir. Sadece bilimsel yaklaşıma kalsa memur bilim insanları 2374 yılına kadar araştırma planlarlar kendi zaviyeleri ve gereksinimleri ve egoları gereği. Yöneticilik ise olan durumdan vazife çıkartmak, şu anki bilimin göstereceği istikamette karar verebilmektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test