Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zeytinime dokunma çarpılırsın

2.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nedense bazılarının zeytinliklerde gözü var. Hükümet tarafından getirilen “Sanayi Geliştirme Kanunu Tasarısı”, zeytinlik sahalarına sanayi yatırımı yapılmasına izin veren bir madde içeriyor.

Kamuoyunda büyük tepkiler doğuran tasarı, 3573 sayılı “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”un 20'inci maddesindeki “zeytincilik sahaları daraltılamaz” hükmünü ortadan kaldırıyor. Zeytinliklerde, “bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar”ın, örneğin sanayi tesislerinin ve madenlerin kurulmasına izin veriliyor.

İspanya’nın dokuzda biri, Yunanistan’ın yarısı kadar zeytin üretebilen, zeytinyağı üretiminde Suriye'nin bile gerisinde kalan Türkiye, tam zeytin ve zeytinyağı üretiminde atılım yaparken, zeytinlikler yerine sanayi tesisleri kurma düşüncesi hangi aklın ürünü? Sanki sanayi tesisi kuracak yer kalmadı koca ülkede!

Zeytinlik tarım arazilerinin talanını teşvik edecek olan bu tasarı, Menderes döneminde ‘Marshall Yardımı' dolayısıyla Ege bölgesinde kesilen milyonlarca zeytin ağacını akla getiriyor. Hani “zeytinyağlı yiyemem aman” diye şakıyan türkülerin etrafı doldurduğu günleri. Zeytinyağı yeme! “Vita” yağı tüket. “Margarin” sür ekmeğin üstüne. “Palm” yağı nemize yetmez!

 

Dikmediğin zeytini sökemezsin
Konunun görüşüldüğü komisyon toplantısında, CHP’li milletvekillerinin yanı sıra zeytinyağı üreticileri de tasarıya şiddetle tepki gösterdiler. “Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi” İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, “bu tasarı zeytin için ölüm fermanıdır; bu Meclis 6 kez bu maddeleri reddetti” diye duruma müdahale ederken, bir zeytin üreticisi de AKP’lilere şöyle seslendi: “Biz sizinle hak divanında konuşacağız. Binlerce yıllık zeytin ağaçlarını siz dikmediniz, siz sökemezsiniz.”

Geçtiğimiz ay, “Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu” Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kırsalda nüfusun azalması konusunu değerlendirirken “bu durum şehirlerde nüfus artışına, kırsal kesimde ise tarımsal üretimin azalmasına sebep oluyor; köye dönüş projelerine ilişkin kriterler tekrar gözden geçirilmeli” demişti.

Zeytinliklerin sökülmesinin önünün açılması, kırsalın daha da yoksullaşmasına neden olacak, şehirlere göçü hızlandıracaktır.

 

Kooperatiflere destek
Hükümet tarıma ve tarımsal üretime darbe üstüne darbe indirirken, İzmir’de Başkan Aziz Kocaoğlu’nun kırsalda izlediği siyasetler, İzmir’in tarım ve gıdada Türkiye birincisi olmasına büyük bir katkıda bulunuyor. İzmir’in birinciliğini ben değil, konunun uzmanı İsmail Uğural savunuyor.

Bu nedenledir ki, tarım sektörünün büyümesi Türkiye çapında yüzde 2,1 olurken, İzmir'de bu oran yüzde 5,5’a ulaşıyor. Bu farkın sırrı nerede yatıyor? Kırsalda, kooperatifler aracılığı ile tarımın teşvik edilmesinde gizlidir bu sır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kiraz'daki “İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”nden peynir; “Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”nden çiçek ve yoğurt; “Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”nden çiçek; “Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”nden 2017 yılı için 11.3 milyon TL'lik süs bitkisi; “Süt Kuzusu” projesi kapsamında “Tire Süt Kooperatifi”nden  2017 yılında yaklaşık 40 milyon TL’lik süt alıyor.

“Gödence Kooperatifi”ne zeytinyağı üretim tesisi kuruldu. Bergama ve Bayındır, Mordoğan’daki arıcılık kooperatiflerine destek sürüyor. İBB, sadece alım yaparak değil,  kırsaldaki küçük ölçekli üreticilerin ekipman ve tohumluk ihtiyacını karşılayarak da köylünün yanında duruyor. İzmir’deki 17 ziraat odasına 147 adet tarım makinesi ve aleti dağıtıldı.

Bir yanda tarım alanlarını tüketen zihniyet, diğer yanda tarımsal üretimin önünü açan uygulamalar. İktidarların son yıllarda izlediği ülkemizi batağa sürükleyen hatalı siyasetlerin daha iyi kavranması için ünlü iktisatçı Güngör Uras’ın “Doğan Kitap”tan çıkan “Sanayileşecektik Büyüyecektik N’oldu Bize? – Ayşe Teyze Soruyor, Güngör Hoca Anlatıyor” başlıklı kitabını öneririm.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test