Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yapısal reformlar ve büyüme

26.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adına ‘Yeni Atılım Dönemi’ denilen süreçle ilgili olarak yapılan açıklamalardan ekonomiye yönelik üç başlık öne çıkmaktadır (1)İşsizliği önlemek,  kişi başına düşen geliri arttırmak ve orta gelir tuzağına düşmemek için ekonomik büyümeyi hızlandırmaktır. Yıllık % 6’lık bir büyüme hızı hedeflenecektir (2) Ekonomik alanda yapılan reformlar genişletilerek sürdürülecektir ve nihayet (3) çözülmesi gerekli birçok sorun olmasına rağmen AB ile yola devam tercihimiz olacaktır.

Hızlı ekonomik büyüme her ülkenin ana hedefidir. Ancak önemli olan büyümenin hangi kaynaklarla ve hangi sektörlere öncelik verilerek gerçekleştirilecek olmasıdır. En doğru kaynaklardan biri iç tasarruf hacminin yüksekliğidir. Ancak, bu konuda yayımlanan istatistiklere göre ülkemizin tasarruf hacmi giderek gerilemektedir ve kısa vadede bu eğilimi tersine çevirmek kolay değildir. Hal böyle olunca da dış kaynaklara başvurmak gerekmektedir. Mart ayından bu yana gelişmekte olan ülkelere yeniden sermaye girişlerinin başladığı doğrudur. Çıkışlar durmuştur. Birçok gelişmiş ülkede parasal genişleme sürmektedir, faiz hadleri çok düşük seviyededir. FED’in faiz artırımında çok acele etmeyeceği ve radikal bir tavır takınmayacağı belli olmuştur. Ülkemizde de durum aynıdır. Merkez Bankası’nın örtülü de olsa faizleri arttırması ve kurda belli bir bandın gözetilmesi sermaye akımlarını hızlandırmıştır. 2016 yılı sonunda 80,7 milyar dolar olan sıcak para girişi bu yılın nisan ayında 96,2 milyar dolara yükselmiştir. Sıcak paranın, geçici ve spekülatif nitelikte bir kaynak olduğu ve kalıcı bir büyümenin finansmanında kullanılmasının riskleri bilinmektedir. Dış kaynağın temininde zorlukların azalması yanında maliyetlerinin yükseldiği de görülmektedir. Bu durum Hazine’nin ve bankaların borçlanmalarında uygulanan faizlerde kendisini göstermektedir.

Büyümenin finansmanında başvurulacak en sağlıklı kaynakların başında üretim ve ihracat gelmektedir. Gerek iç tasarrufların ve gerekse dışarıdan sağlanacak kaynakların öncelikle bu alanlara yönlendirilmesi esastır. İşsizliğin makul seviyelere indirilebilmesinin yolu da budur. Ocak ayında % 13 olan işsizlik oranının Şubat ayında % 12,6’ya gerilemesi olumlu bir gelişmedir ama bu oran da çok yüksektir. Özellikle genç işsiz oranı geçen yıl % 18,6 iken bu yıl şubat ayında % 23,3’e çıkmıştır.

Kısa vadede nüfus artış hızını azaltmak mümkün olamayacaktır. Her yıl yaklaşık 1 milyon kişiye iş bulmak gerekmektedir. Kaldı ki, dijital devrim hızla gelişmektedir. İşgücüne talep azalacaktır. Bu durumda becerisi olmayan kişilerin iş bulması ya da iyi ve sağlıklı bir yaşamı sürdürecek ölçüde kazanç sağlaması mümkün olmayacaktır. Bu durum, ülkemizin hızla bir eğitim reformuna ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Aksi halde bazı sosyal sorunlarla karşılaşmamız söz konusudur.

Reformlar konusunda bir anlayış birliğine ihtiyacımız vardır. Küreselleşen dünyada rekabet gücüne sahip olunabilmesi, verimliliğin arttırılması ve yaratılan değerden daha büyük paylar alınabilmesi için reformları birçok alanda ve mümkün olduğunca eş zamanlı olarak gerçekleştirmek gereklidir. Uluslararası rekabet gücümüz son dört yılda 43 üncü sıradan, 55 inci sıraya gerilemiştir. Çağdaş bir eğitim sistemi yanında, tarafsız ve hızlı işleyen, uluslararası nitelikte bir hukuk  yapısı, siyasi ve ekonomik istikrar ve güvenilir bir yatırım ortamı kaçınılmazdır. Bu alanlarda reform için geç bile kalınmıştır.

AB ile ilişkilerimizde bazı sorunlar yaşadığımız doğrudur. Ancak her şeye rağmen, yolumuza AB ile devam tercihimiz de doğrudur. Sorunlar, uzlaşmacı bir yaklaşımla ve zaman içinde çözülebilir. Önemli olan ilke tercihidir. AB, ihracatımız, doğrudan yabancı yatırımlarımız, dış kredilerimiz, bilim ve teknolojik işbirliğimiz ve sosyal yaşam biçimimiz açılarından son derecede önemlidir. İşbirliğinin devamında kuşkusuz  AB’nin de önemli çıkarları vardır.

Hep söylediğimiz gibi, sorunlar, ihtiyaçlar ve gerekli önlemler büyük ölçüde bellidir ve uzun zamandır hemen her kesimde konuşulmaktadır. Önemli olan uygulamalardaki öncelikler ve zamanlamalardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test