Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Deprem korkusu

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz hafta Pazartesi öğleden sonra Ege Denizi'nde 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Manisa, Aydın gibi pek çok ilde paniğe neden oldu.

Neden panik? İçinde bulunduğumuz binalara güvenmediğimiz için... Sallanmanın nedenlerini bilemediğimiz için... Depremin nedenlerini bazı safsatalara bağladığımız için... Yer sarsıntısını  “Tanrının günahkâr kullarını cezalandırması” (!) olarak gördüğümüz için... Bir yanda kadercilik, bir yanda cehalet, el ele bilimi dışladığımız için...

Deprem tehlikesi

Oysa nüfusun yüzde 92’si deprem tehdidi altında yaşayan güzel bir ülkede yaşıyoruz. Şurası da bir gerçek ki, dünyada deprem tehdidindeki bölgelerin çoğu doğal güzelliklerle, bereketli topraklarla çevrilmiş durumda; buna doğadaki hareketlilik neden oluyor. Dolayısıyla ya depremle yaşamayı öğrenecek ya da bu diyardan gideceğiz. Bu diyardan gitmek “enayilik” olacağı için geriye depremle yaşamayı öğrenmek kalıyor.

Son depremde 11 yaşındaki torunum evde yalnızdı. Korkmuş yavrucak tabii. Ama babaannesi ona akıllı telefonu ile deprem ile bilgiler yollayıp, bilgi verince yatıştı. Kendi çapında “depremle yaşamak” yolunda ilk deneyimini geçirmiş oldu.

Eğitimin rolü

Büyük Marmara depreminden sonra, halka, özellikle de öğrencilere “depremlerin oluşumu”, “deprem sırasında alınması yararlı önlemler”, “depreme dayanıklı yapılar”, “kurtarma çalışmalarının esasları” gibi konularda bilgiler aktarılmaya başlanmıştı. Bu konuda başta rahmetli Prof. Dr. Ahmet Işıkara olmak üzere değerli bilim insanları, eğitimciler, meslek odalarının yöneticileri çeşitli toplantılar düzenler, halkı bu konuda bilinçlendirmeye çalışırdı.

“1995 Büyük Hanşin” depreminden sonra Kobe’de depreme neden olan fayın çevresinde kurulan “bilgilendirme merkezi”ne gittiğimizde hayran kalmıştım. Tesisin eğitici niteliğinin yanı sıra genç yaşlı Japonların otobüsler ile akın akın buraya gelişini şaşkınlıkla izlemiştim.

Zaman geçti, işler tavsadı. Eğitici toplantılar bir yana bırakıldı. Halkı da içine alan tatbikatlar yapılmaz oldu. Uyarılar azaldı. Depremi, ilkel insanoğlu gibi, doğal olaylara değil de “Tanrısal güçlere” bağlayan anlayış toplumsal ortama egemen oldu. Yılmaz Özdil’in depremle ilgili bir yazısında yazdığı gibi “cami yaparak Allah’ın gözüne girebileceğini düşünen hırsız dindar zihniyet” idi bu!

Bilimsel açıklama

Oysa bilim bu sallantıları başka türlü açıklıyor. İşte son depremle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’in “Ege’de Son Söz” sitesindeki açıklamaları:

“Bu fayın 2014 yılında da deprem ürettiğini biliyoruz. Yine aynı bölgede belirli bir kırılma gerçekleşmiş, 5 büyüklüğünde bir deprem oluşmuştu. Bu sefer fayın tümü kırıldı. Tümünün kırılması durumunda 6.0 ila 6.4 büyüklüğünde deprem üretmesi bekleniyordu…

Çanakkale Ayvacık, Manisa ve Midilli depremlerine baktığımızda normal fay dediğimiz, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda bulunan fay sistemi üzerinde gerçekleşmiş durumda. Bu fay sistemindeki segmentler birbirini tetikleyecek şekilde deprem üretiyor diye düşünüyoruz."

İşte bilimsel açıklama böyle olur. Prof. Sözbilir, yüksek katlı binalara salınım-ölçer sensörlerin yerleştirilerek bilgilerimizin geliştirilmesini de öneriyor ki, deprem yönetmeliğinde zorunlu tutulan bu konunun denetlenmesini Valiliğimizden bekliyoruz.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının son depremle ilgili attığı “tweet” sosyal medyada olay yarattı. Şunu yazmış Başkan: “Deprem merkezi civarında seyreden sismik araştırma gemisi var mıydı? Varsa gemi hangi ülkeye ait?”

Bir internet kullanıcısı şöyle dalga geçiyor bu tuhaf soruyla. “Katar meselesi ile bağlantılı olabilir”. Bir diğerinin yorumu ise daha ilginç: “İzmir gibi seküler bir ilde vuku bulduğuna göre, bu işin altında kesinlikle Suud’lar vardır”.

Saçmalamaya dalga geçerek verilen cevap yerine oturmamış mı? Bu cevabı arayan düşünsün.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test