Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alkışlar İKSEV için

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugün 50 yaş üstündeki müzikseverler, gün batımına yakın Efes antik tiyatroya telaşlı gidişleri, muhteşem bir müzik ziyafeti sonrası gece yarısı hiç yorgunluk hissetmeden geri dönüşleri çok iyi anımsar. Müzikseverleri Efes’e çeken mıknatıs İzmir Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı kısaca İKSEV’in düzenlediği “İzmir Festivali” konserleri idi. Koşarcasına giderdik, yıllardan günümüze kalan mermerler üzerine ilişmeye…  Ray Charles, Joan Baez, Elton John, Sting, Chick Korea, Kiri Te Kanawa, Katia Ricciarelli, Mikis Theodorakis, Zülfü Livaneli gibi ünlü sesleri, Zubin Mehta, Sir Simon Rattle, Riccardo Muti, Lorin Maazel, Yuri Temirkanov gibi ünlü şeflerin yönettiği I Musici, Berlin Filarmoni, Royal Filarmoni, Viyana Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni gibi dünyaca ünlü orkestraları dinlemeye… Güzel günlerdi onlar.

Sonra antik tiyatroda konser düzenlenmesi ilk önce yasaklandı, sonra en aza indirildi. Gerekçe: Yaklaşık 2 bin yıllık bir yapı olan tiyatronun “cavea”sında Avusturya kazı heyetince mikro çatlakların saptanması. 2010 yılına kadar kazı Başkanlığı yapan Friedrich Krizinger bir sohbetimizde, aşırı yüklenmenin, ayrıca yüksek bas seslerin çatlakları genişleteceğinden kaygı duyduklarını söylemişti.

Ender konserlerden birisi

İKSEV’in çalışkan, çalışkan olduğu kadar girişken Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, bu yılın ender konserlerinden birisini Efes Antik Tiyatroya yerleştirmeyi başarmış her şeye rağmen. Uluslararası çapta kıvanç kaynağımız Fazıl Say, şef Ola Rudner yönetimindeki Viyana Oda Orkestrası eşliğinde Mozart’ın K414 sayılı piyano konçertosunu çalacak o muhteşem atmosferde. İzmir içinden ve dışından tüm müzikseverlerin 20 Haziran Salı akşamı koşarak Selçuk’a gideceklerinden eminim.

Bu yıl 31. yılını kutlayan İzmir Festivalinde daha neler var? Tümü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Konser salonunda olmak üzere, “Ege Üniversitesi Devlet Türk Mûsıkîsi Konservatuvarı Klasik Türk Müziği Korosu”, çok yönlü piyanist olarak tanınan Polonyalı Pawel Kowalski, “Gershwin Quartet & Giora Fiedman”, “Kontrbasla Dans”.

Sanatseverler, 1 Haziran Perşembe akşamı başlayan Festivalde bugüne kadar, ünlü İzmirli besteci Ahmed Adnan Saygun’un 110.  doğum yıldönümü dolayısıyla “Yunus Emre Oratoryosu”, İspanyol “Dani Pannullo Dans Tiyatrosu”, İzmir Devlet Tiyatrosunda Necati Cumalı’nın “Bir Küp Altın (Gömü) oyunu, “Altı & Bassi”, “Nigel Kennedy Hendrix Çalıyor” gibi etkinlikleri izlediler.

Afiş yarışması

Festival yöneticilerinin son yıllara damgasını vuran bir girişimi de tanıtım afişlerinin yarışma ile seçilmesidir. “Kırmızı karagöz balığı üzerinde dalgalanan sanatçının” tasarımcısı Özlem Yılmaz. Halen Atatürk Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi olan bu genç yetenek, Ege’nin turkuaz dalgalar üzerinde hareket eden sanatseverleri ve sanatçıları iyi tanımlamış. Renkli bir imge çıkmış ortaya.

İzmir tarihi boyunca, özellikle yakın tarihinde sanat etkinlikleri ile öne çıkmış bir kent. Bugün de güçlü sanat okulları var ve buradan mezun olan genç sanatçılar ülke çapında ses getiriyor.

AASSM konser salonunun yanı sıra, “zebaniler” devreye girmez ise, Türkiye’de “opera olarak yapılacak ilk bina” olma özelliği taşıyan “İzmir Opera Binası” bittiğinde İzmir’in gücünün yeni bir simgesi olacak.

İzmir’in sanat ortamına yaptıkları katkılardan dolayı başta İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper olmak üzere özveri ile çalışan mesai arkadaşlarına teşekkür borçluyuz ve kendilerini yürekten alkışlıyoruz.

NOT: İzmir sanat yaşamından söz ederken sinema alanında çaba gösteren Karaca Sinemasının işletmecisi Serdar Arslan’ı da anmak isterim. Kendisi de bir sinema düşkünü olan Arslan, Karaca Sinemasını 2 salona bölerek, “Başka Bir Sinema” programı ile İzmirlilerin başka salonlarda buluşamayacakları sanatsal yanı yüksek filmler oynatıyor, Yaz boyunca da açık kalacak olan salonların programlarına “Başka Bir Sinema” adıyla internet üzerinden erişmek mümkün.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test