Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ne verirsen onu alırsın

28.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Toplumda insanlar ekonomik durumlarını düzeltmek için çalışır çabalar. İşler yolunda giderse ve parayı bulursa kişi kendini kurtarmış olur. Toplumsal kalkınma ve refahın artması, genele yayılması, teknolojinin gelişmesi, kısaca gelişmiş ülke olmak; bireysel çabalardan çok bir sistem meselesidir, sistemli olmayan bireysel çabalar ülkede kalkınmışlığa yol açmaz. Parayı bulan bireysel girişimci lüks tüketime yönelir kendini rahat yaşama alıştırır ve kazanımlarını verimsiz alanlarda değerlendirme yoluna gider.

Gayrimenkul ticareti, mülk alıp gelir sağlama gibi birbirinden verimsiz işlere giren pek çok para sahibi tanırım.

Bir dostum Mardinli çalışanıyla birlikte sohbet ederken sizin yerinizi Suriyeliler alıyor dedi. Kadifekale’den İzmir’in farklı semtlerine geçişler var midyecilik ve diğer işlerden işadamı statüsüne geçiş yaptılar diye anlattı.

Gayet normal dedim senelerce geldikleri uzak memleketlerinden en güç işlerde çalışarak kendilerine bir yer ve ekonomik bir imkan sağladılar ve yükselen statülerini farklı alanlardaki faaliyetlerle sürdürürken, boşalttıkları alanları dolduracak kesim Suriyeliler olacaktır. Çünkü parayı bulmanın insana bazı imtiyazlar sağladığı düşünülür (yükümlülük getirdiği pek düşünülmez) ve bir toplumda alt düzey görünen işlerin yapılmasına daima ihtiyaç vardır.

Bireysel çabalar parayı bulup adı zenginleşme olmasa dahi kendini güvende hissedecek bir statüye döndürülebildiğinde, çalışanların farklı beklentileri olmaları doğaldır ancak bireysel haklı taleplerin ülkenin birikim ve üretim açığına çözüm olması mümkün değil.

Malum temmuz zam dönemi bir fabrikada işçiler zam istemediklerini bunun karşılığında cumartesi çalışmak istemediklerini yönetime ilettikleri; bana anlatılınca, kafam karıştı bu ülke işsizlikten kırılanların ülkesi değil miydi insanlar'' iş, iş, bir yudum iş diye kıvranmıyor muydu?”

Hayır, artık kazın ayağı öyle değil, neiş olursa yaparım abi, dönemi bitti. Şu şu şartlar olursa çalışırım dönemi başladı hele birde azıcık vasıflıysa arkadaş, liste uzar gider aklınız şaşar.

Bu sebepten değil mi belediyede işe girmek için kırk takla atıp araya hatırlı adamlar koyup kendini istihdam ettikten sonra ''ben bilmem kaç milyonluk vapur kullanıyorum arkadaş üç bin liraya çalışılır mı bu devirde'' deyip denizler şehrinde milleti neredeyse deveye binmeye mecbur edecekler.

Sevgili kardeşim haklısın ama sen haklısın diye bu millete yaptığınız adalet değil.

Piyasalarda Değişen Birşey yok
Dolar daha önceden bahsettiğimiz gibi dar alanda paslaşmasına devam ediyor. FED’in faiz artırımına bu toplantıda da yer vermemesi şimdilik pozisyonunu korumaya devam edeceği anlamına geliyor.

Avro güçlü duruşunu sürdürüyor ve bu pozisyonu bir süre daha sürdürecek gibi görünüyor, paritede oldukça iyi bir yere geldi, son iki buçuk yılın zirvesinde bulunuyor.

Borsa da bir benzetme vardır. Derler ki borsalar uçaklara benzer havaalanından yükselirken baş tarafı yukardadır, inişe geçmeye başladığında ise baş aşağıda kıç yukarıdadır. (Baştan kasıt bst 30-50 hisseleridir, kıç ise bütün adı sanı duyulmamış mali yapısı sıkıntılı kenar hisseleri )

Affınıza sığınarak söyleyebilirim ki Borsada bütün (kıç) kağıtları son derece hareketli ve yükselmekteler. Benden söylemesi…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test