Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla’nın kavşakları

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla Meydanı’na Urlalı filozof Anaksagoras’ın heykeli Haziranın 17’sinde dikiliyor. Her belediye başkanının ismi, caddelere,  sokaklara verilmişken biraz ayıp oluyordu Ay’da büyük bir kratere ismi verilen bu doğa bilimlerinin atasının, Urla’da anılmaması! 17 Hazirandan sonra, Urla Meydanın alt tarafında Halk Bankası’nın olduğu kavşağa bakarak oturacak, artık! Urla Felsefe Günlerinin kitabı da basıldı; Urlalı kitapçılardan alabileceksiniz umuyorum.

Urla’nın da üç ünlü kavşağı var, resmi isimler bir tarafa, halk arasında İskele Kavşağı, Kuğulu Kavşak ve Jandarma Kavşağı diye biliniyorlar. Halk arasında bu isimler artık yerleşti.

Gelin hemşerimizin  heykelinin baktığı kavşağı da Halkbank Kavşağı, Dolu Kavşağı, Balım Kavşağı gibi dükkan isimleri ile anacağımıza hep beraber “Felsefe Kavşağı” diyelim!

“Felsefe Kavşağı” derken, haydi biraz şu döner kavşak işine değineyim. Döner kavşak yapmaya meraklı karayollarımız ve şehir plancılarımız var. Yerli yersiz, uysun uymasın, bir sürü döner kavşak. Sadece Urla’da da değil, tüm Ege’de, Ankara’da, Karadeniz’de, Güneydoğu Anadolu’da!

Çeşmealtı Kavşağı’nda örneğin bir de ek tabela koyma gereği hissedilmiş; “Kavşakta olana yol ver” diye. Halbuki her sürücü ehliyeti sahibinin bilmesi gereken bir şey!

Anlaşılıyor ki, İşin güzel tarafı “döner kavşakta kimin yol hakkı olduğunu” da bilmiyoruz. Uluslararası kurala göre, “Kavşakta olanın kavşağı boşaltabilsin” diye yol hakkı vardır! Genelde bizde “ana yol baba yol” kuralı işliyor, uluslararası kurallara aykırı olarak! Eski Çeşme yolu buna bir örnek. Gereksiz bir sürü döner kavşak. Saçma sapan akıl ve mantık dışı ve “döner kavşakta olanın yol hakkı olduğu” kuralı tabii ki işlemiyor.  Felsefeden bahsederken gelin dikkatli sözcükler seçelim ve zarif olmaya gayret edelim. Aptalca (Korkarım en uygun betimleme bu! Beyinsizce, salakça falan demek ayıp olabilir!) evet aptalca   yapılan bu kavşaklar sayesinde trafik yavaşlıyor. Tehlikeli darboğazlar oluşuyor.

Bu kavşakların kaldırılması ve yerlerine sola dönüş şeritleri konulması yolu hem hızlandırır, hem de daha güvenli kılar. Uluslararası kurallara da uyarız. Veya yapmayız bildiğimizden şaşmayız! Tüm dünyaya bu bizim “ana yol baba yol” kuralımızı ihraç etmeye gayret ederiz.

“Döner kavşak” deyip geçmeyin bu bizim Urla’dan Urfa’ya kadar yaygın bir ulusal sorunumuz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test