Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’de tarım atılımı

28.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in Karaburun ilçesinde 7. Kırkım Şenliği, Temmuz ayı başında, Bozdağ yayla köyü Kavaklıkuyu mevkiinde düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Karaburun Belediyesi ile birlikte düzenlediği şenliğin amacı yöreye özgü kıl keçisini koruyarak yaşatmak. Şenlikteki hava, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun “yerelde kalkınma” siyasetinin güzel bir yansıması idi.

Bir yanda köylüler kıl keçilerini kırpıyor, bir yandan da sahneden yansıyan ezgilerin coşkusuyla yerel danslar oynanıyordu. Bir yanda, çevre köylülerin ürünleri satılıyor, bir yanda da İBB’nin gençlerden oluşan ekipleri çocukları eğlendirmek için mutlu bir çaba içinde uğraşıyordu. Yüce bir çınarın gölgesindeki katılımcılar, keçi ve peynir ile ilgili yarışmaları merakla izliyordu. İBB’nin “Grand Plaza” şirketinin hazırladığı oğlak eti kavurması, pilav ve keçi sütünden dondurma içeren ikram da çok hora geçti.

Yerelde Tarım ve Hayvancılıkta Kalkınma

Törende konuşan Karaburun Belediye Başkan Ahmet Çakır, yörede yüzyıllardır imece usulü ile kırkım yapıldığını, kendilerinin de bu geleneği yaşatmaya çalıştığını vurguladı. Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım ihracatında dünyanın ilk 10 ülkesinin, aynı zamanda en kalkınmış ülkeler olması elbette tesadüf değil. Hepsinin ortak noktası kalkınma hamlelerini yerelden başlayarak ulusal ölçeğe taşımaları. Biz de Karaburun Belediyesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile el ele vererek bu kalkınma hamlesini öncelikle yerelde gerçekleştiriyor, üreticilerimize her türlü desteği veriyoruz.”

Jüri Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı da, nüfusumuz 40 milyon iken, kişi başına 2 adet koyun ve keçi düşerken, nüfusumuz 80 milyona dayandığında, 3 kişiye bir küçükbaş hayvan düştüğüne dikkat çekerek, bu durumun vahim bir tablo oluşturduğunu belirtti. Kaymakçı hocanın vurguladığı gibi, kırpılan keçi kıllarından tekstil üretiminde yararlanılmaması da başka bir eksiklik.

Zor Seçim

Yarışmada, jüri üyeleri en güzel teke, keçi ve oğlağı seçmekte çok zorlandı. Yarışma sonucunda Hamza Balaban’ın tekesi, İsmail Acar’ın keçisi ve Hasan Çetinkaya’nın oğlağı birinci seçildi. İBB, 1. tekenin sahibine 2 keçi, 1. keçinin sahibine 2 teke, 1. oğlak sahibine de 2 oğlak armağan verdi. 

Yöreye özgü “kopanisti” peynirinin öne çıktığı peynir yarışmasında, 1. Necla Arıcı,   2. Hülya Arık, 3. Binnaz Şişman oldu.

Tarım ve Hayvancılık Atılımı

İzmir’de “kırkım şenliği” gibi kırsalda birçok etkinlik yapılıyor. Bu çabalar da, tarımda İzmir’in Türkiye ortalamasının 2,5 katı bir büyüme elde etmesine katkıda bulunuyor. Başka önemli bir gösterge de, tarımsal alandaki işgücündeki değişim.

Türkiye çapında, tarımsal istihdam gerilirken, İzmir’de tam tersi bir gelişime tanık oluyoruz. Köylerde yaşayanlar, Büyükşehir’in verdiği desteklerle köyü terk etmek bir yana köyde kalmak, hatta köye dönmek eğilimi gösteriyor.

İBB, son 10 yıl içinde, sözleşmeli üretimle alım yapılan kooperatiflere 270 milyon TL’ye yakın ödeme yaptı. Alım yapılan kooperatiflerin cirosu son 10 yılda yaklaşık yüzde 700 arttı. Üretim kooperatiflerinin üye sayısı yüzde 160 arttı.

İBB alımlarının desteğiyle süt üretimini 10 yılda yüzde 500 artıran TİRE Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın göreve yeni başladığı gün şunu vurguladı:

“Türk tarımında enfeksiyon var, ancak bugüne kadar aspirinle iyileştirilmeye çalışıldı. Sayın Bakanımız doktor olduğu için enfeksiyona karşı aspirin değil antibiyotik kullanılması gerektiğini çok iyi biliyor. Türk tarımı için antibiyotik kooperatifleşmedir. Şirket tarımcılığı anlayışından vazgeçilmelidir. Küçük aile işletmeleri kooperatif çatısı altında birleştirilerek sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde Anadolu’nun yapısını bozmadan üreticinin yerinde üretmeye ve yaşamaya devam etmesini sağlayabiliriz” dedi.

Doğru söze ne denir? Umarım Urfa’nın başarılı eski Başkanlarından Sayın Fakıbaba bu uyarıya kulak verir; giderek İzmir’de İBB’nin başarılarını yurt ölçeğine taşıyacak önlemler alır. Böylece tarımda ithalat değil üretim artar.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test